reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Zwolnienie pracownika na zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie pracownika na zwolnieniu lekarskim

Zwolnienie lekarskie nie zawsze chroni nas przed zwolnieniem z pracy. Kodeks pracy w niektórych przypadkach zezwala na zwolnienie pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim.

Pracownik na zwolnieniu lekarskim

Kodeks pracy szczególnie chroni osoby nieobecne w pracy, jeśli jest to usprawiedliwiona nieobecność w pracy. Art. 41 Kodeksu pracy traktuje, że w czasie urlopu pracownika, a także innej usprawiedliwionej nieobecności pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę, jeśli nie upłynął okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Kiedy można zwolnić chorego pracownika?

Badania przeprowadzone pośród mieszkańców Unii Europejskiej wskazują, że Polacy statystycznie przebywają na zwolnieniu lekarskim średnio o 30% dłużej niż mieszkańcy innych krajów. Wynika to z mylnego przekonania o byciu w pełni bezpiecznym w czasie korzystania z l4. Wielu pracowników jest przekonanych, że podczas zwolnienia lekarskiego nie grozi im zwolnienie. Nie zdają sobie sprawy z tego, że zgodnie z art. 53 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli pracownik nie jest zdolny do pracy ze względu na stan zdrowia. Kiedy dokładnie może do tego dojść?

Kiedy pracownikowi grozi zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie co do zasady stanowi okres ochronny przed rozwiązaniem stosunku pracy ze strony pracodawcy. Jeśli jednak trwa zbyt długo, ustawodawca daje pracodawcy możliwość rozstania się z takim pracownikiem. Zezwala się na zwolnienie pracownika będącego na zwolnieniu lekarskim, jeżeli trwało ono:

  1. dłużej niż 3 miesiące - gdy był on zatrudniony u danego pracodawcy przez okres krótszy niż 6 miesięcy,
  2. przez okres dłuższy niż łączny czas pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy minimum 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

O ile punkt pierwszy wydaje się być zrozumiały, o tyle warto rozwinąć punkt drugi. W omawianej sytuacji pracodawca może zwolnić pracownika (rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym) dopiero w przypadku wyczerpania okresu zasiłkowego (182 lub 270 dni*), a następnie otrzymania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego i pobierania go przez okres ponad 3 miesięcy. Oznacza to w praktyce, że dopiero po 9 miesiącach choroby pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem przebywającym na zwolnieniu lekarskim. Jeśli przypadek dotyczy gruźlicy bądź kobiety w ciąży czas ten wydłuża się aż do 12 miesięcy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama