reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenia zdrowotne > Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Zarejestrowani bezrobotni, kobiety w ciąży, młodzież do 18. roku życia – oni nie muszą płacić za ubezpieczenie zdrowotne. Komu jeszcze przysługuje prawo do nieodpłatnego świadczenia opieki medycznej?

Ubezpieczenie zdrowotne może przysługiwać także z tytułu umowy-zlecenia, jak też prowadzenia działalności gospodarczej, ubezpieczenia w KRUS. Ponadto podlegają mu także emeryci i renciści. Jeśli jednak nie podlegamy ubezpieczeniu z żadnego z powyższych tytułów, możemy podpisać dobrowolną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Osoby uprawnione do bezpłatnych świadczeń

Istnieje grupa osób, które ustawowo mają prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Do nich możemy zaliczyć osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne (więcej informacji na ten temat można uzyskać, dzwoniąc pod numer infolinii urzędu pracy: 19524), a także osoby uprawnione do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji, które są ubezpieczone w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub EFTA, które przebywają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowo bezpłatnemu ubezpieczeniu zdrowotnego podlegają także osoby, które nie są ubezpieczone z żadnego tytułu, a posiadają obywatelstwo polskie i zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem jednak że:

  • spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej,
  • są to kobiety w okresie ciąży i połogu, czyli do 42. dnia po porodzie lub też
  • są to dzieci i młodzież – do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Składka zdrowotna 2012

Ubezpieczenie a członkowie rodziny

Wszystkie osoby, które są ubezpieczone, mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego także członków swojej rodziny, jeśli ci nie mają innego tytułu do ubezpieczenia. Takimi osobami mogą być np. małżonkowie lub krewni wstępni, czyli chociażby rodzice czy dziadkowie, którzy pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Ubezpieczenie zdrowotne dzieci

Prawo polskie ustawowo gwarantuje bezpłatne świadczenia zdrowotne wszystkim dzieciom do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia, mimo to jednak osoby ubezpieczone mają obowiązek zgłosić je do ubezpieczenia. Powyższy fakt dotyczy zarówno dzieci biologicznych, jak i dzieci przysposobionych, małżonka, wnuków oraz dzieci przebywających pod opieką państwa w ramach rodziny zastępczej – do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia.

W sytuacji, gdy po ukończeniu 18 lat dana osoba kontynuuje naukę, może być zgłoszona do ubezpieczenia także jako członek rodziny. Ubezpieczenie to jednak jest ograniczone czasowo i obowiązuje nie dłużej niż do ukończenia przez osobę uczącą się 26. roku życia. W tej sytuacji, jeśli taka osoba nie jest ubezpieczona z żadnego innego tytułu, należy powiadomić szkołę lub uczelnię, która to będzie zobowiązana zgłosić swojego ucznia lub studenta do ubezpieczenia w NFZ.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama