Nowe standardy zatrudnienia nauczycieli specjalistów w przedszkolach i szkołach
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Edukacji i Nauki zaleca dyrektorom szkół i przedszkoli uwzględnienie nowych regulacji standardów zatrudnienia specjalistów, m.in. psychologów i pedagogów szkolnych, w arkuszach organizacji opracowywanych na rok szkolny 2022/2023.
REKLAMA
MEiN przypomina, że uchwalona 8 kwietnia br. przez Sejm nowelizacja ustawy o systemie oświaty zawiera m.in. przepisy wprowadzające standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów w przedszkolach i szkołach. Projekt został przekazany do rozpatrzenia przez Senat.
"Przewiduje się, że ustawa zostanie uchwalona i podpisana przez Prezydenta RP w maju 2022 r. Standardy zatrudniania nauczycieli specjalistów będą miały zastosowanie od 1 września br. W związku z tym zalecamy uwzględnienie nowych regulacji w opracowywanych na rok szkolny 2022/2023 arkuszach organizacji" – wskazuje resort edukacji i nauki w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.
Nowe regulacje standardów zatrudnienia nauczycieli
Informuje, że nowelizacji określono minimalną łączną liczbę nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów oraz terapeutów pedagogicznych, która będzie musiała być zapewniona w publicznych i niepublicznych: przedszkolach niebędących przedszkolami specjalnymi, szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących, technikach oraz branżowych szkołach I stopnia, które nie są szkołami specjalnymi, szkołach artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego, a także w zespołach, w których skład wchodzą wymienione wyżej przedszkola lub szkoły.
Zgodnie z nowelą w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych tworzy się nowe stanowisko pedagoga specjalnego. Zadania, czynności realizowane w ramach pensum oraz kwalifikacje pedagoga specjalnego zostaną określone w rozporządzeniach. "Projekty tych rozporządzeń zostaną skierowane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych w najbliższych tygodniach" – informuje MEiN.
Liczba etatów dla nauczycieli specjalistów
Liczba etatów nauczycieli specjalistów będzie uzależniona od liczby dzieci lub uczniów w danym przedszkolu, szkole lub zespole. Wprowadzenie standardów podzielono na dwa etapy. W etapie I – od 1 września 2022 r. do 31 sierpnia 2024 r. – będą obowiązywały niższe, przejściowe wartości standardów. W etapie II – od 1 września 2024 r. zostaną wprowadzone docelowe wartości standardów.
W latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024, łączna liczba etatów specjalistów nie może być niższa niż: 1,5 etatu, który powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100; 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100; 0,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 50; 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 30.
Od roku szkolnego 2024/2025 łączna liczba etatów specjalistów nie może być niższa niż: 2 etaty, które powiększa się o 0,2 etatu na każdych kolejnych 100 dzieci lub uczniów – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 100; 1,5 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 50 i nie przekracza 100; 1 etat – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 40 i nie przekracza 50; 0,8 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 30 i nie przekracza 40; 0,6 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 20 i nie przekracza 30; 0,4 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów przekracza 10 i nie przekracza 20; 0,25 etatu – jeżeli liczba dzieci lub uczniów wynosi od 1 do 10.
Wprowadzenie nowych standardów – kto sfinansuje
Jak podaje MEiN, wprowadzenie standardów zostanie sfinansowane z budżetu państwa – zwiększona na zostać subwencja oświatowa. W 2022 r. na ten cel przeznaczono 520 mln zł. Sposób podziału środków na ten cel zostanie określony w rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej w 2022 r.
W komunikacie resortu przedstawiono wytyczne do przygotowania arkusza organizacji na rok szkolny 2022/2023.
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat