reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego

Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego

Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do zasiłku chorobowego. Musi w tym celu dysponować zwolnieniem lekarskim wystawionym zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jak błąd w dacie na zaświadczeniu lekarskim wpływa na wypłatę zasiłku chorobowego?

PROBLEM

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie z datą od 28 lipca 2012 r. do 14 sierpnia 2014 r. W zwolnieniu lekarz wpisał 2012 rok zamiast 2014 r. Czy powinniśmy oddać zwolnienie pracownikowi, czy odesłać do lekarza?

RADA

Błędnie wypełniony druk ZLA nie może stanowić podstawy wypłaty świadczeń chorobowych. Zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA wystawione z błędnymi danymi należy zwrócić pracownikowi w celu ich skorygowania przez lekarza wystawiającego. W sytuacji gdy stan zdrowia pracownika na to nie pozwala lub zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez lekarza poza miejscem zamieszkania, nie ma przeszkód, aby zwrócili się Państwo bezpośrednio do lekarza, który wystawił zaświadczenie, o skorygowanie błędnych danych.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

POBIERZ DRUK: ZUS ZLA

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości dowodem stwierdzającym czasową niezdolność do pracy z powodu choroby jest zaświadczenie lekarskie wystawiane na druku ZUS ZLA.

Płatnicy zasiłku są zobowiązani do formalnej kontroli zwolnień lekarskich. Kontrola ta polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie:

  • nie zostało sfałszowane oraz
  • zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia

Jeżeli dostarczone przez pracownika zwolnienie lekarskie zawiera błędy lub braki, płatnik składek powinien zwrócić je ubezpieczonemu w celu dokonania stosownej poprawki przez lekarza wystawiającego zaświadczenie, gdyż nie może ono stanowić podstawy do wypłaty świadczenia chorobowego.

Jeżeli stan zdrowia pracownika na to nie pozwala lub zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez lekarza poza miejscem zamieszkania, pracownik może pisemnie wystąpić do lekarza o skorygowanie zaświadczenia lekarskiego lub o skorygowanie zwolnienia może wystąpić płatnik.

Korekty czy uzupełnienia zwolnienia lekarskiego może dokonać wyłącznie lekarz, który je wystawił. Natomiast w przypadku nieobecności lekarza zwolnienie może poprawić kierownik właściwego zakładu opieki. Każda korekta dokonana na zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA powinna być opatrzona podpisem i pieczątką lekarza dokonującego poprawki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Elementy prawidłowo wypełnionego zwolnienia lekarskiego

Zwrot zasiłku w przypadku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista i praktyk z 25-letnim stażem z zakresu ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego. /Fot. Fotolia
Błędne zwolnienie lekarskie a wypłata zasiłku chorobowego. /Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama