REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pracujących w Polsce podczas epidemii

Katarzyna Sędziak
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pracujących w Polsce podczas epidemii - przedłużenie ważności dokumentów legalizujących pobyt i pracę w Polsce i inne rozwiązania. / fot. Shutterstock
Szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pracujących w Polsce podczas epidemii - przedłużenie ważności dokumentów legalizujących pobyt i pracę w Polsce i inne rozwiązania. / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemcy pracujący w Polsce podczas epidemii koronawirusa mają przedłużone dokumenty legalizujące pobyt i pracę w kraju. Jakie jeszcze rozwiązania zostały przewidziane?

Specjalne rozwiązania dla cudzoziemców w okresie epidemii

W związku z panującym stanem epidemii SARS-CoV-2 weszły w życie zmiany w prawie, które wprowadziły szczególne rozwiązania dla cudzoziemców przebywających i pracujących w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

Wprowadzone rozwiązania pozwolą cudzoziemcom, przebywającym do tej pory w Polsce legalnie, pozostać na terytorium Polski w okresie stanu epidemii bez konieczności występowania w tym czasie z wnioskiem o przedłużenie zezwolenia pobytowego lub dokumentu legalizującego zatrudnienie.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Rozwiązania wynikające z „Ustawy specjalnej” w okresie epidemii Definicja Okres przedłużenia

1

Przedłużenie zezwolenia na pobyt czasowy Zezwolenie na pobyt czasowy wydawane jest przez wojewodę na okres nie dłuższy niż 3 lata. Okres ważności wydanej karty pobytu pokrywa się z okresem ważności udzielonego zezwolenia. Przepisy ustawy specjalnej zakładają, że jeśli ostatni dzień ważności któregoś z tych dokumentów przypada w okresie stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii, to okres ten ulega przedłużeniu do 30 dnia następującego po odwołaniu tego stanu, który obowiązywał jako ostatni.

2

Przedłużenie okresów pobytu i okresów ważności wiz krajowych Wiza krajowa to wiza długoterminowa wydawana przez polskie organy, uprawniająca do wjazdu na terytorium Polski i pobytu ciągłego lub kilku pobytów na tym terytorium, trwających łącznie nie dłużej niż 90 dni. Okres ważności wizy krajowej nie może przekroczyć 1 roku. j.w.

3

Przedłużenie krótkoterminowych tytułów pobytowych

Dotyczy cudzoziemców przebywających w Polsce w okresie epidemii na podstawie jednego z tytułów pobytowych:

  • w ramach ruchu bezwizowego;
  • wizy Schengen wydanej przez polski organ lub organ innego Państwa strefy Schengen;
  • wizy długoterminowej lub innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ innego państwa obszaru Schengen;
  • wizy długoterminowej lub innego dokumentu pobytowego wydanego przez organ innego państwa UE, które nie jest członkiem strefy Schengen, jeśli zgodnie z prawem UE wiza ta uprawnia do pobytu na terytorium Polski;
  • zwolnienia z obowiązku posiadania wizy przez obywateli państw określonych w załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2018/1806 z dnia 14 listopada 2018r.;
  • umowy międzynarodowej, której stroną jest Polska;
  • jednostronnego zniesienia obowiązku wizowego przez Rzeczpospolitą Polską.
j.w.

4

Przedłużenie zezwoleń na pracę i zezwoleń na pracę sezonową oraz okresów wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi Zezwolenie na pracę wydawane jest przez wojewodę na okres nie dłuższy niż 3 lata. Szczególnym rodzajem zezwolenia na pracę jest zezwolenie na pracę sezonową, które jest wydawane na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Inną formą zatrudnienia cudzoziemca jest oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Ta forma zatrudnienia kierowana jest do obywateli 6 państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy oraz uprawnia do wykonywania pracy na terytorium Polski przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. j.w.

5

Przedłużenie okresów ważności kart pobytu

Karta pobytu jest dokumentem pobytowym wydawanym cudzoziemcom, którym udzielono w Polsce zezwolenia na:

  • pobyt czasowy lub stały;
  • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE;
  • zgody na pobyt ze względów humanitarnych;
  • ochrony międzynarodowej (nadano w Polsce status uchodźcy lub udzielono ochrony uzupełniającej).

Karta pobytu, w okresie jej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Polski oraz uprawnia, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.

j.w.

6

Przedłużenie okresów ważności polskich dokumentów tożsamości cudzoziemców oraz dokumentów potwierdzających posiadanie zgody na pobyt tolerowany Polski dokument tożsamości cudzoziemca oraz dokument „zgoda na pobyt tolerowany” potwierdzają tożsamość cudzoziemców podczas pobytu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, lecz nie potwierdzają ich obywatelstwa ani nie uprawniają do przekraczania granic. j.w.

7

Przedłużenie okresów ważności dokumentów wydawanych na czas określony obywatelom państw członkowskich UE, państw Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin, którzy z nimi przebywają lub do nich dołączają Dokumentami wydawanymi na czas określony obywatelom państw UE, państw członkowskich EFTA oraz stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin, którzy z nimi przebywają lub do nich dołączają są: - dokument potwierdzający prawo stałego pobytu; - karta pobytu członka rodziny obywatela UE; - karta stałego pobytu członka rodziny obywatela UE. j.w.

8

Przedłużenie terminów na złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, przedłużenie wizy lub pobytu w ramach ruchu bezwizowego Terminowe złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia, przedłużenie wizy czy pobytu w ramach ruchu bezwizowego determinuje to, że w toku postępowania pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej będzie uznawany za legalny bez względu na sposób zakończenia tego postępowania. j.w.

9

Przedłużenie terminów opuszczenia terytorium Rzeczpospolitej Polskiej wynikających z art. 299 ust. 6 Ustawy o cudzoziemcach Art. 299 ust. 6 ustawy o cudzoziemcach określa termin opuszczenia terytorium Polski przez cudzoziemców, unikając tym samym narażenia się na zobowiązanie do powrotu. Przepis ten rozróżnia termin 30-dniowy dla cudzoziemców, wobec których wydano ostateczną decyzję zamykającą drogę do legalizacji pobytu. Natomiast  dotyczy cudzoziemców, których ze względu na stan zdrowia nie przekazano do państwa trzeciego, pomimo wydania decyzji o odmowie wjazdu. j.w.

10

Przedłużenie terminów dobrowolnego powrotu Decyzja o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu (decyzja o wydaleniu) określa termin dobrowolnego opuszczenia terytorium Polski w terminie od 15 do 30 dni. Zgodnie z art. 315 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach termin ten biegnie od daty doręczenia decyzji. j.w.

11

Przedłużenie okresów ważności tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemców Tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca jest dokumentem wydawanym cudzoziemcom ubiegającym się o udzielenie ochrony międzynarodowej. W okresie swojej ważności potwierdzają one tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawniają cudzoziemców i małoletnie dzieci objęte tymi zaświadczeniami do pobytu na terytorium Polski do zakończenia postępowania w sprawie udzielenia ochrony międzynarodowej decyzją ostateczną. j.w.

12

Możliwość zmiany warunków zatrudnienia cudzoziemca na skutek skorzystania z form wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej

W przypadku zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wszystkie zmiany dotyczące warunków pracy i płacy wiążą się z obowiązkiem uzyskania przez ciebie nowego zezwolenia/oświadczenia dla cudzoziemca. Wyjątkiem od tej zasady jest:

  • zastąpienie umowy cywilnoprawnej umową o pracę (w przypadku zezwolenia na pracę/oświadczenia);
  • powierzenie cudzoziemcowi pracy o innym charakterze lub na innym stanowisku niż określone w zezwoleniu na pracę na okresy łącznie nieprzekraczające 30 dni w roku kalendarzowym pod warunkiem zachowania pozostałych warunków określonych w zezwoleniu na pracę;
  • objęcie cudzoziemca obniżonym wymiarem czasu pracy (tylko w przypadku zezwolenia na pracę).

W tych przypadkach należy jedynie powiadomić pisemnie o tym fakcie odpowiednio wojewodę lub starostę w ciągu 7 dni od dnia zaistnienia tej zmiany. W okresie oczekiwania na wydanie nowego zezwolenia lub oświadczenia należy zapewnić cudzoziemcowi takie same warunki pracy i płacy oraz stanowisko, jakie zostały określone w dotychczasowym zezwoleniu/oświadczeniu.

Zmiana warunków umowy zawartej między pracodawcą a cudzoziemcem jest możliwa bez konieczności wydania nowego zezwolenia l oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Dzięki temu pracodawcy zatrudniający cudzoziemców i korzystający z form wsparcia tarczy antykryzysowej mogą, np. zmniejszyć wymiar czasu pracy cudzoziemca, obniżyć jego wynagrodzenie (nie mniej jednak niż do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto) czy też zlecić pracę zdalną poza siedzibą firmy. W przypadku wprowadzenia zmian warunków pracy określonych w wydanym zezwoleniu czy oświadczeniu nie ma obowiązku informowania organów administracyjnych o tych zmianach.

13

Dostęp do pracy sezonowej cudzoziemcom, którzy w okresie po 13 marca 2020 r. posiadali oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową lub przedłużenie któregoś z tych zezwoleń Praca sezonowa jest to praca wykonywana na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie działalności określonych w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Zezwolenie na pracę sezonową wydawane na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym. Cudzoziemiec może być zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę sezonową, aby móc tę pracę wykonywać, jeżeli w okresie po 13 marca 2020 r. posiadał oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisane do ewidencji oświadczeń, zezwolenie na pracę, zezwolenie na pracę sezonową lub przedłużenie jednego z tych zezwoleń. Podstawą zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia musi być pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W przypadku wizy krajowej lub zezwolenia na pobyt czasowy ułatwienie to zapewni pełny dostęp do rynku pracy również tym cudzoziemcom, których wizy krajowe lub zezwolenia przedłużyły się z mocy prawa w okresie epidemii.

Szczegółowe informacje na temat specjalnych rozwiązań dla cudzoziemców w okresie epidemii znajdują się na stronie internetowej Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach

https://udsc.gov.pl/epidemia-koronawirusa-specjalne-rozwiazania-dla-cudzoziemcow/

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA