REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Połączenie pracy i zabawy przynosi większe korzyści

Łącz pracę z zabawą i pobudzaj kreatywność. Przykład firmy LEGO.
Łącz pracę z zabawą i pobudzaj kreatywność. Przykład firmy LEGO.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Połączenie pracy i zabawy pobudza kreatywność i wpływa na powstawanie nowatorskich pomysłów. Jakie korzyści można zyskać, dzięki uzupełnianiu pracy zabawą?

Praca i zabawa czyli pomysł na pobudzenie kreatywności

Chodzi nie tylko o to, że praca i zabawa mogą ze sobą współistnieć, ale także o to, że mogą się wzajemnie uzupełniać. Ich połączenie sprawia, że łatwiej nam czerpać z pokładów kreatywności i wpadać na nowatorskie pomysły i rozwiązania. Weźmy na przykład Olego Kirka Christiansena29, który majsterkując w pustym magazynie, wpadł na pomysł, by przekształcić swoją upadającą stolarnię w firmę produkującą zabawki. Nazwał ją LEGO, od duńskich słów leg godt, czyli „baw się dobrze”.

REKLAMA

Autopromocja

Łączenie pracy i zabawy - przykład LEGO

Kiedy druga wojna światowa zachwiała branżą zabawkarską, Christiansen nie poddał się i nie zamknął swoich fabryk, ale zainteresował się wprowadzeniem tworzyw sztucznych do masowej produkcji i stworzył pierwsze „automatycznie łączące się klocki”, które stanowiły przełom w rozwoju całej gamy produktów. Później Christiansen i jego zespół zaprosili do swoich biur dzieci, a obserwując ich zabawę, wpadli na pomysł stworzenia całych „systemów do zabawy” – miast z ludźmi, budynkami, drogami i samochodami. To spowodowało wykładniczy wzrost obrotów firmy.

Biura firmy LEGO do dziś tętnią aktywnością i radością. Kultura produktywnej zabawy nadal stymuluje kreatywność jej pracowników, dzięki czemu na całym świecie powstają parki rozrywki LEGOLAND, a na rynek trafiają gry wideo, programy telewizyjne i przebojowe filmy. W 2015 roku firma LEGO została uznana za „najsilniejszą markę świata”30. Jest też doskonałym przykładem na to, że dzięki intensywnej zabawie ciężka praca nie wymaga wysiłku.

Tak samo jak LEGO stworzyło automatycznie łączące się klocki – zaprojektowane tak, aby można je było układać i łączyć w najróżniejszych kombinacjach – tak ty możesz układać i łączyć swoje najważniejsze i najbardziej radosne czynności, kreując nowe, bezwysiłkowe doświadczenia.

Zrób sobie klocki radości

REKLAMA

Anna i ja stworzyliśmy kiedyś własne listy dwudziestu „klocków radości” i pokazaliśmy je sobie nawzajem. Znalazły się na nich takie pozycje, jak: „porządkowanie pokoju, szuflady lub szafki, w których panował bałagan (czyli tworzenie porządku z chaosu)”, „słuchanie w kółko tej samej piosenki” i „jedzenie migdałów w ciemnej czekoladzie”. Stworzenie tych list było łatwe. A kiedy już je mieliśmy, zaprojektowanie czynności, które były jednocześnie ważne i przyjemne, nie nastręczało żadnych trudności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaczęliśmy od czegoś, co było niezmiernie ważne, ale też okropnie męczące, czyli od naszych cotygodniowych rozmów o finansach. Napisałem „cotygodniowych”, ale w rzeczywistości odbywały się one o wiele rzadziej, ponieważ często odkładałem je na później, żeby zająć się czymkolwiek innym. Wiedziałem, że kiedy już przetrwamy tę udrękę, spotka nas nagroda w postaci poczucia, że nasze finanse są uporządkowane. Ale ponieważ ta nagroda pojawiała się po fakcie, łatwo było odłożyć rozmowę na później. I często tak robiliśmy.

Wyposażeni w  nasze „klocki radości”, postanowiliśmy zbudować z nich nowe doświadczenie, na które moglibyśmy czekać z niecierpliwością. Wyciągnęliśmy migdały w ciemnej czekoladzie. Włączyliśmy w tle „Feeling Good” Michaela Bublé (w pętli). Potraktowaliśmy to bardziej jak randkę niż prozaiczny obowiązek. Wtedy właśnie zauważyłem coś, co wcześniej przeoczyłem: całe to przedsięwzięcie polegało na porządkowaniu zabałaganionego obszaru, którym były nasze domowe finanse! Samo dostrzeżenie, że częścią tego doświadczenia było tworzenie porządku z chaosu, przyniosło mi namacalną i natychmiastową korzyść.

Zamieniliśmy czynność, którą w przeszłości ledwo znosiliśmy, w wyczekiwany z radością rytuał.

29. The LEGO Group History, www.lego.com/en-us/aboutus/lego-group/the-lego-group-history/ [dostęp: 9 czerwca 2021].

Więcej na temat historii grupy LEGO na stronie Automatic Binding Bricks, www.lego.com/en-us/lego-history/automatic-binding-bricks-09d1f76589da4cb48f01685e0d d0aa73 [dostęp: 9 czerwca 2021].

30. Kathryn Dill, Lego Tops Global Ranking of the Most Powerful Brands in 2015, „Forbes”, 19 lutego 2015, https://www.forbes.com/sites/kathryndill/2015/02/19/lego-tops-global-ranking-of-the- -most-powerful-brands-in-2015/#38a1825b26f0.

Niniejszy artykuł stanowi fragment książki Grega McKeowna „To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne”.

To proste książka

mt biznes

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA