Zasiłek dla bezrobotnych po urlopie macierzyńskim
REKLAMA
REKLAMA
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
Zasiłek dla bezrobotnych po macierzyńskim
Dzień dobry, chciałabym się dowiedzieć, co mogę zrobić w mojej sytuacji: umowę o pracę miałam ważną do końca 2014 r., w 2014 roku zaszłam w ciążę – urodziłam 4 stycznia, więc umowa została przedłużona do dnia porodu. Obecnie pobieram zasiłek macierzyński z ZUS. Kiedy mogę zarejestrować się w urzędzie pracy i czy przysługuje mi zasiłek dla osób bezrobotnych? Z jakich form wsparcia mogę skorzystać?
Rejestracja w urzędzie pracy
Pobieranie zasiłku macierzyńskiego z ZUS uniemożliwia rejestrację w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Rejestracja będzie możliwa dopiero po zakończeniu pobierania świadczenia. Należy pamiętać, iż wśród dokumentów wymaganych przy rejestracji powinno znaleźć się również zaświadczenie z ZUS-u o okresie pobierania świadczenia z podstawą wymiaru. Jest ono niezbędne do naliczenia okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku.
Komu przysługuje zasiłek?
Zasiłek z urzędu pracy przysługuje osobie, która w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy przepracowała 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Do 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku zaliczany jest również m.in. okres pobierania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia. Ważne, aby był on naliczany od co najmniej minimalnego wynagrodzenia.
Prawo do zasiłku nabędzie Pani z datą rejestracji. Okres przysługiwania zasiłku uzależniony jest od kilku czynników. W Pani przypadku: od stopy bezrobocia w powiecie bądź od tego czy małżonek jest osobą bezrobotną lub czy samotnie wychowuje Pani dziecko. Zasiłek może zostać przyznany na 180 lub 365 dni. Jego wysokość uzależniona jest od posiadanego stażu pracy.
Zasiłek dla bezrobotnej w ciąży
Profil pomocy
Osoby bezrobotne mogą korzystać z wielu instrumentów oferowanych przez urząd pracy, dotyczących podniesienia kwalifikacji lub wsparcia zatrudnienia. Po rejestracji zostanie określony dla Pani profil pomocy oraz przygotowany indywidualny plan działania, w którym zostaną wyszczególnione formy wsparcia, z których będzie Pani mogła skorzystać, aby jak najszybciej wrócić na rynek pracy.
Grant na telepracę
Jedną z interesujących form wsparcia może okazać się grant na telepracę. W ramach grantu pracodawca otrzymuje dofinansowanie za zatrudnienie bezrobotnego rodzica, posiadającego co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, na okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy.
Świadczenie aktywizacyjne
Interesującą propozycją dla pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, mającą wpływ na zatrudnienie, może być również wsparcie zatrudnienia z urzędu pracy w ramach świadczenia aktywizacyjnego. Pracodawcy zatrudniający bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka w ramach tej formy mogą otrzymać świadczenie w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie w przypadku zatrudnienia przez 12 miesięcy lub jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie przy zatrudnieniu przez 18 miesięcy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat