reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia bhp > Czy pracownik służb bhp powinien prowadzić szkolenia okresowe?

Czy pracownik służb bhp powinien prowadzić szkolenia okresowe?

Pracodawca, korzystając z zapisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zorganizował szkolenia okresowe dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, administracyjno-biurowych i pracowników inżynieryjno-technicznych. Przeprowadzenie tych szkoleń zlecił pracownikom służby bhp. Czy pracownik służb bhp powinien prowadzić szkolenia okresowe?

Pracownik służby bhp w zakładzie pracy może być jednym z wykładowców zatrudnionych do przeprowadzenia szkolenia okresowego dla pracowników, ale nie jedynym. Pracodawca, będący organizatorem szkolenia, powinien zatrudnić do jego przeprowadzenia specjalistów ze wszystkich dziedzin przewidzianych w programie ramowym szkolenia określonym w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

UZASADNIENIE

Organizatorem szkolenia okresowego dla pracowników może być pracodawca. Musi on jednak spełnić warunki określone w rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca, który organizuje lub prowadzi szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zapewnia:

  • programy poszczególnych rodzajów szkolenia dla określonych grup stanowisk, wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,
  • odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej,
  • wyposażenie dydaktyczne niezbędne do właściwej realizacji programów szkolenia,
  • właściwy przebieg szkolenia oraz
  • prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów z przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń.

WSKAZÓWKA!

Pracownik służby bhp nie powinien sam przeprowadzać całego szkolenia okresowego, gdyż jedna osoba może nie mieć dostatecznej wiedzy ani umiejętności obejmujących wszystkie dziedziny określone w programie szkolenia.

Również w przypadku organizowania szkoleń przy pomocy firm zewnętrznych szkolenia nie powinna przeprowadzać jedna osoba. Ze względu na wartość merytoryczną szkolenia wskazane jest, aby zajęcia prowadzili wykładowcy – trenerzy specjalizujący się w poszczególnych zagadnieniach.

Udział pracownika służby bhp w szkoleniu jest ważny chociażby ze względu na to, że żaden wykładowca zewnętrzny nie będzie mógł, bez udostępnienia mu odpowiednich danych, omówić okoliczności i przyczyn charakterystycznych wypadków przy pracy, jak również zdarzeń potencjalnie wypadkowych występujących w danym zakładzie.

Z kolei zakres obowiązków pracowników służby bhp nie obejmuje prowadzenia zajęć na szkoleniach okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przewiduje jedynie współpracę pracownika służby bhp z właściwymi komórkami organizacyjnymi lub osobami w zakresie organizowania i zapewnienia odpowiedniego poziomu szkoleń w dziedzinie bhp. W związku z tym pracodawca nie powinien zlecać pracownikowi służby bhp prowadzenia zajęć na takich szkoleniach w ramach jego umowy o pracę.

PODSTAWA PRAWNA

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w dziedzinie bhp, wykładowca Politechniki Warszawskiej

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama