REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

HR online a ochrona danych osobowych

Karolina Kołakowska
adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci (http://bnadwokaci.pl/), ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, trener i szkoleniowiec
Ochrona danych osobowych
Ochrona danych osobowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pandemii na wielu organizacjach wymusił poszukiwanie takich rozwiązań, które umożliwiały zachowanie wszystkich funkcji w trybie zdalnym. Niemalże z dnia na dzień działy HR zaczęły prowadzić zdalnie rekrutację, tzw. onboardingi. Wiele firm zdecydowało się na udostępnienie pracownikom odpowiednich modułów systemów kadrowych, co zmniejszyło potrzebę bezpośredniego kontaktu z działem kadr, umożliwiając m.in.: składanie wniosków pracowniczych czy pobranie tzw. pasków płacowych on-line. Dążeniu do maksymalizacji korzyści z nowych technologii musi jednak towarzyszyć zapewnienie ich zgodności z obowiązującym prawem, w szczególności w zakresie ochrony danych osobowych.

Ochrona danych osobowych - checklista 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wdrożeniu nowego rozwiązania potrzebna jest analiza, która odpowie na pytania:

Autopromocja

w jakiej roli podmiot przetwarza dane osobowe?

jakie operacje przetwarzania danych będą wykonywane i w jakim zakresie?

jakie ryzyka niesie dla praw osób, których dane dotyczą to rozwiązanie?

jakie obowiązki spoczywają na podmiocie i kto zapewni ich wypełnienie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

7 kroków do sprawdzenia bezpieczeństwa danych - checklista

Po pierwsze - ustal, w jakiej roli podmiot przetwarza dane osobowe w tym rozwiązaniu – czy jako administrator danych osobowych, czy jako podmiot przetwarzający. Administrator danych osobowych decyduje o celach i sposobach przetwarzania, a podmiot przetwarzający wykonuje czynności przetwarzania nie dla siebie, a w imieniu administratora. I tak, w przypadku wypełniania obowiązków pracodawcy z wykorzystaniem systemów IT (np. w systemie kadrowo – płacowych), pracodawca będzie występował w roli administratora danych, ale przy oferowaniu pracownikom dostępu do platformy, w której mogą wykupić dostęp do abonamentów sportowych będzie podmiotem przetwarzającym.

Po drugie - sprawdź, na jakiej podstawie prawnej będą przetwarzane dane osobowe pracowników. W systemie kadrowo – płacowym, udostępniając informację o składniach wynagrodzenia konkretnemu pracownikowi, będzie to wypełnianie obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa. W systemie obsługującym monitoring wizyjny, podstawą przetwarzania danych będzie uzasadniony interes prawny.

Po trzecie - przeprowadź ocenę ryzyka, jakie projektowane rozwiązanie niesie dla danych osobowych, za które odpowiedzialny jest administrator. Pozwoli ona ocenić, czy stopień zastosowanych zabezpieczeń jest adekwatny do skali niebezpieczeństwa.

Po czwarte - w większości przypadków korzystanie z rozwiązań IT będzie angażowało nie tylko administratora danych osobowych, ale również podmiot przetwarzający. Przed podjęciem decyzji o powierzeniu przetwarzania danych osobowych konieczna jest weryfikacja, czy podmiot przetwarzający daje gwarancje odpowiedniego poziomu ochrony danych osobowych. Ustalenia w tym zakresie powinny znaleźć odzwierciedlenie w zawartej umowie powierzenia przetwarzania danych osobowych.

Po piąte - sprawdź, czy w związku z wdrożeniem nowego rozwiązania nie musisz o nim poinformować osób, których dane dotyczą. Może tak się stać, gdy w nowe rozwiązanie zaangażowany jest nowy odbiorca danych osobowych (podmiot, któremu przekazywane są dane osobowe).

Po szóste - nie zapominaj, że ochrona danych osobowych, to ciągły proces. Nawet, jeśli zweryfikowałeś podmiot przetwarzający przy zawarciu umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, okresowo musisz sprawdzać, czy poziom ochrony jest zachowany, na przykład przeprowadzając audyty.

Po siódme - dokumentuj wszelkie naruszenia ochrony danych osobowych, nawet jeśli nie rodzą one ryzyka naruszenia praw i wolności, osób których dane dotyczą. To wymaga prowadzenia dokumentacji, np. w postaci ewidencji naruszeń danych osobowych oraz zapewnienia, aby wszystkie osoby, korzystające z danego rozwiązania wiedziały, jakie sytuacje kwalifikują się jako zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  REKLAMA

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  REKLAMA

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  REKLAMA