REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyzacja kadr i płac a zmiany wynikające z Polskiego Ładu

HRappka
ekspert z zakresu automatyzacji procesów HR
Aleksandra Kozieł
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu?
Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak automatyzacja kadr i płac pomoże przejść przez zmiany Polskiego Ładu? Wiele zagadnień pozostaje niejasnych. Pracownicy nie wiedzą, jakie oświadczenia złożyć. Dużo osób otrzymało niższe wynagrodzenia za styczeń 2022 roku.

Kadry i płace a zmiany wynikające z Polskiego Ładu

Do reformy "Polski Ład" byliśmy przygotowywani od wielu miesięcy. Zmiany w naliczaniu wynagrodzeń, podwyższenie kwoty wolnej od podatku czy brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku – to jedne z kilku ważniejszych modyfikacji. Wciąż jednak wiele zagadnień pozostaje niejasnych, pracownicy nie są świadomi, jakie oświadczenia powinni złożyć, a wielu z nich otrzymało niższe pensje w styczniu 2022 roku.

Autopromocja

Proces wyliczania wynagrodzenia już w ubiegłych latach nie należał do najprostszych. Polski Ład tylko go skomplikował i nawet działy kadr i płac mają kłopot z obliczeniem zaliczki na podatek dochodowy. Przy tak wielu nowych zmiennych nietrudno jest o pomyłkę. Jakie zmiany pod uwagę powinny wziąć osoby zajmujące się rozliczaniem pracowników w organizacjach?

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez Polski Ład:

1. Podniesienie kwoty wolnej od podatku

Do końca roku 2021 kwota wolna wynosiła 8000 zł i była degresywna, czyli im wyższe zarobki, tym kwota wolna od podatku była niższa. Od 1 stycznia 2022 r. kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł i jest kwotą stałą. Dotyczy ona każdego podatnika rozliczającego się według skali podatkowej. Zarabiający powyżej 2500 zł zapłacą podatek od nadwyżki.

2. Zmiana progu podatkowego

Drugi próg podatkowy podwyższony został do 120 000 zł (poprzednio wynosił 85 528 zł). Oznacza to, że do tej kwoty stawka podatku wynosić będzie 17%, a po jej przekroczeniu "wskoczymy" w drugi próg podatkowy, który wynosi 32%.

3. Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego

To największa i najbardziej odczuwalna zmiana Polskiego Ładu. Od 1 stycznia 2022 r. nie ma możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Co więcej, wysokość składki zdrowotnej, w zależności od wybranej formy opodatkowania, uzależniona została od wysokości osiągniętego dochodu lub przychodu. Oznacza to wzrost kosztów dla przedsiębiorców, niekiedy nawet do kilku tysięcy złotych. Zmianę najbardziej odczują przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym (19%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Ulga dla klasy średniej

Ulga dla klasy średniej powstała w celu zniwelowania niekorzystnych zmian związanych z brakiem możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Przeznaczona jest dla osób, które osiągają przychody: ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej według skali.

Pracodawca ma obowiązek stosować ulgę dla klasy średniej dla każdego pracownika, który osiąga przychody w przedziale miesięcznym od 5 701 zł do 11 141 zł. Pracownik natomiast może zrezygnować z ulgi, musi wtedy złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek.

Ulga dla klasy średniej rozliczana jest rocznie i obejmuje przedział od 68 412 zł do 133 692 zł. Oznacza to, że jeżeli pracownik w ciągu roku korzystał z ulgi, a podczas składania zeznania podatkowego okaże się, że nie zmieścił się w podanym przedziale (otrzymał np. wysoką premię pod koniec roku) to będzie musiał dopłacić podatek.

5. Terminy rozliczania składek ZUS

Składki ZUS należy rozliczyć do:

 • 5 dnia miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
 • 15 dnia miesiąca – płatnicy składek, osobowość prawna,
 • 20 dnia miesiąca – pozostali płatnicy składek.

6. Rozszerzony PIT-0

PIT-0 to ulga, która zwalnia z podatku dochodowego przychody, które mieszczą się do kwoty 85 528 zł i dotyczy ona:

 • osób do 26 roku życia
 • seniorów (kobiety po 60 roku życia i mężczyźni po 65 roku życia)
 • rodzin wielodzietnych (4+)
 • osób powracających z zagranicy

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r.

8 stycznia 2022 r. w życie weszło rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy. Rozporządzenie wskazuje, że zaliczki na podatek dochodowy w 2022 roku nie powinny być wyższe niż zaliczki obliczane do końca 2021 roku. Rozporządzenie dotyczy osób pracujących na podstawie umowy o pracę, zlecenie, emerytów, rencistów – otrzymujących wynagrodzenie do 12 800 zł brutto.

Oznacza to, że osoby, które w styczniu dostały niższą wypłatę (obliczoną na podstawie zasad Polskiego Ładu), otrzymają korektę wynagrodzenia. Gdzie jest jednak haczyk? Każdy podatnik będzie musiał rozliczyć się na koniec roku podatkowego z otrzymanych pieniędzy. Jest to swojego rodzaju kredyt od rządu, który podatnik będzie musiał spłacić.

Automatyzacja kadr i płac

Automatyzacja procesów HR to przyszłość nie tylko kadr i płac, ale również działów HR. Systemy kadrowo-płacowe, które automatycznie generują rozliczenia, to ogromna oszczędność czasu oraz przede wszystkim mniejsze ryzyko popełnienia błędu. Na podstawie dokumentów wprowadzonych do systemu, umów i grafików pracy, system jest w stanie sam wyliczyć wynagrodzenie, stworzyć listę płac, wysłać paczki przelewów czy wygenerować paski wynagrodzeń.

Kalkulator wynagrodzeń

Ogromną pomocą może być kalkulator wynagrodzeń, w którym dostępne są opcje:

 • typ umowy i data jej obowiązywania
 • schemat finansowy
 • PIT-0
 • ulga dla klasy średniej
 • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r
 • przystąpienie do PPK
 • kwota zmniejszająca podatek
 • norma godzin w miesiącu

Wystarczy zaznaczyć wybrane opcje i otrzymamy kwotę wynagrodzenia netto i brutto, z jego wszystkimi składnikami. Dzięki temu można porównać wysokość np. składki zdrowotnej lub zaliczki na podatek dochodowy w 2021 i 2022 roku. Możemy również przeprowadzić symulację wynagrodzenia dla pracownika, który zastanawia się, czy skorzystać z ulgi dla klasy średniej lub rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r.

Elektroniczny obieg dokumentów

Obieg dokumentów online zapewnia nieprzerwany dostęp do wszystkich firmowych dokumentów, wniosków urlopowych, faktur czy ewidencji czasu pracy – a to wszystko z poziomu aplikacji.

Elektroniczny obieg dokumentów to lepsza komunikacja między działem kadr, a np. działem zarządzania zasobami ludzkimi. Niezależnie od miejsca pracy, osoby zarządzające kadrami mogą sprawdzić dostępny limit urlopowy dla danego pracownika, przyjąć wnioski urlopowe, rozliczyć pracowników, wystawić umowy czy np. dać dostęp nowym pracownikom do szkoleń BHP.

Ogromne znaczenie ma również bezpieczeństwo przechowywanych danych, w systemie znajdują się przecież poufne dane na temat całego przedsiębiorstwa. Pracownicy muszą mieć pewność, że ich dane są odpowiednio zabezpieczone. Dlatego, wybierając system kadrowo-płacowy należy mieć na uwadze, czy spełnia on wszystkie standardy bezpieczeństwa.

Portal pracowniczy

To naturalna konsekwencja automatyzowania procesów w organizacji. Dzięki indywidualnemu portalowi, każdy pracownik ma dostęp do swoich dokumentów, grafików czy umów. Widzi ilość dni urlopowych dostępnych oraz wykorzystanych. Intuicyjnie może zgłosić elektroniczny wniosek urlopowy, który dział kadr niezwłocznie otrzyma. Widoczność portalu pracowniczego zależna jest od administratora, który może ograniczać ją w dowolnym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA