REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany prawa, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

Projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania nowej instytucji dialogu społecznego - Rady Dialogu Społecznego został przekazany Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Nowa ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tym półroczu.

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Podstawowe obowiązki pracodawcy zostały unormowane w Dziale IV Kodeksu pracy w art. 94 do art. 99, jednak w znacznie szerszym zakresie ustawodawca uregulował obowiązki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, do których należą przepisy Działu X wspomnianej ustawy. Przedstawiamy obszerne opracowanie obowiązków pracodawcy z zakresu BHP.

Zmiany w urlopach rodzicielskich - ocena projektu nowelizacji

Prezydent przedstawił projekt ustawy dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich. Ustawa wprowadza m.in. wprowadzenie maksymalnego wieku dziecka uprawniającego matkę do korzystania z płatnych przerw w czasie pracy na karmienie, wydłużenie terminu na złożenie wniosku o urlop rodzicielski i wychowawczy. Które zmiany są akceptowane, a które krytykowane przez Konfederację Lewiata?

Nowe przepisy o płacy minimalnej w Niemczech - sytuacja polskich przewoźników

W Niemczech od 1 stycznia 2015 r. funkcjonuje ustawa o płacy minimalnej. Sytuacja polskich przewoźników, których samochody przejeżdżąją tranzytem przez terytorium Niemiec ulega zmianie.

REKLAMA

Projekt ustawy o dialogu społecznym

Projekt ustawy o dialogu społecznym został przedstawiony ministrowi pracy i polityki społecznej. To wspólny projekt strony związkowej i pracodawców. Projekt przedstawia prowadzenie dialogu społecznego na nowych zasadach.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych od 2015 r.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych weszły w życie 1 stycznia 2015 r. Poszerzono m.in. krąg osób niepełnosprawnych, za zatrudnienie których pracodawca może otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

Komu przysługują posiłki regeneracyjne i napoje w okresie zimowym?

Posiłki regeneracyjne i napoje powinny być dostarczane przez pracodawców określonym grupom pracowników. Jakiego okresu i jakich pracowników dotyczy ten obowiązek?

Umowa na czas określony 33 miesiące od 2015 r.

Umowa na czas określony będzie ograniczona do 33 miesięcy. Pracodawca będzie mógł zawrzeć z jednym pracownikiem maksymalnie 3 terminowe umowy o pracę, ale na okres nie dłuższy niż 33 miesiące.

REKLAMA

Zwrot kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem niepełnosprawnych - zmiany

Zwrot kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem niepełnosprawnych odbywa się od stycznia 2015 r. na nowych zasadach. Zmiany dotyczą m.in. rozszerzenia katalogu osób niepełnosprawnych, za które pracodawca może otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z ich zatrudnieniem.

Nowa formuła dialogu społecznego

Powstanie nowa formuła dialogu społecznego. W 2014 r. strona związkowa wycofała się z prac Komisji Trójstronnej, używając argumentu pozorności dialogu. Wadliwość systemu Komisji Trójstronnej spowodowała konieczność wprowadzenia zmian.

Zmiany w Komisji Trójstronnej

Będzie nowa formuła dialogu społecznego. Ma ona zastąpić lub usprawnić Komisję Trójstronną. Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Umowy zlecenia oskładkowane od 1 stycznia 2016 r.

Sprawa oskładkowania umów zleceń została ostatecznie przesądzona. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Nowe kody ubezpieczenia członków rad nadzorczych

Od 1 stycznia 2015 r. zmieniły się przepisy dotyczące podlegania ubezpieczeniom społecznym przez członków rad nadzorczych. W związku z tą zmianą modyfikacji uległy również kody tytułów ubezpieczeń, które używane są przy zgłaszaniu do ubezpieczeń i rozliczaniu składek.

E-zwolnienie lekarskie od 1 stycznia 2015 r.

E-zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane już od 1 stycznia 2015 r. Papierowe i elektroniczne zwolnienia lekarskie będą uwzględniane na równi do końca 2017 r.

Zwrot kosztów zatrudniania niepełnosprawnych - zmiany

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych została uchwalona w celu zapewnienia ciągłości udzielania pomocy publicznej pracodawcom zatrudniającym niepełnosprawnych. Zmiany dotyczą zwrotu kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych

Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm

Posłowie podczas 83 posiedzenia Sejmu przyjęli nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Wiąże się to z przyznaniem pracodawcom pomocy finansowej na wynagrodzenia, szkolenia i składki ubezpieczeniowe pracowników w latach 2015-2016. Pracę nad nowelizacją ustawy podejmie teraz Senat.

Zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało projekt ustawy o czasie pracy kierowców. Projekt trafi teraz do konsultacji społecznych. Wprowadzenie jakich zmian proponuje się w nowej ustawie?

Zmiany w ustawie o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan należy wprowadzić zmiany w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Proponuje się podział na dwa typy świadczeń przyznawanych pracownikom. Jakie?

Ubezpieczenie emerytalno-rentowe zleceniobiorców i członków rad nadzorczych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą zleceniobiorcy oraz członkowie rad nadzorczych zostali objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Wstępne badania lekarskie - nowe zasady od kwietnia 2015 r.

Od 1 kwietnia 2015 r. wejdą w życie zmiany dotyczące wstępnych badań lekarskich do pracy. Nowy art. 229 Kodeksu pracy poszerza katalog osób zwolnionych z przeprowadzania wstępnych badań lekarskich.

Zmiany w podróżach służbowych?

W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy przygotowanym przez Konfederację Lewiatan znajdują się zmiany dotyczące podróży służbowych. Jakie nowości przewiduje projekt?

Zatrudnianie pielęgniarki na umowę o pracę w zakładzie pracy chronionej

Pracodawcy posiadający zakład pracy chronionej mają obowiązek zapewnienia doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych. Czy w związku z tym można zatrudnić pielęgniarkę w zakładzie pracy chronionej na podstawie umowy o pracę?

Reprezentacja pracowników

Organizacje, w których nie działają związki zawodowe, nie są zwolnione z obowiązku zasięgania opinii o swoich decyzjach z pracownikami. W wielu przypadkach przepisy wymagają konsultowania ważniejszych zmian w firmie z tzw. reprezentacją pracowników. Czym jest ten organ, jakie są zasady jego działania i co jego funkcjonowanie niesie z sobą dla pracodawcy?

Zmiany w pomocy dla zatrudniających niepełnosprawnych od 2015 r.

Zmiany w pomocy dla zatrudniających niepełnosprawnych zostały uchwalone 28 listopada 2014 r. i będą obowiązywały już od 1 stycznia 2015 r. zostanie zachowana ciągłość udzielania pomocy dla zatrudniających niepełnosprawnych. Co się zmieni?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku dotyczą m.in. Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Dokonuje się w tym czasie korekty odpisów na zfśs oraz podejmuje się decyzję o dalszym tworzeniu funduszu bądź rezygnacji z niego.

Czwarta transza deregulacji podpisana przez prezydenta

Czwarta transza deregulacji została podpisana przez prezydenta 24 listopada 2014 r. Zmiany dotyczące obowiązku wykonywania pracowniczych badań lekarskich wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2015 r.

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony

Nowe okresy wypowiedzenia umów o pracę zawieranych na czas określony przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS. Mają one zostać uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jaka będzie długość okresów wypowiedzenia?

Zmiany w umowach terminowych według pracodawców

Pracodawcy przedstawili wspólne stanowisko odnośnie zmian w umowach terminowych. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada przede wszystkim uregulowanie limitu umów o pracę na czas określony oraz długości okresów wypowiedzenia. Pracodawcy proponują również własne rozwiązania dotyczące umów na okres próbny, przepisów przejściowych i pracowników tymczasowych.

Zmiany w umowach na czas określony - stanowisko pracodawców

Pracodawcy przedstawiają własne stanowisko dotyczące zmian w umowach na czas określony. Propozycje modyfikacji Kodeksu pracy dotyczą m.in.: długości umów o pracę na czas określony, okresów wypowiedzenia, rodzajów umów, regulacji umów zawieranych na okres próbny. Pracodawcy postulują również wprowadzenie zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

24 miesiące zatrudnienia na czas określony - propozycja NSZZ Solidarność

NSZZ Solidarność proponuje 24 miesiące zatrudnienia na czas określony, po którym należy zawrzeć umowę bezterminową. Resort pracy chce, aby okres ten wynosił 33 miesiące. Konsultacje społeczne w tym przedmiocie trwają do 21 listopada 2014 r.

18 miesięcy umowy terminowej - propozycja związków zawodowych

Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu pracy maksymalny czas trwania umów terminowych miałby wynosić 36 miesięcy. Zdaniem Solidarności to zdecydowanie za długo. Propozycja związków zawodowych dotyczy okresu 18 miesięcy.

Podstawowe obowiązki pracodawcy zawarte w Kodeksie pracy

Podstawowe obowiązki pracodawcy zawarte są w szczególności w art. 94 i art. 97 Kodeksu pracy. W razie naruszenia obowiązków przez pracodawcę pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Uprawniony jest również do żądania odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Tryb wydania pracownikowi świadectwa pracy

Pracodawca wydaje świadectwo pracy pracownikowi niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy. Ustawodawca nie uregulował jednak trybu, w jakim świadectwo pracy powinno być wydawane.

48 miesięcy umowy terminowej - propozycja pracodawców

Pracodawcy nie zgadzają się na limit umów terminowych zaproponowany w projekcie nowelizacji Kodeksu pracy. Zamiast maksymalnej długości 33 miesięcy przedstawiają wartość 48 miesięcy. Krytykują również uregulowanie maksymalnej liczby umów, które można zawrzeć.

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców i zasiłku opiekuńczym

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje zmiany w zasiłku macierzyńskim dla ojców. W jakich sytuacjach i komu zostanie przyznane prawo do zasiłku macierzyńskiego oraz opiekuńczego?

Stare i nowe zwolnienia lekarskie w latach 2016-2017

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje okres przejściowy dotyczący wprowadzania e-zwolnień lekarskich. W latach 2016-2017 będą obowiązywały jednocześnie stare i nowe zwolnienia lekarskie.

Nowy formularz sprawozdania Z-12 i sprawozdanie SOF-2F za lata 2014-2015

Pracodawcy, którzy zostaną wylosowani, będą zobligowani do przekazania w terminie do 31 marca 2015 r. sprawozdania Z-12 za 2014 r. Natomiast od 14 października 2014 r. niektóre związki zawodowe zostały zobowiązane do złożenia w terminie do 4 maja 2015 r. sprawozdania SOF-2F.

Umowa na okres próbny - zmiany 2015

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez MPiPS wprowadza określenie celu zawarcia umowy o pracę na okres próbny oraz reguluje problem ponownego zawarcia z tym samym pracownikiem tego rodzaju umowy. Zmiany te mogą wejść w życie już w 2015 r.

Umowa na okres próbny – zmiany w Kodeksie pracy 2015

Przedstawiony przez MPiPS projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje zmiany w regulacji umów o pracę na okres próbny. Propozycje modyfikacji przepisów dotyczących umowy próbnej mogą wejść w życie już w 2015 r.

Najdłuższa umowa na czas określony - 33 miesiące

Najdłuższa umowa na czas określony będzie trwała 33 miesiące. Limit umów terminowych wyniesie trzy, których łączna długość także nie może przekroczyć 33 miesięcy. Nowa regulacja kodeksowa może zostać wprowadzona już w 2015 r.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych od 2015 r.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiany dotyczą m.in. wysokości refundacji z PFRON i rozszerzenia kręgu osób, w związku z zatrudnieniem których przysługiwać będzie pomoc. Zmiany mają wejść w życie już w 2015 r.

Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej - konsekwencje prawne

Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej prowadzi do negatywnych dla pracodawcy konsekwencji prawnych. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnianiem pracowników? Jakie sankcje naruszenia przepisów regulujących prowadzenie dokumentacji kadrowej przewiduje prawo?

Oskładkowanie umów zleceń od stycznia 2016 r.

W Sejmie nadal trwają prace nad projektem dotyczącym oskładkowania umów zleceń i dochodów z zasiadania w radach nadzorczych. Wprowadzono dwa terminy wejścia w życie ustawy. Część przepisów dotycząca oskładkowania rad nadzorczych wejdzie w życie już od stycznia 2015 r., a oskładkowania umów zleceń od stycznia 2016 r.

Projekt obniżający wiek emerytalny

Projekt obniżający wiek emerytalny to propozycja PiS. Ma on przywrócić dotychczasowe zasady dotyczące wieku emerytalnego. Kobiety przechodziłyby na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65.

Praca w dzień wolny za dodatkowym wynagrodzeniem - ocena pracodawców

Projekt zmian w Kodeksie pracy przewiduje pracę w sobotę lub inny dzień wolny za dodatkowym wynagrodzeniem. Dotychczas przysługiwał za taką pracę inny dzień wolny od pracy. Jak nowe rozwiązanie oceniają pracodawcy?

Nocleg w kabinie samochodu ciężarowego a zapewnienie bezpłatnego noclegu - SN

Zapewnienie pracownikowi - kierowcy samochodu ciężarowego odpoczynku nocnego w kabinie samochodu ciężarowego podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu.

Obowiązki pracodawcy i pracownika

Aby praca była efektywna, konieczne jest zapoznanie się przez pracodawcę oraz pracownika ze swoimi obowiązkami. Które obowiązki stron stosunku pracy są najważniejsze?

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony praw pracowniczych odrzucone

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące ochrony praw pracowniczych zaproponowane przez Twój Ruch zostały odrzucone przez sejm.

Zakaz mobbingu - zmiany w kodeksie pracy

Pierwsze czytanie tego projektu nowelizacji Kodeksu Pracy, zaproponowanej przez Twój Ruch zaplanowano w tym tygodniu w Sejmie. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie wprost do Kodeksu pracy zakazu mobbingu w miejscu pracy.

Umowy o pracę - zmiany 2015

Przepisy dotyczące umów o pracę mają zostać znowelizowane w 2015 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem zmian w Kodeksie pracy. O tym, co dokładnie zostanie zmienione, dowiemy się na przełomie sierpnia i września tego roku.

REKLAMA