REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie, Hr

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

HR: rekrutacje do rekrutacji

Popyt na usługi HR rośnie - wraz z nim zwiększają się potrzeby kadrowe tej branży. Jak wynika z raportu Grupy Progres, w kwietniu br. najczęściej poszukiwani byli pracownicy do ds. rekrutacji i employer brandingu (33 proc. ofert), a także kadr i płac (28 proc. stanowisk). Jednostkowe oferty dot. specjalistów ds. benefitów czy coachów pracowników. Niestety, mimo że etatów nie brakuje, część osób wstrzymuje się z udziałem w rekrutacji, bo przyszli przełożeni wymagają od nich np. znajomości języków obcych, a odpowiedzialność za wykonywane obowiązki jest zbyt duża.

Zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w 2022 r.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w 2022 r. przeznaczono 37 mld zł na wsparcie osób z niepełnosprawnością. Jednym z działań kierowanych do osób niepełnosprawnych jest zwiększenie zatrudnienia.

Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy

Dzięki specustawie usprawniony został proces zatrudniania obywateli Ukrainy. Sprawdź gdzie i w jaki sposób można znaleźć oferty pracy.

Czy rynek pracy jest w stanie przesilenia?

Analitycy Pekao wskazują, że rynek pracy jest w stanie przesilenia. Ich zdaniem dynamika płac osiągnie szczyt w połowie roku, potem zacznie opadać. Pracodawcy będą bardziej asertywni w negocjacjach płacowych.

Wygaśnięcie umowy o pracę

Są sytuacje, w których dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę. Co kryje się pod tym pojęciem? Kiedy może dojść do wygaśnięcia umowy o pracę? Sprawdź co mówią na ten temat przepisy Kodeksu pracy.

Jak Polska pomaga Ukraińcom w znalezieniu pracy?

Jak Polska ułatwia Ukraińcom podejmowanie pracy? W odpowiedzi na interpelację poselską nr 32713 otrzymujemy podsumowanie działań państwa polskiego na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy w znalezieniu zatrudnienia.

102 tys. Obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pracę w Polsce ma już 102 tys. obywateli Ukrainy, z czego zdecydowana większość (75 proc.) to kobiety.

Firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) w kwietniu wzrósł o 1 punkt - podało w piątek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Analitycy biura podkreślają, że firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia.

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy pracodawca?

Jakie cechy powinien posiadać pracodawca? W jakich firmach chcą pracować polscy specjaliści? Sprawdź co na ten temat mówi raport „Najbardziej Pożądany Pracodawca”.

Napięta sytuacja na rynku pracy

Dane z marca potwierdzają napiętą sytuację na rynku pracy - wskazali analitycy ING Banku Śląskiego w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem w kwietniu w dużo większym stopniu powinny ujawnić się skutki wojny na Ukrainie na krajowy rynek pracy.

Swobodny dostęp do polskiego rynku pracy dla uchodźców z Ukrainy

Jak przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej obywatele Ukrainy mają już swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Oznacza to, do podjęcia pracy nie potrzebują żadnych zezwoleń ani oświadczeń.

Zmiany w zatrudnieniu uchodźców z podpisem Prezydenta

Prezydent 14 kwietnia 2022 r. podpisał ustawę z dnia 8 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w zawiązku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju oraz niektórych ustaw. Celem ustawy jest zmiana obowiązującej ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Co do zasady ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 24 lutego 2022 r.

Nowe standardy zatrudnienia nauczycieli specjalistów w przedszkolach i szkołach

Ministerstwo Edukacji i Nauki zaleca uwzględnienie standardów zatrudnienia specjalistów w opracowywanych arkuszach. Sprawdź co się zmieni dla nauczycieli specjalistów zatrudnionych w przedszkolach i szkołach w roku szkolnym 2022/2023.

Pracodawcy o sytuacji uchodźców z Ukrainy

Pracodawcy przekazali dane dotyczące zatrudniania uchodźców z Ukrainy. Coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie w Polsce.

Outsourcing payrollu - jakie korzyści?

Jakie korzyści przynosi outsourcing payrollu czyli usług kadrowo-płacowych? W dobie szerokich zmian wywołanych Polskim Ładem wielu pracodawców zastanawia się nad tym rozwiązaniem.

Czy pracownik z zagranicy może przystąpić do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w pracy?

Według ekspertów, polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć nawet 700 tys. ukraińskich pracowników. To znaczny wzrost w porównaniu z ostatnimi statystykami ZUS nt. zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Tak duży napływ nowych pracowników i mieszkańców polskich miast będzie wyzwaniem dla publicznego systemu ochrony zdrowia. Dlatego rośnie zainteresowanie prywatną opieką medyczną, w tym ubezpieczeniami firmowymi. Umawianie wizyt w ramach polis grupowych jest łatwiejsze niż przez NFZ. Mniejsze jest też ryzyko bariery językowej – ubezpieczyciele oferują już teleporady po ukraińsku.

Marzec 2022 - na portalach rekrutacyjnych pojawiło się 360 tys. nowych ofert pracy

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 360 tys. nowych ofert pracy. Łącznie liczba ofert pracy wynosiła 681,5 tys. - podano w raporcie Grant Thornton i firmy Element.

Wyższe opłaty za złożenie oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemca

Wydłużenie czasu pracy wykonywanej przez cudzoziemców spowodowało podniesienie opłat z tym związanych. MRiPS pracuje nad projektem rozporządzenia dotyczącego poniesienia opłaty z 30 do 100 zł.

Mobbing w pracy? Blisko 23 proc. kobiet doświadczyło go w czasie pandemii

W czasie pandemii blisko 23 proc. kobiet w Polsce doświadczyło mobbingu w pracy. Ofiarami nękania są głównie Polki z najniższym wykształceniem oraz z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców - wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland.

Zatrudnienie dla ukraińskich nauczycieli

W Warszawie podpisano pierwsze umowy z ukraińskimi nauczycielami. Sprawdź na jakich warunkach będą zatrudnieni nauczyciele z Ukrainy.

Kiedy zmiany dla artystów zawodowych?

Projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego jest gotowy. Sprawdź co się zmieni.

31 proc. firm w Polsce planuje zatrudniać Ukraińców

31 proc. firm w Polsce planuje zatrudniać uchodźców z Ukrainy. Są to głównie przedstawiciele sektora produkcji przemysłowej, budownictwa i usług - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według analityków na pracę w Polsce mogłoby liczyć ponad 250 tys. kobiet

7 zasad do osiągnięcia sukcesu zawodowego i osobistego

Sprawdź, jak pozytywne nastawienie napędza sukcesy. Oto 7 podstawowych zasad do osiągnięcia sukcesu zawodowego i osobistego: przewaga szczęścia, punkt podparcia i dźwignia, efekt Tetris, uczenie się na błedach, krąg Zorro, reguła 20 sekund, inwestycja w więzi społeczne.

Zarządzanie - pionierskie praktyki wokół globu

Zarządzanie - jakie pionierskie praktyki można wymienić? Just Minnaar i Pim De Morree wyróżniają: projektowanie własnego miejsca pracy, pracę opartą na rezultatach, usunięcie mechanizmów kontroli, wzajemna ocenę i ustalanie własnych wynagrodzeń.

Podwyżka dla pracowników "budżetówki"?

Lider PO Donald Tusk postulował w poniedziałek w Starachowicach 20-procentową podwyżkę dla pracowników tzw. budżetówki, czyli służby zdrowia, oświaty, kultury oraz urzędników. Musimy uratować duże grupy zawodowe, w czasach, kiedy inflacja zbiera żniwo - dodał.

Polscy pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby po 50-tce

Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Potwierdziło ono obecność dyskryminacji ze względu na wiek kandydata do pracy. Jak wynika z badania, młodsi kandydaci (poniżej 30 lat) otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio 2 razy częściej niż starsi (powyżej 50 lat). To zjawisko jest szczególnie widoczne w Warszawie, gdzie młodsi kandydaci ubiegający się o pracę na wyspecjalizowanych stanowiskach wymagających doświadczenia, byli zapraszani na rozmowę nawet 4-krotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci; w przypadku osób ubiegających się o podobną pracę poza stolicą wskaźnik ten wyniósł 1,76 na korzyść młodszych osób. Niepokojące tendencje na polskim rynku pracy zostały zilustrowane w raporcie PIE „Ageizm w Polsce – podsumowanie eksperymentalnego badania terenowego”.

Organizacja turkusowa i czas pracy

Organizacja turkusowa to rewolucyjny model zarządzania rozpropagowany przez Frederica Laloux. Jak w organizacjach samozarządzających wygląda kwestia czasu pracy?

Pracodawcy chcą zatrudniać specjalistów z Ukrainy

77% pracodawców w badaniu przeprowadzonym przez Antal deklaruje chęć zatrudnienia pracowników z Ukrainy również na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich. Wakaty czekają w praktycznie wszystkich działach firm. Możliwość zatrudnienia ukraińskich pracowników według badanych przełoży się zarówno w krótko jak i długoterminowej perspektywie pozytywnie na polski rynek pracy.

Duży wzrost zapotrzebowania na pracowników HR

W ubiegłym roku opublikowano o połowę więcej ofert pracy dla HR-owców; najczęściej poszukiwano specjalistów ds. płac i kadr oraz rekruterów - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. Pensje pracowników HR wzrosły w ostatnim półroczu o ok. 10 procent.

Połączenie pracy i zabawy przynosi większe korzyści

Połączenie pracy i zabawy pobudza kreatywność i wpływa na powstawanie nowatorskich pomysłów. Jakie korzyści można zyskać, dzięki uzupełnianiu pracy zabawą?

HR online a ochrona danych osobowych

Czas pandemii na wielu organizacjach wymusił poszukiwanie takich rozwiązań, które umożliwiały zachowanie wszystkich funkcji w trybie zdalnym. Niemalże z dnia na dzień działy HR zaczęły prowadzić zdalnie rekrutację, tzw. onboardingi. Wiele firm zdecydowało się na udostępnienie pracownikom odpowiednich modułów systemów kadrowych, co zmniejszyło potrzebę bezpośredniego kontaktu z działem kadr, umożliwiając m.in.: składanie wniosków pracowniczych czy pobranie tzw. pasków płacowych on-line. Dążeniu do maksymalizacji korzyści z nowych technologii musi jednak towarzyszyć zapewnienie ich zgodności z obowiązującym prawem, w szczególności w zakresie ochrony danych osobowych.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - wszystko co musisz wiedzieć

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Co z legalnym pobytem Ukraińców w Polsce? Jak legalizować ich pracę? Czy dokumenty obywateli Ukrainy będą dłużej ważne? Do jakich świadczeń mają prawo Ukraińcy w Polsce? - wszystko, co musisz wiedzieć o specustawie.

Jak pracodawca może zaangażować się w pomoc Ukraińcom?

Pomoc Ukraińcom to ważny temat rozmów wśród pracowników. Okazuje się, że pracownicy chcą, aby ich pracodawca zaangażował się w pomoc Ukrainie. Jakie wsparcie pracodawca może zorganizować wspólnie z pracownikami? Oto przykłady.

Infolinia dla pracodawców zatrudniających Ukraińców

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchamia infolinię 22 245 61 05 dla pracodawców, którzy będą mieli pytania dotyczące zgłaszania ofert pracy dla obywateli Ukrainy. Pytania będzie można kierować również drogą mailową na adres pracaua@mrips.gov.pl.

Ochrona danych osobowych - błędy działów HR

Ochrona danych osobowych leży przede wszystkim po stronie działów HR. Jakie błędy popełniają? Decyzje UODO wskazują na 4 podstawowe błędy. Jak uniknąć sankcji ze strony UODO?

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia 2022

Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia w 2022 roku przewiduje m.in. aktywizację osób biernych zawodowo, promowanie uczenia się dorosłych i oskładkowanie wszystkich zleceń.

Korzyści dla pracodawców z zatrudniania niepełnosprawnych

Jakie są korzyści dla pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnością?

Specustawa Ukraina - zatrudnienie Ukraińca 2022

Specustawa Ukraina ułatwia zatrudnienie Ukraińca w 2022 roku. Projekt jest w trakcie prac. Jak zatrudnić Ukraińca po 24 lutego 2022 roku?

Polska może wchłonąć co najmniej 0,5 mln pracowników z Ukrainy

Polski rynek może wchłonąć w ciągu sześciu miesięcy ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie - stwierdził w poniedziałek założyciel Firmy Personnel Service Krzysztof Inglot.

Prace dotyczące zawodów możliwych do przyjęcia na polski rynek pracy

Już dzisiaj zaczynam pracę z radą przedsiębiorców, które zawody są możliwe do przyjęcia na polski rynek pracy – wskazała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ograniczenia zatrudniania doktorantów kształcących się w szkołach doktorskich

Często poza pracą naukową doktorant musi podjąć się dodatkowych zadań. Zdarza się, że ma większe wydatki albo potrzebuje dodatkowych środków na badania. Zazwyczaj stypendium nie wystarczy na realizację tych działań. Dlatego doktoranci często podejmują pracę w ramach stosunku pracy. Czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie?

Automatyzacja pracy działów HR

Automatyzacja pracy działów HR przyspieszyła wraz z rozwojem technologicznym wywołanym pandemią koronawirusa. Działy kadr mają nowe obowiązki. Czy automatyzacja HR może stanowić zagrożenie dla pracowników?

Branża cyfrowa zatrudni ukraińskich specjalistów ICT

Branża cyfrowa w Polsce zatrudni ukraińskich specjalistów ICT. Ważne, by szkolić specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa i obronności cyfrowej.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r. - jak zrobić to szybko i legalnie? 24 lutego to początek wojny na Ukrainie. Zapoczątkował masowy napływ obywateli Ukrainy do Polski. Polacy, na wiele różnych sposobów, pomagają wschodnim sąsiadom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pracodawcy, wychodząc naprzeciw potrzebom Ukraińców, zapewne zastanawiają się, w jaki sposób szybko i legalnie mogą ich zatrudnić.

Polska potrzebuje 1 mln pracowników, także z Ukrainy

Polska potrzebuje i może przyjąć w krótkiej perspektywie 1 mln dodatkowych pracowników, także z Ukrainy.

Automatyzacja kadr i płac a zmiany wynikające z Polskiego Ładu

Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu? Wiele zagadnień pozostaje niejasnych. Pracownicy nie wiedzą, jakie oświadczenia złożyć. Dużo osób otrzymało niższe wynagrodzenia za styczeń 2022 roku.

Czego rynek pracy uczy się od branży IT?

Czego rynek pracy uczy się od branży IT w 2022 roku? Jasne procedury, ograniczanie zbędnych wideokonferencji i możliwość „pracy głębokiej” - to trendy, które powinny przełożyć się na inne sektory. Czym jest praca asynchroniczna? Co z benefitami?

9 wyzwań HR w 2022 roku

9 wyzwań HR w 2022 roku czyli z czym przyjdzie się zmierzyć pracownikom działów kadr i płac w najbliższym czasie. Zestawienie przygotowali eksperci firmy Quercus.

Outsourcing kadr ma sens [WYWIAD]

Outsourcing kadr w dzisiejszych czasach daje dużo korzyści. Poszukiwanie wykwalifikowanych pracowników w najdalszych regionach świata stało się antidotum na rozwiązywanie problemów kadrowych w polskich firmach.

Dyrektor personalny - rola w firmie i wyzwania w 2022 roku

Dyrektor personalny - jego rola w firmie wzrosła w czasie pandemii. Doświadczony lider może wesprzeć organizację w kryzysie, ale również pomóc w osiągnięciu realnych zysków. Jakie wyzwania stoją przed działami HR w 2022 roku?

REKLAMA