Pracujący Polacy dobrze oceniają organizację i warunki pracy w przedsiębiorstwach. Ponad 80 proc. twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, a ponad 90 proc., że przestrzegane są przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego na zlecenie "Lewiatana".
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
20.10.2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia m.in. na temat programu Płatnik, świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
13.10.2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z tematyki m.in. bhp i funkcjonalności programu "Płatnik".
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
13.10.2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, dokumentacji wypadkowej niezbędnej przy ubieganiu się o świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.
Szkolenie bhp nie musi być nudne
23.09.2010
Dla większości specjalistów w dziedzinie bhp zbliża się okres intensywnej pracy szkoleniowej. Kolejny raz będzie trzeba przedstawiać te same treści i walczyć ze stereotypem nudnego szkolenia bhp. Staramy się podpowiedzieć, jakie techniki warto wykorzystać, aby odnieść sukces szkoleniowy.
Po zorganizowanym w zakładzie pracy szkoleniu okresowym firma szkoleniowa wydała certyfikat ukończenia szkolenia okresowego bhp. Czy taki dokument może być potwierdzeniem odbycia tego szkolenia?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
24.09.2010
ZUS zaprasza pracodawców na bezpłatne szkolenia, których tematem będzie m.in. bezpieczeństwo i higiena pracy oraz obsługa programu Płatnik.
Jakie obowiązki ma pracodawca zatrudniający pracownika ponownie po 3-miesięcznej przerwie?
20.09.2010
Pracodawca ponownie zatrudnił pracownika, który świadczył pracę na jego rzecz. Przerwa w zatrudnieniu trwała 3 miesiące. Pracownik zatrudniony jest na tym samym stanowisku pracy. Jakie obowiązki z zakresu bhp ciążą na pracodawcy? Czy konieczne jest przeprowadzenie szkolenia z zakresu bhp lub kierowanie pracownika na badania lekarskie?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
24.09.2010
ZUS zaprasza płatników składek na bezpłatne szkolenia. One tematykę m.in. z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, wypadków przy pracy, dokumentacji niezbędnej do przedłożenia w ZUS.
Wspólnikami w spółce cywilnej są trzy osoby. Zgodnie z umową spółki każdy ze wspólników ma prawo jednoosobowo reprezentować firmę i podpisywać wszystkie dokumenty związane z działalnością spółki, w tym również umowy o pracę. Praktycznie w bieżącą działalność firmy zaangażowane są tylko dwie osoby. Czy wszyscy wspólnicy będący właścicielami firmy powinni odbyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami? Czy wystarczy, aby tylko jeden z nich odbył takie szkolenie? Czy osoba, która nie angażuje się w działalność spółki, ma obowiązek ukończyć szkolenie okresowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
24.09.2010
ZUS zaprasza na szkolenia, których tematyka obejmuje m.in. świadczenia emerytalno-rentowe, zasiłki i dokumentację ubezpieczeniową.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
13.09.2010
ZUS Oddział w Opolu zaprasza pracodawców i osoby kierujące pracownikami na szkolenie z zakresu bhp.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
07.09.2010
ZUS Oddział w Bydgoszczy zaprasza na okresowe szkolenie dla pracodawców z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenia w zakresie BHP
01.09.2010
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym ich przeszkolenie w zakresie bhp.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
23.08.2010
Szkolenia dla pracodawców z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ułatwią zapobieganie wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym.
W wielu firmach coraz powszechniejszą praktyką jest zamieszczanie na odwrocie karty szkolenia wstępnego programów ramowych instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Czy na karcie szkolenia wstępnego powinien znajdować się ramowy program szkolenia?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
17.08.2010
ZUS Oddział w Bydgoszczy zaprasza na okresowe szkolenie dla pracodawców z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
ZUS organizuje bezpłatne szkolenia
10.08.2010
ZUS organizuje dla pracodawców i osób kierujących pracownikami bezpłatne szkolenia z zakresu bhp.
Pracodawca zatrudniający ponad 90% załogi przy obsłudze klienta nie może zorganizować szkolenia okresowego w czasie pracy pracowników. Czy może zorganizować to szkolenie po skończeniu pracy przez załogę?
Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach bhp
29.07.2010
Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie
przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W szczególności
pracownik jest zobowiązany brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego
zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
22.07.2010
Przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego mogą skorzystać z bezpłatnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracownicy firmy rachunkowej zatrudnieni są na stanowiskach administracyjno-biurowych. Pracę wykonują głównie przy monitorach ekranowych, korzystają również z kserokopiarek, niszczarek do papieru oraz faksów. Pracodawca uważa, że instruktaż stanowiskowy z zakresu bhp nie jest obowiązkowy dla tych pracowników. Czy pracownik zatrudniony na stanowisku administracyjno-biurowym wyposażonym w monitor ekranowy musi przejść szkolenie stanowiskowe z zakresu bhp?
Jednym ze sposobów obniżenia kosztów zatrudnienia przez pracodawców jest możliwość stosowania telepracy. Dzięki tej formie zatrudnienia pracodawca ma mniejsze obowiązki w zakresie bhp niż w przypadku zwykłych pracowników. Nie musi bowiem zapewniać pracownikom odpowiednich pomieszczeń pracy. Jednak zatrudnianie telepracowników wiąże się dla pracodawcy z licznymi obowiązkami.
Czy szkolenie bhp przeprowadzone u poprzedniego pracodawcy zachowuje ważność u następnego?
11.05.2010
Czy szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy przeprowadzone u poprzedniego pracodawcy zachowuje ważność u następnego?
W zakładzie pracy zatrudnionych jest ponad 1000 pracowników. Pracodawca w celu ograniczenia kosztów postanowił przeprowadzić szkolenia okresowe z zakresu bhp dla wszystkich pracowników w formie e-learningu. Pracownicy mogli też zadawać pytania drogą mailową bądź poprzez połączenie przez kamery internetowe. Czy pracodawca, przeprowadzając szkolenie w takiej formie, postąpił zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie szkoleń bhp?
Chcąc budować bezpieczne środowisko pracy i wysoką kulturę bhp, musimy zadbać o zmianę nastawienia pracowników i kadry kierowniczej do przestrzegania norm i zasad. Nastawienie to ulegnie zmianie, jeśli pracownicy zaczną się z nimi identyfikować.
Wskutek połączenia dwóch firm pracownicy przeszli do nowego pracodawcy na podstawie art. 231 Kodeksu pracy. W związku z połączeniem nie zaszły zmiany organizacyjne w strukturze zarządzania przedsiębiorstwem ani zmiany wpływające na system organizacji pracy, technikę lub technologię wytwarzania produktów, nie zmienił się też zakres przedmiotu lub kierunku działalności firmy. Jakie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy powinni przejść pracownicy po przejęciu zakładu pracy przez innego pracodawcę?
Kto może wykonywać zadania służby bhp w zakładzie pracy zatrudniającym do 100 pracowników?
10.03.2010
W urzędzie skarbowym powierzono wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zajmującemu się zaopatrzeniem. Pracownik nie posiada żadnych kwalifikacji w dziedzinie bhp, został tylko skierowany na szkolenie okresowe dla służb bhp. Czy można powierzyć zadania służby bhp wyłącznie na podstawie ukończonego szkolenia okresowego bhp?
W dziale obsługi klienta pracodawca zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Jednocześnie kilka osób, głównie studentów, pracuje na podstawie umów zlecenia. Czy zleceniobiorcy powinni przejść instruktaż ogólny i stanowiskowy bhp, podobnie jak ich koledzy pracujący na podstawie umów o pracę?
Pracodawca, korzystając z zapisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zorganizował szkolenia okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, administracyjno-biurowych i pracowników inżynieryjno-technicznych. Przeprowadzenie tych szkoleń zlecił pracownikom służby bhp. Czy pracownik służb bhp powinien prowadzić szkolenia okresowe?
W firmie zatrudniamy pracowników zajmujących się przygotowaniem wysyłki produktów do klienta. Praca polega na zebraniu potrzebnych produktów do wspólnego opakowania oraz oznakowania i przygotowania ich do wysyłki. Pracownik po zebraniu produktów na podstawie komputerowej specyfikacji zamyka karton, drukuje etykietę adresową i nakleja ją na opakowanie. Prace te zwykle wykonują pracownicy magazynu. Jednak część tych prac wykonuje również pracownik sekretariatu (reklamacje, zwroty itp.). Wszyscy pracownicy wykonują pracę przy komputerze, a ciężar paczek nie przekracza kilku kilogramów. Do niedawna pracownicy magazynu szkoleni byli jako robotnicy, zaś pracownicy biura jako pracownicy administracyjno-biurowi. Ostatnio jednak zwrócono nam uwagę, że taki podział jest niewłaściwy. Jaka jest różnica między tymi grupami i według jakiego programu powinni być oni szkoleni?
Jakie należy przyjąć zasady kwalifikacji pracowników do grupy osób zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych na potrzeby szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy?
Bezpłatne szkolenia bhp dla pracodawców
01.12.2009
ZUS Oddział w Krakowie organizuje bezpłatne szkolenia z zakresu bhp dla pracodawców po raz pierwszy rejestrujących działalność gospodarczą.
ZUS organizuje bezpłatne szkolenia z zakresu BHP. Szkolenia przeznaczone są dla pracodawców i i innych osób kierujących pracownikami.
Obowiązek uczestniczenia w szkoleniach
14.08.2009
Przepisy prawa pracy nie zawierają przepisów rozstrzygających wprost, kiedy pracownik ma obowiązek uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę. Jedyny wyjątek stanowią szkolenia dotyczące bhp.
Warunki bhp przy umowach cywilnoprawnych
08.05.2009
Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Obowiązkiem pracodawcy jest szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik musi przejść szkolenie nie tylko przed dopuszczeniem do pracy, ale także co jakiś określony czas.
Wypadek na szkoleniu
13.01.2009
Jeżeli pracownik odbywa szkolenie na polecenie pracodawcy i jest to
polecenie służbowe wydane w ramach łączącego strony stosunku pracy, np.
pracodawca kieruje pracownika na przeszkolenie w zakresie obsługi nowej
maszyny, to wypadek w takich okolicznościach jest wypadkiem przy pracy.
Wyraźny jest w tym przypadku związek z pracą.
Szkolenie bhp poza godzinami pracy
10.02.2009
Zaplanowałem swoim pracownikom szkolenie bhp. Są to 2 dni, wypadają one w dniach pracy wynikających z grafiku. Przedstawia się to w ten sposób, że w dniu, w którym pracownik powinien pracować od 6.00 do 18.00, miał szkolenie od 8.00 do 15.00, natomiast drugiego dnia pracownik powinien pracować od 18.00 do 6.00 następnego dnia, a miał szkolenie od 8.00 do 15.00. Czy mam mu zapłacić za nadgodziny?
Szkolenia BHP wstępne i okresowe
08.12.2008
Szkolenie
wstępne bhp obejmuje instruktaż ogólny wszystkich nowo zatrudnionych
pracowników, a także studentów i uczniów odbywających praktyki lub
praktyczną naukę zawodu.
Pracownicy naszej firmy zostali przeszkoleni z zakresu bhp w dniu rozkładowo wolnym od pracy (sobota). Szkolenie dla poszczególnych grup pracowników odbyło się w godz. 7.00-9.00, 9.00-11.00 i 11.00-13.00. Normalnie pracownicy ci są zatrudnieni od poniedziałku do piątku w stałych godzinach od 8.00 do16.00. Do końca okresu rozliczeniowego, czyli do końca czerwca br., nie było możliwe udzielenie im dnia wolnego. Termin wypłaty wynagrodzeń w naszej firmie przypada do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jakie dodatki do wynagrodzeń powinniśmy wypłacić tym pracownikom?
Kiedy szkolenie wlicza się do czasu pracy
04.12.2008
Pracownica pracująca na zmiany w systemie równoważnego czasu pracy po 12 godzin została wysłana na szkolenie zorganizowane przez pracodawcę w sobotę, czyli w dniu, który był dla niej dniem wolnym od pracy. Czy za ten dzień przysługuje jej inny dzień wolny od pracy? Czy dzień szkolenia wlicza się do czasu pracy? Należy podkreślić, że pracodawca wymagał od pracowników udziału w tym szkoleniu, co w praktyce odebrało im wolną sobotę - pyta Czytelnik z Wrocławia.
Szkolenia BHP
08.12.2008
Pracodawca zapewnia pracownikowi odbycie odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska lub wykonywanej pracy.
Koordynator ds. BHP
08.12.2008
Koordynator w zakresie bhp jest odpowiedzialny za
sposób wykonywania czynności, dlatego należy bardzo dokładnie określić
jego obowiązki i uprawnienia, biorąc pod uwagę możliwość ich wykonania
w konkretnych warunkach.
Badania wstępne
23.11.2009
Większość naszych pracowników jest zatrudniona na część etatu, a wykonywana w naszym zakładzie praca stanowi dla nich formę dodatkowego zarobkowania obok pracy, jaką wykonują w innych zakładach pracy. Czy w tej sytuacji musimy kierować ich na wstępne badania lekarskie oraz szkolić w zakresie bhp? Brak takiego obowiązku stanowiłby dla naszego zakładu spore odciążenie.
Zakładowy nadzór nad warunkami pracy
22.12.2008
Nad przestrzeganiem warunków bezpieczeństwa i higieny pracy czuwają oprócz pracodawcy również organy zakładowego nadzoru.