REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego

Bogusław Nowakowski
Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego. /Fot. Fotolia
Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku chorobowego. Musi w tym celu dysponować zwolnieniem lekarskim wystawionym zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jak błąd w dacie na zaświadczeniu lekarskim wpływa na wypłatę zasiłku chorobowego?

PROBLEM

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie z datą od 28 lipca 2012 r. do 14 sierpnia 2014 r. W zwolnieniu lekarz wpisał 2012 rok zamiast 2014 r. Czy powinniśmy oddać zwolnienie pracownikowi, czy odesłać do lekarza?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Błędnie wypełniony druk ZLA nie może stanowić podstawy wypłaty świadczeń chorobowych. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione z błędnymi danymi należy zwrócić pracownikowi w celu ich skorygowania przez lekarza wystawiającego. W sytuacji gdy stan zdrowia pracownika na to nie pozwala lub zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez lekarza poza miejscem zamieszkania, nie ma przeszkód, aby zwrócili się Państwo bezpośrednio do lekarza, który wystawił zaświadczenie, o skorygowanie błędnych danych.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

POBIERZ DRUK: ZUS ZLA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawiane na druku ZUS ZLA.

Płatnicy zasiłku są zobowiązani do formalnej kontroli zwolnień lekarskich. Kontrola ta polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:

  • nie zostało sfałszowane oraz
  • zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Jeżeli dostarczone przez pracownika zwolnienie lekarskie zawiera błędy lub braki, płatnik składek powinien zwrócić je ubezpieczonemu w celu dokonania stosownej poprawki przez lekarza wystawiającego zaświadczenie, gdyż nie może ono stanowić podstawy do wypłaty świadczenia chorobowego.

Jeżeli stan zdrowia pracownika na to nie pozwala lub zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez lekarza poza miejscem zamieszkania, pracownik może pisemnie wystąpić do lekarza o skorygowanie zaświadczenia lekarskiego lub o skorygowanie zwolnienia może wystąpić płatnik.

Korekty czy uzupełnienia zwolnienia lekarskiego może dokonać wyłącznie lekarz, który je wystawił. Natomiast w przypadku nieobecności lekarza zwolnienie może poprawić kierownik właściwego zakładu opieki. Każda korekta dokonana na zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA powinna być opatrzona podpisem i pieczątką lekarza dokonującego poprawki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Elementy prawidłowo wypełnionego zwolnienia lekarskiego

Zwrot zasiłku w przypadku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

REKLAMA