REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie, Zatrudnianie pracowników

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wideorekrutacja

Praca rekruterów zmienia się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Czy wideorekrutacja zastąpi w przyszłości standardowe rozmowy kwalifikacyjne?

Zatrudnianie bez umów - kontrole PIP

Zatrudnianie bez podpisywania umów to częsta praktyka szczególnie w okresie wakacyjnym. Tymczasem każde zatrudnienie, nawet na próbę, zawarte na krótki okres czasu powinno być potwierdzone umową. W 2014 r. kontrole PIP wykazały, że co piąty pracodawca naruszył prawo pracy przy zawieraniu umów.

Zawodowe portale społecznościowe jako CV

Zawodowe portale społecznościowe coraz częściej traktowane są przez rekruterów jako CV kandydatów do pracy. Do takich portali zalicza się GoldenLine czy LinkedIn. Na co zwrócić uwagę, tworząc profil zawodowy?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2016 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą wystawiane przez lekarzy od 2016 r. ZUS i pracodawca dostaną informację o zwolnieniu drogą elektroniczną, co przyspieszy możliwość przeprowadzenia kontroli przez ZUS. Zmiana ma przynieść oszczędności rzędu 212 mln zł rocznie.

Jak zatrudniać cudzoziemców do prac sezonowych

Do prac sezonowych najłatwiej zatrudniać cudzoziemców, którzy nie muszą uzyskiwać pozwolenia na pracę w Polsce. Dotyczy to m.in. osób z krajów Unii Europejskiej oraz z krajów Europy Wschodniej sąsiadujących z Polską, np. Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Najkorzystniejszą formą zatrudnienia do takich prac będzie dla polskiego przedsiębiorcy umowa cywilnoprawna.

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu w okresie wakacyjnym

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu w okresie wakacyjnym jest coraz częściej praktykowane przez polskich pracodawców. Ukraińcy, Gruzini, Mołdawianie czy Wietnamczycy są skłonni wykonywać pracę za znacznie niższe wynagrodzenie niż Polacy.

Papierowe i elektroniczne zwolnienia lekarskie w latach 2016-2017

Papierowe i elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązywały jednocześnie w latach 2016-2017. Dnia 12 czerwca 2015 r. Senat zaakceptował nowe przepisy.

Praca tymczasowa w okresie letnim

Praca tymczasowa w okresie letnim staje się bardzo popularna. Właśnie w wakacje młodzi ludzie chcą zdobywać doświadczenie zawodowe i poszerzać swoje kwalifikacje. Pracodawcy natomiast często znajdują się wówczas w okresie piku produkcyjnego bądź potrzebują osób na zastępstwo w miejsce pracowników przebywających na urlopach wypoczynkowych.

Współpraca uczelni z pracodawcami

Współpraca uczelni z pracodawcami staje się coraz bardziej popularna. Sytuacja na rynku pracy wymaga dostosowania kształcenia do potrzeb pracodawców. Taka praktyka powinna przyczynić się do spadku bezrobocia wśród ludzi młodych.

Częste zwolnienia lekarskie jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

Czy długotrwałe i częste przebywanie pracownika na zwolnieniach lekarskich może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę? Należy mieć na uwadze, że takie nieobecności pracownika dezorganizują pracę w zakładzie pracy.

E-zwolnienia lekarskie - plusy i minusy

E-zwolnienia lekarskie zamiast tradycyjnych zwolnień papierowych mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Od 1 stycznia 2015 r. oprócz e-zwolnień można wystawiać również papierowe. Na jakich zasadach będzie odbywało się wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich? Jakie plusy i minusy niesie za sobą nowa regulacja?

E-zwolnienia lekarskie - uchwalenie przez Sejm

E-zwolnienia lekarskie zostały uchwalone przez Sejm na 92. posiedzeniu. Elektroniczne zwolnienia lekarskie wprowadza projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Obowiązkowe badania sanitarne pracowników - zmiany

Pracodawca zatrudniając pracownika, kieruje go na wstępne badania medycyny pracy w celu stwierdzenia możliwości wykonywania pracy na danym stanowisku. Istnieją branże takie jak służba zdrowia, hotelarstwo, oświata i gastronomia, które nakładają obowiązek przeprowadzenia dodatkowych badań - sanitarnych. Jakie zmiany mogą wejść w życie?

Elektroniczne zwolnienia lekarskie dla firm z e-profilem w ZUS

Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą wystawiane tylko pracującym w firmach z e-profilem w ZUS. Pozostali pracownicy otrzymają jak dotychczas papierowe zwolnienia lekarskie w formie wydruku z systemu teleinformatycznego. Lekarz musi pamiętać o podpisie i pieczątce.

Kontrola zwolnienia lekarskiego - upoważnienie i protokół kontroli

Kontrola zwolnienia lekarskiego to uprawnienie przysługujące płatnikowi składek na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W celu przeprowadzenia kontroli niezbędne jest upoważnienie, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości należy sporządzić protokół kontroli. Protokół stanowi podstawę do wstrzymania wypłaty zasiłku chorobowego.

Protokół kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich - WZÓR

Protokół kontroli prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich od pracy sporządza się na piśmie. Co powinien zawierać takie protokół? Oto wzór dokumentu.

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli zwolnień lekarskich - WZÓR

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich od pracy powinno zawierać wskazanie osoby upoważnionej do przeprowadzenia kontroli oraz okres ważności upoważnienia. Oto wzór dokumentu.

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających zdarza się coraz częściej. Przyczyną tego typu zwolnień są masowe zwolnienia grupowe.

Nowe wzory skierowania na badania i orzeczeń lekarskich

Nowe wzory skierowania na badania lekarskie i orzeczeń lekarskich zaczynają obowiązywać z dniem 1 kwietnia 2015 r. To skutek nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Przyjęcie pracownika do pracy - dokumentacja pracownicza

Przyjęcie pracownika do pracy wiąże się z powstaniem po obu stronach stosunku pracy obowiązków. Bardzo ważną rolę na etapie zatrudniania pracownika odgrywa dokumentacja pracownicza (kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o pracę, kwestionariusz osobowy dla pracownika, umowa o pracę, informacja o warunkach zatrudnienia, zlecenie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy, oświadczenie pracownika dla celów podatkowych PIT-2).

Informacja o warunkach zatrudnienia - wzór

Informacja o warunkach zatrudnienia w formie pisemnej powinna być przekazana pracownikowi przez pracodawcę w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy. Dokument powinien informować o: dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz o układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

PIT-2 - oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

PIT-2. Zatrudniony pracownik powinien złożyć oświadczenie dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych - druk PIT-2.

Kwestionariusz osobowy dla pracownika

Kwestionariusz osobowy dla pracownika znajduje się w załączniku 1a do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Oto wzór dokumentu.

Koszty utrzymania pracownika na umowie o pracę w 2015 r.

Koszty pracy są wciąż wysokie. Pracodawcy muszą liczyć się z opłacaniem składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, chorobowych, zdrowotnych oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ile wynoszą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2015 roku?

Działy kadrowe muszą przejść transformację

W obecnych czasach działy kadrowe muszą przejść transformację. 80% zarządów firm nie ma dostatecznej wiedzy na temat własnych pracowników. Bez niej nie da się skutecznie zarządzać pracownikami. Działy personalne będą odgrywały coraz ważniejszą rolę w firmach.

E-zwolnienie lekarskie od 1 stycznia 2015 r.

E-zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane już od 1 stycznia 2015 r. Papierowe i elektroniczne zwolnienia lekarskie będą uwzględniane na równi do końca 2017 r.

"Gwarancje dla młodzieży" do 25 roku życia

Program "Gwarancje dla młodzieży" ma na celu zapewnienie młodym ludziom do 25 roku życia dobrej jakości oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu oraz stażu w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kształcenia bądź utraty pracy. Program przewiduje dwa projekty: "Równi na rynku pracy" oraz "Pomysł na siebie".

Stare i nowe zwolnienia lekarskie w latach 2016-2017

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje okres przejściowy dotyczący wprowadzania e-zwolnień lekarskich. W latach 2016-2017 będą obowiązywały jednocześnie stare i nowe zwolnienia lekarskie.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Jak długo można przebywać na L4? Czy możliwe jest wydłużenie tego okresu zwolnienia lekarskiego? Czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającemu długo na L4?

Kontrola zwolnienia lekarskiego

Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy. Z tego właśnie powodu, mimo iż okres zasiłkowy dotyczy czasu choroby, który przeznacza się na szybki powrót pracownika do zdrowia i w konsekwencji pracy, często dochodzi do nadużyć ze strony pracownika. Kto może dokonywać kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego?

Urlop bezpłatny a zwolnienie lekarskie

Urlop bezpłatny jest okresem nieskładkowym. Zwolnienie lekarskie nie przerywa tego typu urlopu. Oznacza to, że za czas choroby podczas urlopu bezpłatnego nie przysługuje ani wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek chorobowy.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od stycznia 2015 r.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zaczną funkcjonować już od stycznia 2015 r. Zmiany dotyczą formy wystawiania i przesyłania e-zwolnień. Jakie przewiduje się konsekwencje wprowadzenia nowej formy zwolnień lekarskich?

E-zwolnienia lekarskie zamiast papierowych

E-zwolnienia lekarskie będą obowiązywały zamiast tradycyjnych papierowych. Całkowicie zastąpienie dotychczasowych zwolnień lekarskich elektronicznymi nastąpi w 2018 r. Przez najbliższe trzy lata będziemy posługiwali się jednymi i drugimi.

E-zwolnienia i zasiłki macierzyńskie dla samotnych ojców

E-zwolnienia i zasiłki macierzyńskie dla samotnych ojców zostały przyjęte wczoraj (30 września 2014 r.) przez rząd. Na czym dokładnie będą polegały zmiany?

E- zwolnienie lekarskie

Od 2015 r. lekarze będą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, które znacznie ułatwią Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych ich weryfikację. Czy e-zwolnienia całkowicie zastąpią zwolnienia papierowe?

Zwolnienie pracownika na zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie lekarskie nie zawsze chroni nas przed zwolnieniem z pracy. Kodeks pracy w niektórych przypadkach zezwala na zwolnienie pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim.

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. oraz e-zwolnienie lekarskie - prace rządu

Waloryzacja emerytur i rent w 2015 r. oraz podwyższenie ulgi podatkowej na dzieci będą w dniu dzisiejszym przedmiotem prac rządu (30 września). Rząd zajmie się również przepisami dotyczącymi elektronicznego zwolnienia lekarskiego.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Zasiłek chorobowy za czas trwania zwolnienia lekarskiego przysługuje także po ustaniu zatrudnienia. Aby go otrzymać, należy spełnić jednak specjalne wymogi dotyczące np. okresu trwania niezdolności do pracy.

Kontrola zwolnień lekarskich za I półrocze 2014 r.

Kontrola zwolnień lekarskich za I półrocze 2014 r. wykazała, że kwota wstrzymanych, cofniętych i obniżonych świadczeń w tym okresie wyniosła 90 mln zł.

66 proc. firm zwiększy zatrudnienie specjalistów

Jak wynika z badań, 66 proc. firm zamierza zatrudniać specjalistów. Jest to wynik ogólnej poprawy na rynku pracy.

Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego

Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku chorobowego. Musi w tym celu dysponować zwolnieniem lekarskim wystawionym zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jak błąd w dacie na zaświadczeniu lekarskim wpływa na wypłatę zasiłku chorobowego?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie

Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają zastąpić papierowe druki wydawane w przypadku czasowej niezdolności do pracy wynikającej z choroby, z pobytu w szpitalu lub konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny. E-zwolnienia mają usprawnić pracę ZUS i przyspieszyć pracę lekarzy. Papierowe zwolnienia nadal będą funkcjonować – lekarz wystawi zwolnienie papierowe, gdy pracodawca nie posiada profilu informacyjnego składek płatnika lub na żądanie chorego.

Zwolnienie lekarskie a umowa zlecenie

Zwolnienie lekarskie wystawiane jest w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika objętego ubezpieczeniem chorobowym w pracy. Umowa zlecenie objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i zdrowotnym. Czy można wystawić zleceniobiorcy zwolnienie lekarskie?

Międzynarodowe firmy działają na rzecz zatrudniania ludzi młodych

Bezrobocie wśród osób młodych jest najważniejszym problemem rynku pracy. Duże firmy powoli zaczynają zatrudniać osoby tuż po studiach, bez doświadczenia zawodowego. Duże międzynarodowe firmy wprowadzają inicjatywy na rzecz zatrudniania ludzi młodych.

Jak zatrudnić pracownika?

Zatrudnienie pracownika wiąże się z nawiązaniem specyficznej więzi między pracodawcą a pracownikiem. Taką zależność nazywa się stosunkiem pracy. Umowa o pracę jest podstawą nawiązania każdego stosunku pracy.

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może pójść na zwolnienie lekarskie? Jakie wynagrodzenie otrzyma za czas choroby? Jak w takim wypadku oblicza się wysokość zasiłku chorobowego?

Umowa zlecenie a zwolnienie lekarskie

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenie jest objęta ubezpieczeniem chorobowym? Czy ma prawo do wynagrodzenia za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim? Poniższy artykuł wyjaśnia, kiedy pracownik posiadający umowę zlecenie nabywa prawo do zasiłku chorobowego i na jakich zasadach.

Kiedy pracodawca może zwolnić chorego pracownika?

Pracownik na zwolnieniu lekarskim podlega ochronie przed zwolnieniem. Ochrona ta nie jest jednak ochroną bezterminową. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

Dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych 50+

Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie skierowanych osób bezrobotnych po 50. roku życia, mogą uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Na jakich zasadach przyznawane jest dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie bezrobotnych powyżej 50. roku życia?

Zwolnienie pracownika z powodu choroby

Co do zasady, pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy w czasie choroby. Są jednak okoliczności, w których przedłużająca się choroba pracownika może poskutkować utrata zatrudnienia. Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika z powodu choroby?

REKLAMA