Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyzacja kadr i płac a zmiany wynikające z Polskiego Ładu

HRappka
ekspert z zakresu automatyzacji procesów HR
Aleksandra Kozieł
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu?
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu?
Shutterstock
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu? Wiele zagadnień pozostaje niejasnych. Pracownicy nie wiedzą, jakie oświadczenia złożyć. Dużo osób otrzymało niższe wynagrodzenia za styczeń 2022 roku.

Kadry i płace a zmiany wynikające z Polskiego Ładu

Do reformy "Polski Ład" byliśmy przygotowywani od wielu miesięcy. Zmiany w naliczaniu wynagrodzeń, podwyższenie kwoty wolnej od podatku czy brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku – to jedne z kilku ważniejszych modyfikacji. Wciąż jednak wiele zagadnień pozostaje niejasnych, pracownicy nie są świadomi, jakie oświadczenia powinni złożyć, a wielu z nich otrzymało niższe pensje w styczniu 2022 roku.

Proces wyliczania wynagrodzenia już w ubiegłych latach nie należał do najprostszych. Polski Ład tylko go skomplikował i nawet działy kadr i płac mają kłopot z obliczeniem zaliczki na podatek dochodowy. Przy tak wielu nowych zmiennych nietrudno jest o pomyłkę. Jakie zmiany pod uwagę powinny wziąć osoby zajmujące się rozliczaniem pracowników w organizacjach?

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez Polski Ład:

1. Podniesienie kwoty wolnej od podatku

Do końca roku 2021 kwota wolna wynosiła 8000 zł i była degresywna, czyli im wyższe zarobki, tym kwota wolna od podatku była niższa. Od 1 stycznia 2022 r. kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł i jest kwotą stałą. Dotyczy ona każdego podatnika rozliczającego się według skali podatkowej. Zarabiający powyżej 2500 zł zapłacą podatek od nadwyżki.

2. Zmiana progu podatkowego

Drugi próg podatkowy podwyższony został do 120 000 zł (poprzednio wynosił 85 528 zł). Oznacza to, że do tej kwoty stawka podatku wynosić będzie 17%, a po jej przekroczeniu "wskoczymy" w drugi próg podatkowy, który wynosi 32%.

3. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego

To największa i najbardziej odczuwalna zmiana Polskiego Ładu. Od 1 stycznia 2022 r. nie ma możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Co więcej, wysokość składki zdrowotnej, w zależności od wybranej formy opodatkowania, uzależniona została od wysokości osiągniętego dochodu lub przychodu. Oznacza to wzrost kosztów dla przedsiębiorców, niekiedy nawet do kilku tysięcy złotych. Zmianę najbardziej odczują przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym (19%).

4. Ulga dla klasy średniej

Ulga dla klasy średniej powstała w celu zniwelowania niekorzystnych zmian związanych z brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Przeznaczona jest dla osób, które osiągają przychody: ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej według skali.

Pracodawca ma obowiązek stosować ulgę dla klasy średniej dla każdego pracownika, który osiąga przychody w przedziale miesięcznym od 5 701 zł do 11 141 zł. Pracownik natomiast może zrezygnować z ulgi, musi wtedy złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek.

Ulga dla klasy średniej rozliczana jest rocznie i obejmuje przedział od 68 412 zł do 133 692 zł. Oznacza to, że jeżeli pracownik w ciągu roku korzystał z ulgi, a podczas składania zeznania podatkowego okaże się, że nie zmieścił się w podanym przedziale (otrzymał np. wysoką premię pod koniec roku) to będzie musiał dopłacić podatek.

5. Terminy rozliczania składek ZUS

Składki ZUS należy rozliczyć do:

 • 5 dnia miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
 • 15 dnia miesiąca – płatnicy składek, osobowość prawna,
 • 20 dnia miesiąca – pozostali płatnicy składek.

6. Rozszerzony PIT-0

PIT-0 to ulga, która zwalnia z podatku dochodowego przychody, które mieszczą się do kwoty 85 528 zł i dotyczy ona:

 • osób do 26 roku życia
 • seniorów (kobiety po 60 roku życia i mężczyźni po 65 roku życia)
 • rodzin wielodzietnych (4+)
 • osób powracających z zagranicy

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r.

8 stycznia 2022 r. w życie weszło rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy. Rozporządzenie wskazuje, że zaliczki na podatek dochodowy w 2022 roku nie powinny być wyższe niż zaliczki obliczane do końca 2021 roku. Rozporządzenie dotyczy osób pracujących na podstawie umowy o pracę, zlecenie, emerytów, rencistów – otrzymujących wynagrodzenie do 12 800 zł brutto.

Oznacza to, że osoby, które w styczniu dostały niższą wypłatę (obliczoną na podstawie zasad Polskiego Ładu), otrzymają korektę wynagrodzenia. Gdzie jest jednak haczyk? Każdy podatnik będzie musiał rozliczyć się na koniec roku podatkowego z otrzymanych pieniędzy. Jest to swojego rodzaju kredyt od rządu, który podatnik będzie musiał spłacić.

Automatyzacja kadr i płac

Automatyzacja procesów HR to przyszłość nie tylko kadr i płac, ale również działów HR. Systemy kadrowo-płacowe, które automatycznie generują rozliczenia, to ogromna oszczędność czasu oraz przede wszystkim mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Na podstawie dokumentów wprowadzonych do systemu, umów i grafików pracy, system jest w stanie sam wyliczyć wynagrodzenie, stworzyć listę płac, wysłać paczki przelewów czy wygenerować paski wynagrodzeń.

Kalkulator wynagrodzeń

Ogromną pomocą może być kalkulator wynagrodzeń, w którym dostępne są opcje:

 • typ umowy i data jej obowiązywania
 • schemat finansowy
 • PIT-0
 • ulga dla klasy średniej
 • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r
 • przystąpienie do PPK
 • kwota zmniejszająca podatek
 • norma godzin w miesiącu

Wystarczy zaznaczyć wybrane opcje i otrzymamy kwotę wynagrodzenia netto i brutto, z jego wszystkimi składnikami. Dzięki temu można porównać wysokość np. składki zdrowotnej lub zaliczki na podatek dochodowy w 2021 i 2022 roku. Możemy również przeprowadzić symulację wynagrodzenia dla pracownika, który zastanawia się, czy skorzystać z ulgi dla klasy średniej lub rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r.

Elektroniczny obieg dokumentów

Obieg dokumentów online zapewnia nieprzerwany dostęp do wszystkich firmowych dokumentów, wniosków urlopowych, faktur czy ewidencji czasu pracy – a to wszystko z poziomu aplikacji.

Elektroniczny obieg dokumentów to lepsza komunikacja między działem kadr, a np. działem zarządzania zasobami ludzkimi. Niezależnie od miejsca pracy, osoby zarządzające kadrami mogą sprawdzić dostępny limit urlopowy dla danego pracownika, przyjąć wnioski urlopowe, rozliczyć pracowników, wystawić umowy czy np. dać dostęp nowym pracownikom do szkoleń BHP.

Ogromne znaczenie ma również bezpieczeństwo przechowywanych danych, w systemie znajdują się przecież poufne dane na temat całego przedsiębiorstwa. Pracownicy muszą mieć pewność, że ich dane są odpowiednio zabezpieczone. Dlatego, wybierając system kadrowo-płacowy należy mieć na uwadze, czy spełnia on wszystkie standardy bezpieczeństwa.

Portal pracowniczy

To naturalna konsekwencja automatyzowania procesów w organizacji. Dzięki indywidualnemu portalowi, każdy pracownik ma dostęp do swoich dokumentów, grafików czy umów. Widzi ilość dni urlopowych dostępnych oraz wykorzystanych. Intuicyjnie może zgłosić elektroniczny wniosek urlopowy, który dział kadr niezwłocznie otrzyma. Widoczność portalu pracowniczego zależna jest od administratora, który może ograniczać ją w dowolnym zakresie.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Badanie stanu trzeźwości w pracy - co się zmieni?
  Badanie stanu trzeźwości w pracy przez pracodawcę jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Nie może on natomiast przeprowadzić kontroli samodzielnie. Jednak ma to ulec zmianie, bowiem trwają prace nad nowymi regulacjami prawnymi. Jak ma wyglądać kontrola trzeźwości pracowników?
  Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?
  Sezon urlopowy można uznać za otwarty. Warto więc przypomnieć jakie są zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.
  Przejście pracownika na emeryturę a należne świadczenia
  Czy przejście pracownika na emeryturę uprawnia go do wypłaty należnych świadczeń? Jakich świadczeń może dochodzić pracownik po przejściu na emeryturę?
  Wysokość składek ZUS po zmianie formy opodatkowania za rok 2022
  Polski Ład po zmianach od 1 lipca stwarza podatnikom, którzy rozliczają się liniowo lub ryczałtem, możliwość zmiany formy opodatkowania za rok 2022. Jakie składki ZUS będą płacili jeśli zdecydują się na taki krok?
  Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego - jak obliczyć
  Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Za czas tej nieobecności przysługuje mu wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie normalnie pracował. W przypadku stałej pensji obliczenie jest proste. Problem pojawia się, gdy pracownik otrzymuje zmienne składniki wynagrodzenia. Zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej: rozporządzenie urlopowe). Jak ustalić podstawę wymiaru i obliczyć wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego?
  Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
  Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
  Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
  Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
  Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
  Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
  Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
  Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
  Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
  Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
  Pracownicy skarżą się na upały
  Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
  Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
  Obowiązki pracodawców w czasie upałów
  Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
  Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
  Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
  10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
  Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
  Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
  Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
  Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
  Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
  Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
  Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
  KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
  Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
  Praca zdalna – przepisy i technologia
  Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
  Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
  Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
  90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
  Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
  Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
  Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
  Osadzeni pracują
  "Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
  Dekada z PUE
  Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.