Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego
REKLAMA
REKLAMA
PROBLEM
Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie z datą od 28 lipca 2012 r. do 14 sierpnia 2014 r. W zwolnieniu lekarz wpisał 2012 rok zamiast 2014 r. Czy powinniśmy oddać zwolnienie pracownikowi, czy odesłać do lekarza?
REKLAMA
RADA
Błędnie wypełniony druk ZLA nie może stanowić podstawy wypłaty świadczeń chorobowych. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione z błędnymi danymi należy zwrócić pracownikowi w celu ich skorygowania przez lekarza wystawiającego. W sytuacji gdy stan zdrowia pracownika na to nie pozwala lub zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez lekarza poza miejscem zamieszkania, nie ma przeszkód, aby zwrócili się Państwo bezpośrednio do lekarza, który wystawił zaświadczenie, o skorygowanie błędnych danych.
Polecamy: Encyklopedia kadr i płac
POBIERZ DRUK: ZUS ZLA
UZASADNIENIE
Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawiane na druku ZUS ZLA.
Płatnicy zasiłku są zobowiązani do formalnej kontroli zwolnień lekarskich. Kontrola ta polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:
- nie zostało sfałszowane oraz
- zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.
Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia
Jeżeli dostarczone przez pracownika zwolnienie lekarskie zawiera błędy lub braki, płatnik składek powinien zwrócić je ubezpieczonemu w celu dokonania stosownej poprawki przez lekarza wystawiającego zaświadczenie, gdyż nie może ono stanowić podstawy do wypłaty świadczenia chorobowego.
Jeżeli stan zdrowia pracownika na to nie pozwala lub zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez lekarza poza miejscem zamieszkania, pracownik może pisemnie wystąpić do lekarza o skorygowanie zaświadczenia lekarskiego lub o skorygowanie zwolnienia może wystąpić płatnik.
Korekty czy uzupełnienia zwolnienia lekarskiego może dokonać wyłącznie lekarz, który je wystawił. Natomiast w przypadku nieobecności lekarza zwolnienie może poprawić kierownik właściwego zakładu opieki. Każda korekta dokonana na zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA powinna być opatrzona podpisem i pieczątką lekarza dokonującego poprawki.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM
Elementy prawidłowo wypełnionego zwolnienia lekarskiego
Zwrot zasiłku w przypadku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego
Podstawa prawna:
- art. 53–55, art. 57–59 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 159
- § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich – Dz.U. Nr 65, poz. 743
- § 1–5, § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Dz.U. z 2013 r., poz. 229
Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat