REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outsourcing kadr ma sens [WYWIAD]

Outsourcing pracowniczy - zatrudnianie obcokrajowców
Outsourcing pracowniczy - zatrudnianie obcokrajowców
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Outsourcing kadr w dzisiejszych czasach daje dużo korzyści. Poszukiwanie wykwalifikowanych pracowników w najdalszych regionach świata stało się antidotum na rozwiązywanie problemów kadrowych w polskich firmach.

Outsourcing kadr ma sens

Rozmowa z Edytą Nieborak, Business Owner i CEO oraz Przemysławem Hermańskim, Business Owner firmy SPEK, o tym, w jaki sposób poszukiwanie wykwalifikowanych pracowników w najdalszych regionach świata stało się antidotum na rozwiązywanie problemów kadrowych w polskich firmach

Autopromocja

Jakie korzyści przynosi klientom zatrudnienie zewnętrzne?

Edyta Nieborak: Outsourcing kadr to wiele korzyści, które pracodawcy coraz częściej zauważają zwłaszcza w czasie, gdy na rodzimym rynku mamy niedobór pracowników. A tak się właśnie dzieje obecnie. Dlatego firmy – nawet te, które dotychczas zatrudniały 100 proc. pracowników z Polski – coraz częściej sięgają po obcokrajowców.

Jest Pani współwłaścicielką marki SPEK, która między innymi oferuje firmom wsparcie w zatrudnieniu obcokrajowców.

EN: Tak, najważniejszym celem naszej działalności jest dostarczenie pracowników do tych sektorów gospodarki, gdzie ich brakuje. Dzięki współpracy ze SPEK klienci zyskują przede wszystkim ogromną elastyczność zatrudnienia, a także rozwiązanie problemu powoływania w firmie związków zawodowych. Wśród klientów mieliśmy przykłady firm, w których pracownicy, widząc wzrostową tendencję gospodarki (skokowa liczba zamówień), zdecydowali się na zwiększenie swoich oczekiwań finansowych. Niestety dla wielu zarządów są to żądania niemożliwe do realizacji, ponieważ borykają się oni z nagłym wzrostem cen półproduktów czy podzespołów do swoich zamówień. Pracownicy często nie zdają sobie z tego sprawy. Dlatego też elastyczność stała się kluczem podejmowania decyzji przez kadrę zarządzającą. Nasze działania dają dużą stabilizację w tych kwestiach i możliwość racjonalnego zarządzania kadrami przede wszystkim niższego szczebla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czego jeszcze mogą się spodziewać Państwa klienci?

Przemysław Hermański: Współpraca ze SPEK to również ograniczenie kosztów administracyjnych związanych z obsługą kadrowo-płacową pracowników. W naszej ofercie znajduje się realizacja obowiązku nadzoru nad badaniami lekarskimi, urlopami, kontrolą legalności pobytu i wieloma dodatkowymi dokumentami, których najczęściej braki zauważają kontrole straży granicznej czy inspekcji pracy. Zapewniamy też zastępstwa pracowników podczas dłuższej nieobecności oraz przeciwdziałanie rotacji pracowników w firmach, co staje się coraz poważniejszym problemem w dużych zakładach.

Sądzi Pan, że z powodu zmian na rynku pracy przedsiębiorcy są gotowi na zatrudnianie obcokrajowców?

PH: Zdecydowanie tak. Oczywiście nie 100 proc. firm, ale ta liczba rośnie bardzo szybko. Są jeszcze firmy, które mają wątpliwości, ale często wynikają one z braku wiedzy na temat dostępnych rozwiązań. Z moich obserwacji wynika, że jednymi z najczęściej pojawiających się obaw, są te związane z komunikacją z pracownikami obcojęzycznymi oraz ewentualne różnice kulturowe czy mentalne nowo zatrudnionych. Oczywiście są sytuacje, kiedy te obawy się potwierdzają i stają się poważnymi ograniczeniami w firmach. Zaobserwowaliśmy to zjawisko już dawno i wprowadziliśmy stosowne rozwiązania. Pierwszym jest komunikacja i bariera językowa – dostarczamy pracowników, którzy komunikują się w języku angielskim, a w zakładzie jest nasz brygadzista porozumiewający się w języku polskim. Drugim jest rozwiązanie dotyczące ewentualnych przeszkód wynikających z różnic kulturowych. Posiadamy autorskie procedury zapobiegające rotacji pracowników i podnoszące atmosferę pracy. Efekty tych rozwiązań najlepiej obrazuje przykład firmy Millano Group, która współpracuje z nami przy wdrożeniu pracowników z Afryki. Dbając o aspekty połączenia różnych kultur i wzajemnego zrozumienia, zwiększyliśmy normy jakościowe oraz ilościowe do tego stopnia, że w efekcie naszych działań firma mogła ograniczyć liczbę pracowników w ogóle.

Lata współpracy z różnymi klientami pokazują nam, że nie jest dobrą praktyką poszukiwanie nowych pracowników za wyższą stawkę, ale docenienie podwyżką tych, którzy już są zatrudnieni, sprawdzili się na swoim stanowisku pracy i mają kompetencje niezbędne do wykonywania powierzonych im obowiązków.

Krótko mówiąc, pracodawcy mają obawy związane z zatrudnianiem obcokrajowców, a SPEK ma rozwiązania z tego obszaru.

EN: Zdobyte doświadczenie i wypracowane metody pozwalają nam dostarczać polskim firmom, i nie tylko, wykwalifikowanych pracowników. Wysoką jakość zapewniamy dzięki sprawdzonym metodom doboru pracowników, ich szkoleniu, jak również ścisłemu przestrzeganiu procedur i procesów technologicznych. Nasze doświadczenie zbudowaliśmy podczas współpracy m.in. z firmami: Amazon, Fabryka Czekolady Millano, Gobarto, Nordis, Animex, Indykpol, SuperDrob i wieloma innymi.

outsourcing kadr

Personel i Zarządzanie

Jakie błędy popełniają firmy, które borykają się z rotacją pracowników?

EN: Lata współpracy z różnymi klientami pokazują nam, że nie jest dobrą praktyką poszukiwanie nowych pracowników za wyższą stawkę, ale docenienie podwyżką tych, którzy już są zatrudnieni, sprawdzili się na swoim stanowisku pracy i mają kompetencje niezbędne do wykonywania powierzonych im obowiązków. Nawet jeśli mają pewne braki, warto je zniwelować w procesie szkolenia, pokazać pracownikom ścieżkę rozwoju w firmie. Niestety obecnie firmy mają problemy z rotacją, w wielu przypadkach pomimo tego, że szkolą swoich pracowników, ci i tak decydują się na odejście z firmy.

Co może temu zaradzić?

EN: Moim zdaniem firmy powinny starać się o skonstruowanie lepszych programów motywacyjnych i skutecznie je wdrażać albo polegać na o doświadczeniach zewnętrznych specjalistycznych firm – takich jak nasza. W obecnej sytuacji rynkowej niezwykle istotne jest odpowiednie zarządzanie kadrami, tak aby firma osiągała większe zyski, ale w formie wydajności, a nie rotacji pracowników. W przypadku zatrudniania obcokrajowców jest to szczególnie istotne, bo oprócz standardowych problemów dochodzą kwestie różnic kulturowych, innego postrzegania tych samych rzeczy, innych wartości itp. Osoba mająca świadomość tych różnic kulturowych jest w stanie przeciwdziałać napięciom i tak układać procesy, aby do nich nie dochodziło. To dodatkowo przekłada się na wydajność.

Jaka jest dalsza wizja rozwoju marki SPEK?

PH: Mogę zdradzić najbliższe plany na kolejny rok działalności naszej firmy. Wspólnie z Wyższą Szkołą Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu rozpoczęliśmy realizację pilotażowego projektu „Z Afryki do Polski – studenci świata”. Efektem współpracy ma być pozyskanie każdego roku ponad 500 kandydatów gotowych do podjęcia nauki oraz legalnej pracy w Polsce. Organizujemy studentom przyjazd, wszelkie potrzebne zezwolenia, zakwaterowanie oraz pracę, zapewniamy im opiekę ze strony koordynatora, który ma ich wspierać w tym początkowym okresie adaptacji do nowego otoczenia.

To bardzo ambitne plany. Życzymy powodzenia.

Dziękujemy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA