| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Lewiatan o umowach cywilnoprawnych

Lewiatan o umowach cywilnoprawnych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, stosowanie umów cywilnoprawnych jest nadmiernie stosowane, dlatego należy ograniczyć ich stosowanie, ale nie całkowicie zlikwidować. Według ekspertów umowy takie są potrzebne gospodarce, a także osobom, które chcą dorobić do pensji czy emerytury.

W obszarze rynku pracy premier Beata Szydło zapowiedziała zwiększenie dostępu do pracy i poprawę warunków zatrudnienia. To ważne cele i dobrze, że zmiany w tym obszarze mają być wypracowane w dialogu i współpracy.

Komentarz dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan

Redakcja poleca: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Rząd planuje wypracowanie paktu na rzecz podniesienia płac we współpracy z partnerami społecznymi. Szanse na to tworzy niedawne powołanie Rady Dialogu Społecznego. Taka debata, choć trudna, powinna być podjęta. Pracodawcy, chcą płacić lepiej pracownikom, ale wysokość wynagrodzenia dla pracownika zależy od warunków rynkowych oraz różnego rodzaju narzutów na wynagrodzenia, jak składki i podatki. Podniesienie wynagrodzeń, aby było skuteczne i trwałe, nie może być przeprowadzone poprzez odgórnie zadekretowaną podwyżkę. Musi ono nastąpić poprzez stworzenie warunków do ich podnoszenia. Ogromnie ważne w tym kontekście jest zreformowanie zamówień publicznych, bo to wszechobecny w tych zamówieniach dyktat niskiej ceny wymusza optymalizację kosztów, w tym kosztów pracy.

Zgadzamy się co do tego, że stosowanie umów cywilnoprawnych upowszechniło się w nadmiernym stopniu, dlatego możemy zgodzić się z postulatem ograniczenia ich stosowania, ale nie całkowitej likwidacji. Umowy takie są potrzebne gospodarce, a także osobom, które świadczą drobne usługi, dorabiając sobie tylko do pensji, renty lub emerytury. Likwidacja dualizmu na rynku pracy, nie może sprowadzać się wyłącznie do usztywnienia zatrudnienia.

Musi zostać przeprowadzona poprzez stopniowe zwiększanie zabezpieczenia osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych i zmniejszanie sztywnych warunków zatrudniania na podstawie umowy o pracę. Rodzaje dostępnych umów muszą dopuszczać różnorodność form zarobkowania. Inaczej stworzy się kolejny sztywny gorset, który zainteresowane strony będą omijać. Tam gdzie mamy do czynienia z faktycznym stosunkiem cywilnym, powinniśmy uszanować autonomię woli stron. Dlatego jesteśmy przeciwni wprowadzaniu w pilnym trybie minimalnej stawki godzinowej w umowach zlecenia. Pośpiech w tej sprawie nie jest zalecany. Powinna być ona omówiona w ramach prac nad wspomnianym paktem na rzecz podniesienia płac.

Pozytywnie należy odnieść się do propozycji rozwoju szkolnictwa zawodowego we współpracy z pracodawcami. Obecnie szkolnictwo nie jest dostosowane do potrzeb rynku pracy, a pracodawcy zgłaszają istotne problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Dlatego chętnie zaangażujemy się działania rządu w tym obszarze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »