REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników w I kwartale 2018 r.

Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie dla rolników w I kwartale 2018 r. wynosi 42,00 zł. Ile wynosi podstawowa miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w I kw. 2018 r.?

Nowe składki ZUS przedsiębiorców w 2018 r.

W 2018 roku zmieni się wysokość stawki ZUS dla przedsiębiorców. W porównaniu z rokiem 2017 łącznie składki wzrosną o ponad 100 zł. Ile wyniosą składki preferencyjne (tzw. mały ZUS)?

Deklaracje podatkowe PIT-40A/11A za 2017 r. dla emerytów i rencistów

ZUS poinformował o rozsyłaniu deklaracji podatkowych PIT-40A/11A za 2017 r. - na przełomie stycznia i lutego 2018 r. Deklaracje otrzymają osoby, które w 2017 roku chociaż raz pobrały świadczenie emerytalne lub rentowe z ZUS.

E-składka 2018 - jeden przelew do ZUS

Od 1 stycznia 2018 roku firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki ZUS na indywidualny numer rachunku składkowego. Oznacza to, że przedsiębiorca zamiast trzech albo czterech przelewów będzie dokonywał tylko jednego na swój numer rachunku składkowego.

Emerytura dla matek wychowujących minimum troje dzieci

Matki, które urodziły więcej niż dwoje dzieci będą miały prawo do emerytury mimo niewypracowanego stażu pracy - taką propozycję złożono w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zmiana płci a nabycie prawa do emerytury

Zdaniem rzecznika generalnego TSUE Michala Bobeka, określony w prawie brytyjskim wymóg uzależniający możliwość uzyskania emerytury z publicznego systemu zabezpieczenia społecznego przez osobę, która zmieniła swą płeć, od pozostawania przez nią w stanie wolnym, jest sprzeczny z dyrektywą Unii w sprawie równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA) od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Do tego momentu mogą wystawiać zwolnienie zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Dla pracodawców oznacza to nowe obowiązki.

Składka ZUS (e-składka) od 1 stycznia 2018 r. - zasady rozliczeń

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie składki na ZUS będą realizowane na jeden, przydzielony przez ZUS numer rachunku. W pierwszej kolejności wpłaty będą zaliczane na poczet zadłużeń, a następnie na bieżące należności. Jakie będą zasady rozliczeń składek w ramach jednego konta od 1 stycznia 2018 r.?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r.

Emeryci lub renciści mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń, jeżeli osiągnęli powszechny wiek emerytalny. W pozostałych przypadkach ZUS zawiesi lub zmniejszy emeryturę. Od 1 grudnia 2017 do 28 lutego 2018 r. obowiązują nowe limity dorabiania.

Kwoty przychodu powodujące zmniejszenie emerytury w 2017 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie kwot przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie emerytury i renty w 2017 r. Ile wynoszą?

Świadczenie rehabilitacyjne a przejście na emeryturę

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Czy należy wypłacić świadczenie rehabilitacyjne osobie, która pobiera to świadczenie i przechodzi na emeryturę?

Staż pracy może zostać udokumentowany dowodem osobistym

Osoby, które pracowały przed 1999 r., w nieistniejących już dzisiaj zakładach pracy, mogą mieć problemy z udokumentowaniem zarobków w celu ustalenia kapitału początkowego i wyliczenia wysokości emerytur. Pomocny w tym przypadku może być m.in. stary dowód osobisty.

Zasiłek opiekuńczy - nowe druki Z-15A i Z-15B

Od 5 września 2017 r. obowiązują nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem (Z-15A) i wniosku o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny (Z-15B). Zastąpiły one dotychczasowy druk Z-15. Komu przysługuje zasiłek i jak złożyć nowe druki?

Ubezpieczenie dla osób pracujących w rolnictwie

Rolnicy, którzy zatrudniają pracowników sezonowych będą mieli obowiązek opłacać za nich składki na ubezpieczenie społeczne - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Ustawa abolicyjna - umorzenie nieopłaconych składek ZUS - podstawowe informacje

Ustawa abolicyjna, która obowiązuje od 15 stycznia 2013 r. daje możliwość przedsiębiorcom umorzenia nieopłaconych składek ZUS z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia. Kogo dotyczy ustawa i jakie warunki należy spełnić, aby starać się o umorzenie należności?

Działalność gospodarcza w Polsce i praca za granicą a ubezpieczenie społeczne

W przypadku jednoczesnego wykonywania działalności gospodarczej w Polsce oraz pracy w oparciu o umowę o pracę, stosuje się przepisy państwa członkowskiego, w którym wykonywana jest praca. Konieczne jest spełnienie odpowiednich warunków.

Likwidacja górnego limitu składek ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu - tak wynika z projektu nowelizacji o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, wyższe składki ZUS dla najlepiej zarabiających. Zmiany miałyby wejść w życie od 2018 roku.

Waloryzacja emerytur i rent - ile wyniesie w 2018 roku

Obecnie trwają prace nad ustaleniem przyszłorocznego budżetu państwa. Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. wyniesie nie mniej niż 102,7%. Co to oznacza?

Emerytury dla obywateli Ukrainy

Zawarta w 2012 roku umowa między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym gwarantuje obywatelom Ukrainy uzyskanie prawa do emerytury. Nabycie uprawnień uzależnione jest od spełnienia kilku zasad.

Doradca emerytalny pomoże zdecydować o przejściu na emeryturę

1 października weszły w życie przepisy, które obniżają wiek emerytalny kobiet do 60 i mężczyzn do 65 lat. W oddziałach ZUS pracują specjalni doradcy, którzy pomagają podjąć decyzję o przejściu na emeryturę.

Nowy projekt ws. ubezpieczeń społecznych dla pracujących studentów

Absolwenci studiów pierwszego stopnia mają zostać zwolnieni z odprowadzania składek emerytalno-rentowych, zdrowotnych, na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - wynika z projektu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Umowa zlecenie w czasie urlopu ojcowskiego - składki ZUS

Osoba pracująca w ramach umowy o pracę dodatkowo wykonuje umowę zlecenia zawartą z innym podmiotem. Czy umowa zlecenia, która w części była wykonywana w trakcie urlopu ojcowskiego, podlega oskładkowaniu?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) od 2019 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to forma oszczędzania na emeryturę, dobrowolna dla pracownika. PPK mają obowiązywać od 2019 roku. W Polsce obowiązują Pracownicze Programy Emerytalne, w ramach których pracownik może otrzymać dodatkową, prywatną emeryturę.

Progi zarobkowe obowiązujące emerytów i rencistów w 2017 roku

Emeryci i renciści, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń. W przypadku pozostałych emerytów lub rencistów, świadczenia mogą zostać zmniejszone bądź zawieszone. Ile może dorobić emeryt w 2017 roku?

Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie październik-grudzień 2017

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie wskazał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 października do 31 grudnia 2017 r.

Zatrudnianie obywateli spoza UE a ubezpieczenia społeczne

Obywatele krajów nienależących do UE również mają prawo do takich samych warunków pracy jak obywatele UE, przy spełnieniu określonych warunków. Jak wygląda kwestia ubezpieczeń społecznych takich pracowników?

PPK - emerytura z zakładu pracy od 2019 roku

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają być prowadzone w miejscu pracy w ramach III filaru systemu emerytalnego. Celem jest gromadzenie oszczędności na emeryturę. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2019 roku.

Kto może przejść na emeryturę w wieku 60 i 65 lat?

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat - dla kobiet i 65 - dla mężczyzn. Po osiągnięciu tego wieku, kobiety i mężczyźni mogą zdecydować czy chcą skorzystać ze świadczeń emerytalnych, czy kontynuować aktywność zawodową.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków dla pracowników delegowanych

Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru zasiłków przysługujących tym pracownikom?

Praca w kilku krajach a emerytura

Osoby, które pracowały w kilku krajach i wpłacały składki do ich systemów, będą mogły ubiegać się o emeryturę od każdego z tych krajów. Prawo do emerytury zapewniają przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Zaświadczenie ZUS Rp-7 - kiedy należy je wydać

Na wniosek pracownika pracodawca ma obowiązek wystawić zaświadczenie o jego zarobkach na druku ZUS Rp-7. W jakich innych przypadkach, pracodawca musi wystawić zaświadczenie?

Niższe składki ZUS przez 3 lata dla nowych firm od 1 stycznia 2018 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało, żeby okres preferencyjnego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców wydłużyć o rok, czyli do 3 lat. Obecnie ulga składkowa kończy się już po 2 latach.

Emerytury 2017 - najważniejsze informacje

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony do 60 lat (dla kobiet) i 65 lat (dla mężczyzn). Kiedy należy złożyć wniosek o emeryturę, jakie warunki należy spełnić by uzyskać świadczenie, czy można podjąć zatrudnienie po przyznaniu emerytury? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące emerytur.

Niższy wiek emerytalny od 1 października 2017 r. - wszystko co musisz wiedzieć

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie znów wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przedstawiamy odpowiedzi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na najważniejsze pytania dotyczące reformy emerytalnej.

Przedsiębiorcy będą mogli dłużej płacić niższe składki w 2018 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wydłużyć okres preferencyjnego opłacania składek przez przedsiębiorców. We wtorek resort skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Ile może dorobić emeryt od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez ograniczeń. Dla pozostałych osób dorabiających do emerytury lub renty, od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r. obowiązują nowe limity. Ich przekroczenie spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie prawa do emerytury.

Nowy wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych za II kwartał 2017 r.

Wysokość wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za II kwartał 2017 r. została podana przez Prezesa ZUS. Ile wynosi?

Zmiany w emeryturach od 1 października 2017 r.

Osoba, która ukończyła 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna), która chce otrzymywać emeryturę od 1 października 2017 r. powinna złożyć wniosek we wrześniu lub w październiku. Od 1 października nastąpi obniżenie wieku emerytalnego.

Reforma OFE w 2018 roku

Nowy system emerytalny oparty na pracowniczych planach kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę, przekształcenie OFE - to główne cele projektu ustawy ws. zmian w systemie emerytalnym. Przekształcenie OFE ma nastąpić w styczniu 2018 roku.

Podstawa wymiaru składek podczas urlopu wychowawczego

Podstawę wymiaru składki osób na urlopach wychowawczych ustala się według określonych zasad. Jak krok po kroku ustalić podstawę wymiaru składki za osobę, która w czasie wakacji korzysta z urlopu wychowawczego?

Ubezpieczenie zagranicznych pracowników delegowanych wg zasad niemieckich

Czy zagraniczne firmy delegujące pracowników na dłuższy czas do pracy w Niemczech mają prawo do naliczania dla nich składek ubezpieczeniowych według korzystniejszych zasad obowiązujących w ich kraju?

Emerytura a działalność gospodarcza 2017

Prawo do emerytury lub obniżenie jej wysokości następuje w określonych warunkach. Samo podjęcie działalności gospodarczej przez emeryta nie spowoduje zmniejszenia lub wstrzymania wypłaty świadczeń.

Dodatkowy zarobek przy świadczeniu przedemerytalnym 2017/2018

Osoby korzystające ze świadczeń przedemerytalnych mają prawo dodatkowo zarobić. Jednak kwoty ich zarobków nie mogą przekraczać wyznaczonych granic. W wypadku przekroczenia dopuszczalnych kwot świadczenie przedemerytalne może zostać zmniejszone albo zawieszone. Od marca 2017 roku wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 1040 zł.

Dodatek pielęgnacyjny w 2017 roku

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie, która została uznana za całkowicie niezdolna do pracy oraz samodzielnej egzystencji. Dodatek wypłacany jest comiesięcznie wraz z emeryturą. Po waloryzacji w dniu 1 marca 2017 roku wynosi – 209,59 zł.

Przejście na emeryturę w wieku 60 i 65 lat od 1 października 2017 r.

Dnia 1 października 2017 r. wejdzie w życie ustawa, która obniża wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i do 65 dla mężczyzn. Ile osób przejdzie na emeryturę w 2017 roku?

Renta socjalna w 2017/2018 roku – wysokość, zasady przyznawania

Renta socjalna jest to świadczenie przysługujące tylko i wyłącznie osobom pełnoletnim oraz pochodzące ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jaka jest wysokość oraz jakie są zasady jej przyznawania w 2017 roku?

Finansowanie leczenia cudzoziemców w Polsce

„Jeśli jesteś ubezpieczony w Polsce to masz taki sam dostęp do opieki medycznej jak ubezpieczeni obywatele polscy”… Taką informację możecie Państwo znaleźć na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia. I choć nikt nie kwestionuje prawdziwości tego zapisu i jego zgodności z prawem, to jednak w praktyce, skorzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej, czy wykupienie leków ze zniżką przez obcokrajowca zatrudnionego w Polsce, nie jest takie proste i oczywiste jakby to wynikało z powyższego sformułowania. Niniejszy artykuł poświęcony jest analizie przepisów określających zasady finansowania leczenia pracowników - obcokrajowców w Polsce, ich praw i obowiązków pracodawców oraz praktycznym sposobom radzenia sobie z napotykanymi problemami.

Reforma OFE w 2018 roku

Według zapowiedzi ministra rozwoju i finansów Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE) ma zostać kompleksowo zreformowany. Najprawdopodobniej reforma OFE wejdzie w życie w lipcu 2018 r.

Preferencyjne składki ZUS - komu przysługują?

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie własnej działalności, mają prawo do płacenia niższych składek przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od dnia rozpoczęcia działalności. Kto może skorzystać z ulgi?

Emerytura w obniżonym wieku od 1 października 2017 r.

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., mają możliwość przejścia na emeryturę w obniżonym wieku pod pewnymi warunkami. Jak wygląda złożenie wniosku w praktyce? Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony.

REKLAMA