| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 czerwca do 31 sierpnia 2018 r.

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 czerwca do 31 sierpnia 2018 r.

Od 1 czerwca 2018 r. obowiązują nowe miesięczne limity dorabiania emerytów lub rencistów do emerytury. W razie przekroczenia limitów emerytura zostanie zmniejszona lub zawieszona. Nowe limity będą obowiązywały do 31 sierpnia.

Emeryt lub rencista mają obowiązek zawiadomienia ZUS o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego przychodu.

Ile może dorobić emeryt od 1 czerwca

Limity dorabiania dla emerytów rencistów ustala się na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które ustala prezes GUS. Zmniejszenie emerytury lub renty następuje po przekroczeniu 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie po przekroczeniu 130%.

Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 11 maja 2018 r. przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2018 r. wyniosło 4622,84 zł (w czwartym kwartale 2017 r. wynosiło 4516,69 zł).

W związku z tym, od 1 czerwca 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r. emeryci i renciści mogą dorobić do emerytury miesięcznie:

  • do 3 235,99 zł brutto – bez zmniejszenia świadczenia,
  • od 3 235,99 zł do 6 009,69 zł brutto – świadczenie zostanie zmniejszone,
  • powyżej 6 009,69 zł brutto – ZUS zawiesi wypłatę emerytury lub renty.

W sierpniu ogłoszone zostaną nowe kwoty na wrzesień, październik i listopad.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać do swoich świadczeń bez żadnych ograniczeń. Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Polecamy: RODO dla kadrowych i HR. Wzory dokumentów z objaśnieniami

Kogo nie dotyczą limity

Oznacza to, że limity dorabiania nie dotyczą:

- kobiet, które ukończyły 60 lat,

- mężczyzn, którzy ukończyli 65 lat, oraz

- osób pobierających rentę inwalidy wojennego lub rentę rodzinną po tym inwalidzie;

- rent inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tym inwalidzie.

Emerytura nie zostanie wstrzymana ani zawieszona osobom, którzy powszechny wiek emerytalny ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej lub przed przejściem na emeryturę i to niezależnie od wysokości osiąganego przychodu. Oznacza to, że jeśli osoba odeszła na emeryturę po ukończeniu ustawowego wieku, może dorabiać ile chce, bowiem nie ma podlega żadnym ograniczeniom.

Ponadto bez ograniczeń mogą dorabiać osoby, które osiągają przychód z tytułu pracy nie podlegającej ubezpieczeń społecznych, np. honoraria z tytułu działalności artystycznej, umowa o dzieło nie wykonywana na rzecz pracodawcy.

Limity dodatkowych zarobków nie obowiązują również osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez cały rok kalendarzowy emerytura lub renta nie była im wypłacana.

Bez ograniczeń mogą dorabiać też emeryci, którzy mają ustalone prawo do emerytury i przez cały rok kalendarzowy kontynuowali zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę.

Również osoby, które uprawnione są do renty: inwalida wojskowy, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową, renta rodzinna po żołnierzu, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową - mogą dorabiać bez zważania na progi graniczne.

Co powoduje zmniejszenie lub zawieszenie emerytury

Świadczenie emerytalne lub rentowe może zostać zmniejszone lub zawieszone, jeżeli osoba dorabiająca otrzymuje przychody z:

- pracy na podstawie stosunku pracy (umowa o pracę),

- pracy nakładczej,

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »