reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Urlop na żądanie - termin zgłoszenia

Urlop na żądanie - termin zgłoszenia

Urlop na żądanie to część urlopu wypoczynkowego. Przysługuje w wymiarze 4 dni na rok kalendarzowy. W celu uzyskania urlopu na żądanie należy zgłosić go najpóźniej w terminie, jakim jest dzień rozpoczęcia urlopu.

Urlop na żądanie

Zagadnienia związane z udzielaniem urlopu na żądanie uregulowane zostały w art. 1672 K.p. Na podstawie powołanego przepisu pracodawca jest obowiązany udzielić 4 dni urlopu w ciągu roku na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym.

Wymienione 4 dni urlopu wchodzą w skład puli urlopowej danego pracownika na bieżący rok kalendarzowy. Pracownik może zgłosić żądanie udzielenia tego urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia. W ocenie Sądu Najwyższego wniosek o udzielenie urlopu "na żądanie" powinien zostać zgłoszony najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu (por. wyrok SN z dnia 15 listopada 2006 r., sygn. akt I PK 128/06, OSNP 2007/23-24/346).

Forma wniosku o urlop na żądanie

Przepisy Kodeksu pracy nie wskazują w jakiej formie pracownik może zgłosić żądanie udzielenia takiego urlopu. Może więc być ono złożone pisemnie (np. z wykorzystaniem wzoru przygotowanego przez pracodawcę), ustnie, faksem, telefonicznie, pocztą internetową, listem poleconym. Katalog taki dobrze jest zawrzeć w obowiązującym u pracodawcy Regulaminie pracy lub w innym dokumencie wewnętrznym.

Polecamy produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Udzielenie urlopu na żądanie

Udzielenie urlopu na żądanie może nastąpić wyłącznie na podstawie wniosku pracownika o taki urlop. Jako wniosek o urlop na żądanie nie może być potraktowany wniosek o zaległy urlop wypoczynkowy (por. wyr. SN z 16.12.2008 r., I PK 88/08, MoPr 2009, Nr 4, s. 196) albo wniosek o urlop "zwykły" przekazany pracodawcy z naruszeniem ustalonego w przepisach zakładowych minimalnego czasu na złożenie wniosku przed rozpoczęciem urlopu. W takich przypadkach pracodawca powinien odmówić udzielenia urlopu i poinformować pracownika o możliwości złożenia urlopu na żądanie.

Zadaj pytanie na FORUM

Osoby uprawnione

Prawo do 4 dni urlopu w roku kalendarzowym w terminie wybranym przez pracownika przysługuje wszystkim zatrudnionym na podstawie umów o pracę, powołania, wyboru, mianowania. Dotyczy ono pracowników, którzy świadczą pracę na podstawie umów terminowych (na okres próbny, na czas określony, na zastępstwo oraz na czas wykonania określonej pracy) bez względu na wymiar czasu pracy w jakim są zatrudnieni.

Wymiar urlopu - 4 dni w roku kalendarzowym

Pracownik jest uprawniony do skorzystania z 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym, bez względu na liczbę pracodawców, u których był zatrudniony. Dlatego jest konieczne, aby pracodawcy odrębnie ewidencjonowali ten szczególny urlop, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę podawali informację o jego wykorzystaniu w treści świadectwa pracy.

Czy urlop na żądanie musi być wykorzystany do końca września?

Odmowa udzielenia urlopu na żądanie

Na pytanie pytanie, czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie należy odpowiedzieć twierdząco, jednak odmowa taka dotyczy tylko sytuacji wyjątkowych np. z powołaniem się na art. 8 K.p., według którego nie można czynić ze swego prawa użytku, który byłby sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. W wyroku z dnia 28 października 2009 r. (sygn. akt II PK 123/09) Sąd Najwyższy stwierdził, że: "Obowiązek udzielenia urlopu "na żądanie" nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić żądaniu pracownika ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że jego zasługujący na ochronę wyjątkowy interes wymaga obecności pracownika w pracy. (...)".

Wniosek o urlop na żądanie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama