Zwrot kosztów zatrudniania niepełnosprawnych - zmiany
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Przedmiotowa nowelizacja została uchwalona w celu zapewnienia ciągłości udzielania pomocy publicznej pracodawcom zatrudniającym oraz zamierzającym zatrudnić osoby niepełnosprawne i wiąże się ze zmianą stanu prawnego tj. wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06. 2014, str. 1) oraz konieczności zapewnienia zgodności przepisów krajowych z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r.
REKLAMA
Zwrot kosztów zatrudniania niepełnosprawnych
Zmianie podlegają przepisy dotyczące szczególnych obowiązków i uprawnień pracodawców w związku z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych – zwrotu kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, znosząc: zawężające określenie kręgu zatrudnianych osób niepełnosprawnych, w związku z zatrudnieniem których pracodawca może otrzymać zwrot kosztów (m. in. adaptacji pomieszczeń dostosowującej do potrzeb niepełnosprawnych) oraz wymóg skierowania do pracy niepełnosprawnych bezrobotnych lub poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, a także powstania niepełnosprawności w trakcie zatrudnienia.
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego uzależnia się obecnie jedynie od wykazania wzrostu netto zatrudnienia ogółem, rezygnując z drugiego z istniejących dotychczas wymagań – wzrostu netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. Ponadto możliwość zwrotu kosztów obejmuje nie tylko, jak obecnie, koszt zatrudnienia pracowników pomagających w pracy pracownikowi niepełnosprawnemu (w zakresie ułatwienia komunikowania się z otoczeniem, a także wykonywania czynności niemożliwych lub trudnych do wykonania na stanowisku pracy), lecz także kosztów szkolenia tych osób, wprowadzając limit do 100 % wydatków, nie więcej niż kwota najniższego wynagrodzenia.
Dla pracodawcy prowadzącego zakład chroniony zwrot kosztów będzie mógł obejmować budowę lub przebudowę związaną z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu (dotąd – budowy i rozbudowy pomieszczeń). W zakresie szkoleń osób niepełnosprawnych refundacja z PFRON–u, na wniosek pracodawcy, wyniesie 70% kosztów (obecnie 80%) nie przekraczając dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat