REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ZUS, Oskładkowanie zleceń

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS ostrzega przed outsourcingiem pracowniczym

ZUS przestrzega firmy przed korzystaniem z outsourcingu pracowniczego. Warto dokładnie przejrzeć umowę przed jej podpisaniem. ZUS zwraca również szczególną uwagę na skutki zawierania tego typu umów.

Dziedziczenie składek ZUS i OFE

Czy wszystkie składki zgromadzone w ZUS i OFE mogą być dziedziczone przez małżonka lub spadkobierców? Jakie warunki należy spełnić by mieć prawo do dziedziczenia składek?

Mały ZUS dla firm - zmiany od 2019 r.

Od 2019 roku mają obowiązywać nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez małe firmy. Obecnie tylko osoby rozpoczynające działalność mają możliwość opłacania tzw. małego ZUS-u. Co się zmieni i jakie nowe rozwiązania dla przedsiębiorców szykuje Ministerstwo Rozwoju?

Składki ZUS menadżera na kontrakcie

Popularną formą zatrudnienia wśród kadry kierowniczej i zarządzającej (m.in. członkowie zarządu, prokurenci, managerowie) jest kontrakt menadżerski. Jest to umowa nienazwana, zawierana głównie przez osoby prowadzące jednocześnie jednoosobową działalność gospodarczą. Jak w takim przypadku wygląda kwestia opłacania składek ZUS?

REKLAMA

Zaświadczenie A1 - ważne zmiany od 1 kwietnia 2017 r.

Od 1 kwietnia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące osób, które wykonują prace we Francji. Zgodnie z nimi pracodawca lub pracownik mają obowiązek złożyć zaświadczenie A1. Niedostarczenie tego dokumentu w razie kontroli, będzie skutkowało nałożeniem kary.

Składki ZUS dla przedsiębiorców - zmiany od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorca w okresie pierwszych 6 miesięcy wykonywania działalności będzie zwolniony z opłacania składek ZUS. W kolejnych miesiącach będzie opłacać tzw. "mały ZUS". Obecnie początkujący przedsiębiorcy mogą korzystać z preferencyjnych składek ZUS przez okres 24 miesięcy.

Kontrole ZUS 2017

Nowe przepisy dotyczące kontroli płatników składek weszły w życie 1 stycznia. Zgodnie z nimi ZUS przeprowadza analizę ryzyka, tak by skontrolować firmy, w których jest największe prawdopodobieństwo wykrycia nadużyć. Co to oznacza w praktyce?

Pomysły rządu na załatanie dziury w ZUS

10 tys. zł bonusu za późniejsze o 2 lata przejście na emeryturę, przeliczanie wysokości emerytury tylko raz w życiu, oskładkowanie umów o dzieło, wszelkich zbiegów tytułów do ubezpieczenia społecznego, a także umów zleceń zawieranych z uczniami i studentami - to najnowsze pomysły rządu na naprawienie systemu emerytalnego. Pomysły te ocenił ekspert Pracodawców RP - Łukasz Kozłowski.

REKLAMA

Oskładkowanie umów-zleceń zawieranych ze studentami

Rząd zastanawia się nad oskładkowaniem studenckich umów-zleceń. Obecnie zleceniodawcy nie muszą odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne studentów, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Czy zmiana ta byłaby korzystna z punktu widzenia rynku pracy oraz samych studentów?

Coraz większa cyfryzacja ZUS

PUE ZUS to tylko element cyfrowego Zakładu. Przez kanały internetowe ZUS obsługuje płatników, ubezpieczonych i świadczeniobiorców. Celem ZUS jest w przyszłości obsługa bez papieru.

Jak skorygować dokumentację zgłoszeniową i rozliczeniową ZUS za studenta-zleceniobiorcę?

Zasadniczo do ukończenia 26. roku życia studenci z tytułu wykonywania umowy zlecenia nie podlegają ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Wskazane osoby nie mogą też przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego z tej umowy. Co w sytuacji, gdy student został jednak do niego zgłoszony?

Składki za pracownicę przechodzącą z zasiłku macierzyńskiego na urlop wychowawczy

Przedstawiamy sposób obliczenia składek za pracownicę, która kończy urlop rodzicielski i rozpocznie urlop wychowawczy. Jak wypełnić dokumenty do ZUS?

Wpłaty dla ZUS jednym przelewem od 2018 r.? Rząd przyjął projekt

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeks pracy. Uproszczony ma zostać system przekazywania składek do ZUS. Wpłat będzie można dokonać jednym przelewem, na indywidualny rachunek płatnika składek.

Umowa zlecenia i o dzieło w ubezpieczeniach społecznych

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Tytułem do ubezpieczeń społecznych nie jest natomiast wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzieło.

Podatek dochodowy od spotkań wigilijnych i prezentów dla pracowników

Coraz częściej przedsiębiorcy zastanawiają się, czy prezenty dla pracowników podlegają opodatkowaniu i czy powinny zostać objęte składkami ZUS? Czy udział w spotkaniu wigilijnym będzie generował dla pracownika przychód?

Składki ZUS od umowy o dzieło - zmiany

Eksperci przewidują wprowadzenie składek ZUS dla osób na umowach o dzieło, co w konsekwencji spowoduje wzrost cen niektórych usług. Zasady podlegania ubezpieczeniu osób na umowach o dzieło zostały poddane analizie po przeprowadzonym przeglądzie emerytalnym.

Jak rozliczyć prezenty świąteczne dla pracowników

W okresie świątecznym pracownicy mogą otrzymać dodatkowe świadczenia od pracodawcy, między innymi karty upominkowe, bony, a także bilety do teatru. Jak zatem rozliczyć prezenty świąteczne dla pracowników?

Nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych w 2017 r.

Od 2017 r. będzie obowiązywać nowa kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek emerytalny-rentowych. Od nadwyżki ponad tę kwotę nie pobiera się składek ZUS.

Dwie umowy zlecenia u jednego pracodawcy a składki ZUS

Zgodnie z obecnym stanowiskiem ZUS każda umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jak zatem zgłaszać do ubezpieczeń zleceniobiorcę wykonującego równolegle dwie (lub więcej) umowy zlecenia u tego samego płatnika?

Zmiany w emeryturach, składki ZUS od umowy o dzieło - rekomendacje MRPiPS

Zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych, składki ZUS od osób zatrudnionych na umowach o dzieło i studentów zatrudnionych na umowy zlecenia, wprowadzenie stałej kwoty, którą będzie można dorobić do emerytury - to niektóre z propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po przeprowadzonym przeglądzie emerytalnym.

Podstawa wymiaru składek ZUS za oddelegowanych od 1 października 2016 r. - przykłady

Od 1 października 2016 r. obowiązują nowe zasady dotyczące ustalenia podstawy wymiaru składek pracowników delegowanych. Jak stosować nowe przepisy? Przedstawiamy ogólne zasady stosowania przepisów wraz z przykładami.

Składki ZUS za pracownika - zmiany od 2018 r.

Po wprowadzeniu jednolitego podatku zamiast PIT, składek ZUS, NFZ pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie w kwocie brutto. Oznacza to, że pracownik sam będzie musiał odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne w postaci jednej daniny. Proponowane zmiany mają wejść w życie w 2018 r.

Delegowanie pracowników - zaświadczenie A1, składki ZUS

Pracodawca, który deleguje swoich pracowników do innego kraju Unii Europejskiej powinien uzyskać dla tych pracowników zaświadczenie A1. Dzięki niemy możliwe jest odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do polskiego systemu. Formularz A1 dotyczy również osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Zawieszenie działalności gospodarczej a składki ZUS

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą ma prawo złożyć wniosek o jej zawieszenie. Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej konieczne jest opłacanie składek ZUS?

Jednolity podatek od 2018 r.

Według zapowiedzi, jednolity podatek zamiast PIT, składek ZUS i NFZ będzie obowiązywał od 1 stycznia 2018 r. Stawki nowego podatku mają być znane za miesiąc. Jednolity podatek ma na celu obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz wprowadzić kwotę wolną od podatku w wysokości 8 tys. zł.

Zaległości w składkach ZUS - umorzenie płatności, rozłożenie na raty

Przedsiębiorca, który nie jest w stanie opłacać składek ZUS lub zalega z płatnościami, może starać się o umorzenie płatności, odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Jakie są zasady ubiegania się o pomoc?

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ZUS - zmiany od 2017 r.

ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia do 5 lat od ostatniego dnia nienależycie pobranego świadczenia, a nie jak dotychczas – do 10 lat. W praktyce oznaczało, że organy nie były związane jakimkolwiek terminem. Przewiduje się, że nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wejdzie w życie w 2017 r.

Świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby a składki ZUS

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, pracownicy mogą w czasie choroby korzystać ze świadczeń, m.in. z karnetów, premii. Czy w takiej sytuacji, świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby podlegają oskładkowaniu?

Emeryt na umowie zlecenie a składki ZUS 2016

Od 1 stycznia 2016 r. zleceniobiorcy posiadający ustalone prawo do emerytury i wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają z jej tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Czy zleceniobiorca-emeryt, który podpisał dwie umowy zlecenia musi zgłosić do ubezpieczeń społecznych dwie umowy czy wystarczy ozusowanie jednej?

Zmiany w zwrocie nienależnie pobranych świadczeń z ZUS i KRUS

ZUS i KRUS będą mogły żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, np. zasiłku macierzyńskiego do 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który je pobrano. Obecnie należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń przedawniają się po 10 latach. Rada Ministrów przyjęła 26 lipca br. projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Jak rozliczyć "wczasy pod gruszą" i świadczenie urlopowe

Wczasy pod gruszą oraz świadczenie urlopowe są formami dofinansowania urlopu wypoczynkowego. Czym się różnią i jak je rozliczać w ujęciu składkowo-podatkowym?

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Pracownica bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego zawnioskowała o udzielenie urlopu wypoczynkowego. Jak obliczyć wynagrodzenie za ten urlop ze stałych składników wynagrodzenia?

Jeden podatek zamiast PIT, składek na ZUS i NFZ

Podatek jednolity miałby łączyć PIT, składkę zdrowotną i składki na ZUS. Połączenie trzech składek nie zacznie obowiązywać przed 1 stycznia 2018 r. - zapowiedział minister rozwoju Mateusz Morawiecki, który ma przedstawić propozycję w sprawie jednolitego podatku w ciągu 3-4 miesięcy.

Ewidencjonowanie godzin pracy przy umowie zlecenia - zmiany od 1 lipca 2016 r.

Od 1 lipca 2016 r. zostanie nałożony na przedsiębiorców obowiązek ewidencjonowania godzin pracy przy umowach zlecenia. Za brak ewidencji przedsiębiorca może zostać ukarany karą grzywny w wysokości od 1000 zł do 30000 zł.

Składki ZUS dla przedsiębiorców 2016

W 2016 roku zmieni się wysokość stawki ZUS dla przedsiębiorców. Eksperci wyliczyli, o ile wzrośnie kwota comiesięcznych składek na ubezpieczenie społeczne.

Minimalna stawka godzinowa od 1 lipca 2016 r.

Przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej dla umów zleceń mają wejść w życie 1 lipca 2016 r. Stawka minimalnego wynagrodzenia została ustalona na poziomie 12 zł brutto za godzinę. Projekt ustawy przewiduje również nowe zadania i uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy.

Składki ZUS od świadczeń przyznanych z ZFŚS

Świadczenia finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs), np. dopłaty do wypoczynku, zapomogi bez względu na ich wartość czy rodzaj są wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS. W przypadku tego rodzaju świadczeń istotne znaczenie ma źródło ich finansowania a także okoliczności, w jakich są one wypłacane.

Oskładkowanie umów zleceń 2016

Od 1 stycznia 2016 roku wejdą w życie przepisy dotyczące oskładkowania umów zlecenia. Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli zleceniobiorca będzie miał kilku płatników, składkę odprowadzać będzie każdy z nich. Zwolniony będzie tylko zleceniobiorca, który przedstawi zleceniodawcy dokumenty, z których będzie wynikał brak konieczności opłacania składek.

Pracodawcy RP o oskładkowaniu wszystkich umów cywilnoprawnych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, rozważa oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych oraz powiązanie kwoty składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez samozatrudnionych z wysokością osiąganych przez nich dochodów. Jednym z głównych celów tych zmian miałoby być sfinansowanie obniżenia wieku emerytalnego. Jak wynika z symulacji przeprowadzonej przez Pracodawców RP, zmiany te byłyby korzystne dla budżetu państwa jedynie w perspektywie krótkookresowej.

Minimum 12 zł za godzinę zlecenia

Stawka godzinowa umowy zlecenia nie będzie mogła być niższa niż 12 zł brutto - takie rozwiązanie przewiduje projekt Prawa i Sprawiedliwości. Z danych wynika, że w Polsce na umowach zleceniach pracuje ok. 900 tys. osób.

Lewiatan o umowach cywilnoprawnych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, stosowanie umów cywilnoprawnych jest nadmiernie stosowane, dlatego należy ograniczyć ich stosowanie, ale nie całkowicie zlikwidować. Według ekspertów umowy takie są potrzebne gospodarce, a także osobom, które chcą dorobić do pensji czy emerytury.

Konsultacje nad projektem 500+ do końca pierwszego kwartału 2016 r.

Program 500+, czyli 500 zł na drugie i kolejne dziecko ma zostać poddany konsultacjom społecznym i uzgodnieniom, które mogą zakończyć się pod koniec pierwszego kwartału 2016 r. Ponadto priorytetem rządu jest podwyższenie stawki minimalnej oraz ozusowanie umów śmieciowych.

Składki ZUS od umowy zlecenia 2016

Od 1 stycznia 2016 r. istnieje obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zleceniobiorca, który uzyskuje przychody z kilku umów cywilnych i np. z działalności gospodarczej musi zapłacić składki ze wszystkich tytułów, jeżeli podstawa wymiaru nie osiągnie co najmniej stawki płacy minimalnej.

Umowa zlecenia – oskładkowanie po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

Przedsiębiorców i ubezpieczonych wykonujących umowy zlecenia czekają duże zmiany przepisów o ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym. Będą one dotyczyły objęcia od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi zleceniobiorców wykonujących pracę na podstawie więcej niż jednej umowy, a także posiadających inne tytuły do tych ubezpieczeń.

Stabilizacja zatrudnienia na rynku pracy - opinia eksperta

Firmy obecnie wstrzymują się z zatrudnianiem nowych pracowników. Wpływ na stabilizację zatrudnienia mają zmiany, które wejdą w 2016 r. Ponadto zbliża się koniec roku i firmy rozliczają budżet - ocenia ekspert z Konfederacji Lewiatan.

Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS

Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpie­czenia zdrowotnego. Jak rozliczyć podatek od umowy zlecenia?

Ile osób pracuje na umowach cywilnoprawnych?

1,5 mln Polaków jest zatrudnionych na umowy-zlecenia, zaś 0,5 mln – na umowy o dzieło. Umowy cywilnoprawne ze względu na mniejsze obowiązki w zakresie płacenia składek są bardziej korzystne dla pracodawców, zdarzają się więc nieprawidłowości przy ich zawieraniu. Od 1 stycznia 2016 r. zgodnie z nowymi przepisami, od umów zlecenia będą pobierane składki emerytalne i rentowe. Składki te będą odprowadzane od kwoty równej co najmniej pensji minimalnej, która w 2016 r. będzie wynosiła 1850 zł.

Działalność wykonywana osobiście - składki ZUS, podatki

Działalność wykonywana osobiście to wykonywanie pracy na podstawie umowy o dzie­ło, umowy zlecenia lub innej umowy o świadcze­nie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz na podstawie prowadzonej działalności gospodarczej. Czy osoby wykonujące działalność osobiście na pod­stawie umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym?

Zasady obliczania wynagrodzenia z umów zlecenia do 200 zł

Jeżeli wynagrodzenie zostało określone w umowie zlecenia wprost oraz w sposób wyraźny na kwotę do 200 zł, wówczas podlega ona opodatkowaniu wyłącznie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Przepis art. 30 ust.1 pkt 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że od przychodów z umowy zlecenia pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18%, jeżeli wynagrodzenie określone w umowie nie przekracza 200 zł, a umowa została zawarta z osobą niebędącą pracownikiem płatnika.

Umowy cywilnoprawne - opinia eksperta

Od nowego roku oskładkowane będą wszystkie umowy zlecenia do wysokości płacy minimalnej. Zdaniem eksperta Konfederacji Lewiatan nie należy całkowicie wyeliminować umów cywilnoprawnych, a jedynie ograniczyć ich stosowanie, w sytuacji gdy zatrudnienie nosi cechy umowy o pracę.

REKLAMA