REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zaświadczenie A1, Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zaświadczenie A1 z ZUS. Jak uzyskać? Do czego jest potrzebne? Czy zaświadczenie A1 można wycofać?

Znane przedsiębiorcom i zatrudnionym zaświadczenie na formularzu A1 otrzymane z ZUS-u gwarantuje, że firma nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne za pracownika w państwie, w którym świadczy pracę. Jak uzyskać to zaświadczenie?

Jakie ograniczenia na polskim rynku pracy dla Rosjan?

Niebawem zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia na polskim rynku pracy dla obywateli Rosji – jakie? Nie będą już mogli wykonywać pracy bez zezwolenia na pracę, czyli tak jak dotychczas na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń. Ukraina pozostaje na liście krajów z preferencyjnymi procedurami zatrudnia Ukraińców w Polsce.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców? Ile pracodawców zatrudnia cudzoziemców i ile cudzoziemców wykonuje pracę w Polsce? Czy będzie obowiązywało elektroniczne postępowanie w sprawie zezwoleń na pracę? Co z testem rynku pracy?

Powiadomienie o powierzeniu wykonania pracy obywatelowi Ukrainy

Przepisy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiają powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na postawie powiadomienia, które należy złożyć elektronicznie przez praca.gov.pl. Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, wypełniający formularz powiadomienia? Podpowiadamy.

Jakie zmiany w zatrudnieniu cudzoziemców?

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nawet 1,2 mln cudzoziemców jest rocznie zatrudnianych w Polsce przez około 120-140 tys. podmiotów. Wynika to z danych dotyczących wydanych oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy. Od końca lutego 2022 r. sytuacja na rynku pracy w Polsce się zmieniła, ponieważ coraz więcej cudzoziemców, w tym osób z Ukrainy zaczęło ubiegać się o pracę. Zaszła konieczność zmiany przepisów i usprawnienia procesu wydawania zaświadczeń i oświadczeń.

Zaświadczenie A1 a miejsce zamieszkania obcokrajowców

Zaświadczenie A1 - jakie są nowe zasady ustalania miejsca zamieszkania obcokrajowców czyli obywateli państw trzecich?

ZUS A1 tylko online!

Wniosek o zaświadczenie A1 z ZUS tylko online od 1 kwietnia 2022 r. - potwierdzenie podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce można uzyskać wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS.

Praca dla cudzoziemców – aktualne przepisy

Praca dla cudzoziemców – jakie są aktualne przepisy obowiązujące w Polsce? Co daje status uchodźcy? Czym jest zezwolenie na pracę i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy codzoziemcowi?

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r. - jak zrobić to szybko i legalnie? 24 lutego to początek wojny na Ukrainie. Zapoczątkował masowy napływ obywateli Ukrainy do Polski. Polacy, na wiele różnych sposobów, pomagają wschodnim sąsiadom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pracodawcy, wychodząc naprzeciw potrzebom Ukraińców, zapewne zastanawiają się, w jaki sposób szybko i legalnie mogą ich zatrudnić.

Godziny pracy w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy

Czy godziny pracy w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy są zobowiązujące? Czy pracodawca musi zawsze wypłacić wynagrodzenie za tyle godzin pracy, ile wskazano w oświadczeniu?

Cudzoziemcy 2022 - zmiany w przepisach o zatrudnianiu

Cudzoziemcy w 2022 roku w Polsce - jakie zmiany weszły w życie w przepisach o zatrudnianiu? Na jakich zasadach wydaje się oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi? Co zmienia się w zezwoleniu na pracę sezonową, a co w zezwoleniu na pracę?

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach - skorzystają pracodawcy

Na zmianach w ustawie o cudzoziemcach skorzystają głównie pracodawcy. Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców wejdą w życie 29 stycznia 2022 roku. Jakie zmiany wprowadzają?

Zmiana ustawy o cudzoziemcach 2022

Zmiana ustawy o cudzoziemcach zacznie obowiązywać na początku 2022 r. Prezydent podpisał ustawę. Oto najważniejsze zmiany.

Dłuższe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi będzie dłuższe. Praca na podstawie oświadczenia wykonywana była dotychczas maksymalnie 6 miesięcy. O ile wydłuża się ten okres?

Ustawa ułatwiająca zatrudnianie cudzoziemców - projekt

Ustawa ułatwiająca zatrudnianie cudzoziemców - projekt trafił do Sejmu. Jaki jest jej cel? Jakie rozwiązania przewiduje?

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie. Pracodawca poszukiwał, a nawet już znalazł cudzoziemca do pracy. Często jednak chęć szybkiego przyjęcia go do firmy spowalniają formalności i czas oczekiwania na pozwolenie zatrudnienia w Polsce. Sposobem przyspieszającym ten proces jest złożenie w urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Po wpisaniu tego dokumentu do ewidencji oświadczeń może on zostać zatrudniony bez zezwolenia na pracę pod warunkiem, że będzie wykonywać ją zgodnie z oświadczeniem.

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach - propozycje zmian

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ma ułatwić zatrudnianie pracowników zza granicy. Czy proponowane zmiany pomogą wypełnić braki kadrowe na polskim rynku pracy?

Zatrudnianie cudzoziemców - 6 propozycji zmian

Zatrudnianie cudzoziemców musi zostać uproszczone. Polski rynek pracy potrzebuje cudzoziemców bardziej niż kiedykolwiek. Jakie 6 zmian proponuje Konfederacja Lewiatan?

Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi [PORADNIK]

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi czyli szybka droga do legalizacji zatrudnienia w Polsce dla obywateli sześciu państw. Jak krok po kroku zatrudnić na podstawie oświadczenia?

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie - obowiązki

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie wiąże się z pewnymi obowiązkami pracodawcy. Jakie to obowiązki? Kto może pracować na oświadczeniu? Ile czasu można pracować na oświadczeniu? Kiedy nie wymaga się nowego oświadczenia?

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie i co dalej?

Zatrudnienie cudzoziemca może odbywać się na podstawie oświadczenia. Aby przedłużyć współpracę, można złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę. Kiedy korzysta się z art. 88za ustawy o promocji zatrudnienia? Jakie warunki należy spełnić, by przedłużyć zatrudnienie? Co zmienił COVID-19?

Jak zatrudnić cudzoziemca krok po kroku? [PORADNIK]

Jak zatrudnić cudzoziemca ze Wschodu? Przedstawiamy poradnik, jak zrobić to krok po kroku. Kiedy stosuje się zezwolenie na pracę, a kiedy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi? Jak powinna wyglądać umowa z pracownikiem zza granicy? Artykuł zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o zatrudnianiu cudzoziemca.

Zaświadczenie A1 z ZUS - wniosek online

Zaświadczenie A1 z ZUS służy do potwierdzenia podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Teraz wniosek o ten dokument można złożyć online na PUE ZUS. Jak krok po kroku złożyć wniosek o zaświadczenie A1?

Wniosek o zaświadczenie A1 i nowy wniosek ogólny na PUE ZUS!

Od 30 września 2020 r. można składać elektronicznie wniosek o zaświadczenie A1 oraz nowy wniosek ogólny. Aby to zrobić należy zalogować się na PUE ZUS. Zaświadczenie A1 potwierdza podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Do czego służy wniosek ogólny?

Zatrudnienie cudzoziemca - jakich formalności należy dopełnić?

Zatrudnienie cudzoziemca rządzi się innymi prawami niż zatrudnienie obywatela Polski. Szczególnie jeśli są to osoby spoza UE i EOG. Jakich formalności należy dopełnić, aby legalnie zatrudnić obcokrajowca?

Jak liczyć 6 miesięcy pracy cudzoziemca na oświadczeniu?

Obcokrajowiec wykonujący w Polsce pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi może robić to maksymalnie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jak liczyć 6 miesięcy pracy na oświadczeniu?

Dofinansowanie do wynagrodzeń cudzoziemców z Tarczy Anykryzysowej - objaśnienia MRPiPS

Wątpliwości w przedmiocie dofinansowania do wynagrodzeń cudzoziemców z Tarcz Antykryzysowej objaśnia MRPiPS. Czy cudzoziemcy wykonujący pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwolenia na pracę mogą być objęci przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy bez konieczności złożenia nowego oświadczenia i wpisu do ewidencji oświadczeń albo bez zmiany dotychczasowego lub uzyskania nowego zezwolenia? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się poniżej.

Szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pracujących w Polsce podczas epidemii

Cudzoziemcy pracujący w Polsce podczas epidemii koronawirusa mają przedłużone dokumenty legalizujące pobyt i pracę w kraju. Jakie jeszcze rozwiązania zostały przewidziane?

Obniżenie czasu pracy cudzoziemca i dofinansowanie do wynagrodzenia z FGŚP

Tarcza Antykryzysowa 3.0 dopuszcza możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy i wnioskowania o dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP także w przypadku cudzoziemców. Zmiana warunków wykonywania pracy nie wymaga zmiany lub wydania nowego dokumentu legalizującego pracę w Polsce.

Wydawanie zaświadczeń A1 a Brexit

ZUS poinformował o zasadach wydawania zaświadczeń A1 po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Prowadzenie działalności za granicą a ubezpieczenie w Polsce

Żeby delegować działalności i opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce, czyli w państwie, w którym firma jest zarejestrowana trzeba spełnić klika warunków.

Objaśnienie prawne dotyczące procedury uzyskiwania zaświadczeń A1

Na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zostało wydane objaśnienie prawne dotyczące procedury uzyskiwania zaświadczeń A1 dla obywateli spoza UE, zatrudnianych przez pracodawców w Polsce, a następnie delegowanych do krajów członkowskich.

Zaświadczenie A1 - czym jest, jak uzyskać

Zaświadczenie A1 to istotny dokument dla osób, które przemieszczają się zawodowo na obszarze Unii Europejskiej. W celu jego otrzymania należy złożyć odpowiedni wniosek.

Problemy administracyjne przy zatrudnianiu cudzoziemców

Liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce stale rośnie - wynika z danych GUS. Trudności sprawiają jednak formalności administracyjne przy zatrudnianiu cudzoziemców - podkreśla ekspert.

Jak zalegalizować pracę cudzoziemca w Polsce

Przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców pozwalają na różne formy ich zatrudniania, m.in. poprzez rejestrację oświadczenia czy zezwolenie na pracę. Którą formę zatrudnienia mają wybrać pracodawcy, czym się różnią?

Rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi 2018/2019

Rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi pozwala zatrudnić cudzoziemców w sposób uproszczony. Metodę tę stosujemy do pracownika z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Gruzji i Armenii. Jakie są obowiązki pracodawcy w związku z zatrudnieniem cudzoziemca w latach 2018-2019?

Zaświadczenie A1 dla obywateli państw trzecich - zmiany od 2 maja

Od 2 maja 2018 r. nastąpiła zmiana zasad dotycząca ustalenia miejsca zamieszkania w przypadku obywateli państw trzecich, którzy chcą otrzymać zaświadczenie A1.

Zaświadczenie A1 - ważne zmiany od 1 kwietnia 2017 r.

Od 1 kwietnia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące osób, które wykonują prace we Francji. Zgodnie z nimi pracodawca lub pracownik mają obowiązek złożyć zaświadczenie A1. Niedostarczenie tego dokumentu w razie kontroli, będzie skutkowało nałożeniem kary.

Ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1 w postaci szczegółowych poradników, doradców i elektronicznego rejestru dla całego kraju. Dzięki zaświadczeniu A1 możliwe jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego systemu.

Delegowanie pracowników - zaświadczenie A1, składki ZUS

Pracodawca, który deleguje swoich pracowników do innego kraju Unii Europejskiej powinien uzyskać dla tych pracowników zaświadczenie A1. Dzięki niemy możliwe jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego systemu. Formularz A1 dotyczy również osób prowadzących działalność na własny rachunek.

REKLAMA