REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?
Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

REKLAMA

REKLAMA

Zarejestrowani bezrobotni, kobiety w ciąży, młodzież do 18. roku życia – oni nie muszą płacić za ubezpieczenie zdrowotne. Komu jeszcze przysługuje prawo do nieodpłatnego świadczenia opieki medycznej?

Ubezpieczenie zdrowotne może przysługiwać także z tytułu umowy-zlecenia, jak też prowadzenia działalności gospodarczej, ubezpieczenia w KRUS. Ponadto podlegają mu także emeryci i renciści. Jeśli jednak nie podlegamy ubezpieczeniu z żadnego z powyższych tytułów, możemy podpisać dobrowolną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o ubezpieczeniu zdrowotnym.

REKLAMA

Autopromocja

Osoby uprawnione do bezpłatnych świadczeń

Istnieje grupa osób, które ustawowo mają prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Do nich możemy zaliczyć osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne (więcej informacji na ten temat można uzyskać, dzwoniąc pod numer infolinii urzędu pracy: 19524), a także osoby uprawnione do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji, które są ubezpieczone w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub EFTA, które przebywają na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Dodatkowo bezpłatnemu ubezpieczeniu zdrowotnego podlegają także osoby, które nie są ubezpieczone z żadnego tytułu, a posiadają obywatelstwo polskie i zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem jednak że:

  • spełniają kryterium dochodowe do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej,
  • są to kobiety w okresie ciąży i połogu, czyli do 42. dnia po porodzie lub też
  • są to dzieci i młodzież – do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Składka zdrowotna 2012

Ubezpieczenie a członkowie rodziny

Wszystkie osoby, które są ubezpieczone, mają obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego także członków swojej rodziny, jeśli ci nie mają innego tytułu do ubezpieczenia. Takimi osobami mogą być np. małżonkowie lub krewni wstępni, czyli chociażby rodzice czy dziadkowie, którzy pozostają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczenie zdrowotne dzieci

REKLAMA

Prawo polskie ustawowo gwarantuje bezpłatne świadczenia zdrowotne wszystkim dzieciom do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia, mimo to jednak osoby ubezpieczone mają obowiązek zgłosić je do ubezpieczenia. Powyższy fakt dotyczy zarówno dzieci biologicznych, jak i dzieci przysposobionych, małżonka, wnuków oraz dzieci przebywających pod opieką państwa w ramach rodziny zastępczej – do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia.

W sytuacji, gdy po ukończeniu 18 lat dana osoba kontynuuje naukę, może być zgłoszona do ubezpieczenia także jako członek rodziny. Ubezpieczenie to jednak jest ograniczone czasowo i obowiązuje nie dłużej niż do ukończenia przez osobę uczącą się 26. roku życia. W tej sytuacji, jeśli taka osoba nie jest ubezpieczona z żadnego innego tytułu, należy powiadomić szkołę lub uczelnię, która to będzie zobowiązana zgłosić swojego ucznia lub studenta do ubezpieczenia w NFZ.

Dzieci, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, mogą być zgłaszane do ubezpieczenia bez ograniczenia wieku.

Wyjątkowe sytuacje

Kiedy jeszcze mamy prawo do bezpłatnego świadczenia zdrowotnego? Zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi prawo do tego rodzaju świadczeń mają osoby, które są uzależnione od narkotyków, od alkoholu (w zakresie lecznictwa odwykowego); osoby z zaburzeniami psychicznymi (w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej); osoby pozbawione wolności. Ponadto są to też osoby, które były narażone na zakażenie przez kontakt z osobami zakażonymi lub materiałem zakaźnym (w zakresie badań w kierunki błonicy, czerwonki, cholery, duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, nagminnego porażenia dziecięcego).

Posiadacze Karty Polaka mogą także korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w stanach nagłych, chyba że umowa międzynarodowa, w której Rzeczpospolita jest stroną, przewiduje zasady bardziej korzystne.

Koszty świadczeń opieki zdrowotnej takim osobom pokrywa budżet państwa.

Przedsiębiorca i pracownik u lekarza – PESEL wystarczy

Podstawa wymiaru i wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Każda ubezpieczona osoba powinna mieć przy sobie dowód ubezpieczenia. Może to być np. druk RMUA od pracodawcy lub zaświadczenie z urzędu pracy. Mimo iż bowiem jesteśmy ubezpieczeni cały czas, zaświadczenia często są ważne tylko przez miesiąc i po tym okresie należy zgłosić w celu przedłużenia ważności takiego zaświadczenia.

Szersze informacje na temat warunków ubezpieczenia zdrowotnego można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Joanna Niemyjska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA