REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2015 r.

Justyna Połeć
Zasiłek dla bezrobotnych w 2015 r. / Fot. Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych w 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych do 31 maja 2015 r. wynosi 831,10 zł w pierwszych 3 miesiącach prawa do zasiłku i 652,60 zł w kolejnych miesiącach prawa do zasiłku. Jego wysokość jest uzależniona od stażu pracy i długości okresu uprawniającego do zasiłku. Czas trwania wsparcia jest rożny w powiatach, co jest związane z różną wysokością osiąganej w nich stopy bezrobocia.

Gdzie znajdują się regulacje o osobach bezrobotnych?

Formy pomocy i sytuacje osoby bezrobotnej opisują przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, wraz z późniejszymi zmianami, jak również odpowiednie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej.

REKLAMA

Autopromocja

Jak ustawa definiuje osobę bezrobotną?

Bezrobotny to osoba pełnoletnia, ale nie w wieku emerytalnym, niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, która nie jest właścicielem nieruchomości rolnej, nie pobiera zasiłku stałego ani dla opiekuna, gotowa i zdolna do podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, która zarejestrowała się we właściwym dla miejsca zameldowania urzędzie pracy.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Zobacz koniecznie: Zasiłek dla bezrobotnych 2016

Czy student może być bezrobotny?

Bezrobotny to z definicji osoba, która nie uczy się w szkole, jednak możemy wyróżnić kilka wyjątków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Nauka w szkole dla dorosłych
 • Przystępowanie do egzaminu eksternistycznego z zakresu programu nauczania tej szkoły
 • Nauka w szkole wyższej na studiach niestacjonarnych

Komu przyznawany jest zasiłek dla bezrobotnych?

Istnieją warunki, które trzeba spełnić, by posiadać prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Przede wszystkim osoba uprawniona do zasiłku nie ma możliwości skorzystania z odpowiedniej pracy, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych ani robót publicznych.

Jeśli bezrobotny przez 18 miesięcy poprzedzające zarejestrowanie się w urzędzie pracy był przez łączny okres 365 dni:

 • zatrudniony lub wykonywał pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą lub świadczyły usługi na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy,
 • opłacał składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota, wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
 • wykonywał pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, jeśli podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • wykonywał pracę w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych jako członkowie tej spółdzielni, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
 • był zatrudniony, pełnił służbę lub wykonywał inną prace zarobkowa i osiągał wynagrodzenie lub dochód, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy,
 • opłacał składkę na Fundusz Pracy w związku z zatrudnieniem lub wykonywaniem innej pracy zarobkowej za granicą u pracodawcy zagranicznego,
 • był zatrudniony za granicą i przybył do Rzeczpospolitej Polskiej jako repatrianci,
 • były zatrudniony w państwach członkowskich Unii Europejskiej,
 • został zwolniony po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub okresowej służby wojskowej, jeśli jej okres odbywania wynosił 240 dni

ma prawo do zasiłku.

Zasiłek dla bezrobotnych po urlopie macierzyńskim

Jak długo można pobierać zasiłek?

Zasiłek przyznawany jest na 6 miesięcy, jeśli stopa bezrobocia w danym powiecie nie przekroczyła 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju. Bierze się pod uwagę dane o stopie bezrobocia z dnia 30 czerwca roku poprzedzającego uzyskanie prawa do zasiłku.

Jednakże, jeśli w powiecie stopa bezrobocia przekraczałaby 150% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, prawo do zasiłku będzie przysługiwać przez 12 miesięcy.

Kolejnymi wyjątkami kiedy prawo do zasiłku będzie trwać 12 miesięcy jest osiągnięcie 50. roku życia i posiadanie co najmniej 20-letniego okresu uprawniającego do zasiłku lub utrzymywanie dziecka do lat 15, o ile małżonek też jest bezrobotny i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2015 roku?

Do 31 maja 2015 roku wysokość zasiłku będzie wynosić 831,10 zł w pierwszych 3 miesiącach prawa do zasiłku i 652,60 zł w kolejnych miesiącach prawa do zasiłku.

Te sumy mogą się zmienić ze względu na staż pracy.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych

Porozmawiaj o tym na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA