Zaświadczenie A1 a miejsce zamieszkania obcokrajowców
REKLAMA
REKLAMA
Zaświadczenie A1 dla obcokrajowców
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował informację na temat procedury wnioskowania o zaświadczenia A1 przez obywateli państw trzecich, w tym (co szczególnie istotne) obywateli Ukrainy i Białorusi. Według zasad obowiązujących od 29 marca 2022 r., aby obywatel państwa trzeciego mógł otrzymać zaświadczenie A1, musi legalnie zamieszkiwać w państwie członkowskim i przemieszczać się pomiędzy państwami członkowskimi. Jeśli taka osoba nie zamieszkuje legalnie w państwie członkowskim, nie stosuje się do niej unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. W konsekwencji taka osoba nie otrzyma zaświadczenia A1.
REKLAMA
Zaświadczenie A1 dla obywateli Ukrainy
Jak informuje ZUS, zaświadczenia A1 dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24.02.2022 r. będą wydawane maksymalnie na okres legalnego pobytu, tj. do 24 sierpnia 2023 r. (18 miesięcy liczone od 24 lutego 2022 r.), natomiast obywatele Ukrainy, którzy przebywali legalnie w Polsce przed 24 lutego 2022 r. na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, mają automatycznie przedłużoną legalność pobytu i ważność dokumentów pobytowych. Takie osoby mogą otrzymać zaświadczenie A1 maksymalnie na okres przedłużonej legalności pobytu.
A1 ZUS a certyfikat rezydencji podatkowej
Dodatkowo, od 29.03.2022 r. ZUS nie wymaga już dołączenia do wniosku o wydanie zaświadczenia A1 dla obywatela państwa trzeciego, certyfikatu rezydencji podatkowej (CFR-1).
Lista tytułów pobytowych uprawniających do otrzymania zaświadczenia A1 dostępna jest na stronie ZUS >>>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat