Kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?
REKLAMA
REKLAMA
Joanna Kuzub, Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
REKLAMA
Urlop na żądanie
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę w skali roku przysługują cztery dni urlopu na żądanie. Pracownik zobowiązany jest zgłosić potrzebę wykorzystania takiego przywileju najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Pracodawca jest zobowiązany udzielić mu urlopu, jednak nie zawsze. Kiedy ma prawo odmówić?
Dni urlopu na żądanie nie są dodatkowymi dniami wolnymi, pochodzą z puli dni urlopu wypoczynkowego, przysługującego pracownikowi. Jeśli więc pracownik wykorzysta wszystkie dni urlopu wypoczynkowego, a następnie zgłosi pracodawcy potrzebę wzięcia urlopu na żądanie, ten będzie miał prawo odmówić, gdyż podwładny wykorzystał już limit.
Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce, gdy pracownik nie nabył jeszcze prawa do urlopu wypoczynkowego.
Wykorzystany urlop na żądanie
Łączny wymiar urlopu na żądanie, bez względu na liczbę pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy, nie może przekroczyć czterech dni. Jeśli więc pracownik, pracując do połowy roku u jednego pracodawcy, wykorzystał limit omawianego urlopu, to drugi pracodawca może mu odmówić dnia wolnego na żądanie.
Urlop na żądanie - najczęstsze problemy pracodawców
Niezbędna obecność w firmie
Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia urlopu na żądanie w przypadku wcześniej nieprzewidzianej, ważnej sytuacji lub gdy zagrożone jest dobro bądź mienie zakładu pracy. Mogą być to na przykład duże braki kadrowe w sezonie chorobowym lub urlopowym, kiedy nieobecność kolejnego pracownika zagroziłaby ciągłości pracy w firmie.
Pracownik zobowiązany jest uszanować decyzję pracodawcy, w przeciwnym razie może to zostać uznane za naruszenie obowiązków pracowniczych.
Prawo do niewykorzystanego urlopu na żądanie nie przechodzi na kolejny rok kalendarzowy.
Urlop na żądanie jako część urlopu wypoczynkowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat