REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrole ZUS 2017

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kontrole ZUS 2017 /Fot. Fotolia
Kontrole ZUS 2017 /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy dotyczące kontroli płatników składek weszły w życie 1 stycznia. Zgodnie z nimi ZUS przeprowadza analizę ryzyka, tak by skontrolować firmy, w których jest największe prawdopodobieństwo wykrycia nadużyć. Co to oznacza w praktyce?

Przedsiębiorcy odprowadzający za pracowników tylko składki zdrowotne muszą się liczyć z tym, że zostaną prześwietleni. Tak jak firmy wykorzystujące zbieg tytułów.

REKLAMA

Autopromocja

Kto w kolejce

Na pierwszy ogień pójdą ci przedsiębiorcy, którzy odprowadzają wyłącznie składki zdrowotne, bez pozostałych danin. ZUS sprawdzi m.in., dlaczego nie płacą składek emerytalnych i rentowych. Ale to nie koniec.

– W czasie ostatniej, marcowej rady nadzorczej ZUS ujawniono, że planowane są kontrole zaliczania wypłaconych zasiłków chorobowych w poczet należnych składek na ubezpieczenie społeczne. Zakład uważa bowiem, że część firm celowo zawyża wypłaty zasiłków chorym pracownikom, żeby odprowadzać niższe składki – tłumaczy Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, członek rady nadzorczej ZUS.

Jednak największe problemy będą miały te firmy, które wykorzystywały mechanizm zbiegu świadczeń. Na tej zasadzie przed 2016 r. przedsiębiorca płacił składki za podwładnego tylko z tytułu pierwszej umowy-zlecenia, nawet jeśli opiewała ona na 20 zł miesięcznie. Teraz firmy muszą płacić do ZUS daninę do czasu osiągnięcia przez danego zleceniodawcę kwoty płacy minimalnej.

– Pozostaje jednak problem starych umów. Zawsze istnieje ryzyko, że zakład upomni się o zaległości przed końcem przedawnienia. Ma na to pięć lat, a na tym rozwiązaniu nie straci, bo do składek doliczy odsetki – zauważa Łukasz Kozłowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prześwietlone zostaną także firmy, które współpracując, użyczają sobie pracowników lub zleceniodawców.

Redakcja poleca: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Sprawdzanie trwa

REKLAMA

Tylko w styczniu ZUS przeprowadził ponad 5 tys. kontroli. Stwierdzono, że firmy muszą dopłacić blisko 10 mln zł. – Zakład traktuje przedsiębiorców jak potencjalnych oszustów. A jego jedynym celem jest zwiększenie wpływów ze składek. I to nawet kosztem doprowadzenia małych i średnich firm do upadku – zauważa Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

ZUS odpiera te zarzuty. „Celem kontroli nie jest uzyskanie dodatkowych wpływów, ale weryfikacja tego, czy dane przekazywane do Zakładu są zgodne ze stanem faktycznym. Skutkiem kontroli np. w zakresie prawidłowości i rzetelności obliczania, potrącania i opłacania składek oraz innych składek i wpłat, do których pobierania zobowiązany jest Zakład, może być zarówno przypis składek, jak i ich odpis” – tłumaczy ZUS w przesłanym do nas oświadczeniu.

– Przedsiębiorcy stosujący prawo nie mają powodów do niepokoju – dodaje rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.

Jak wyjaśnia, specjalnie przygotowane oprogramowanie informatyczne typuje płatników składek z wykorzystaniem systemowej analizy polegającej m.in. na kojarzeniu danych zewidencjonowanych na kontach płatników składek oraz kontach ubezpieczonych.

– Nie możemy jednak zdradzać szczegółów, bowiem to jest nasze autorskie rozwiązanie – dodaje.

Zobacz: ZUS

Przyznaje jednak, że źródłem wszelkich informacji będących podstawą do kontroli jest program „Płatnik”, który umożliwia firmom tworzenie, weryfikację i wysyłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych.

Jolanta Rybak, ekspert ubezpieczeniowy z firmy Inventage Polska, zwraca uwagę, że w takim wypadku weryfikacja dotyczy większych przedsiębiorstw, nie zaś podmiotów jednoosobowych, zobowiązanych do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenie.

Jednocześnie, typując firmy do kontroli, ZUS nie będzie miał możliwości weryfikacji tych, w których jedną z form zatrudnienia są umowy o dzieło, bowiem od tego typu umów nie są opłacane składki na ubezpieczenie społeczne.

– ZUS, mając do dyspozycji system komputerowy, przede wszystkim będzie wybierać do sprawdzenia te firmy, gdzie się pojawią różnice we wpłatach. Jeśli będzie podejrzenie, że konkretny płatnik może wykonywać zlecenia, nie płacąc składek, musi się liczyć z tym, że wcześniej czy później zostanie sprawdzony – tłumaczy Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy.

Zobacz: Kalkulatory

Najczęstsze błędy

ZUS wyjaśnia, że w kontrolowanych firmach wciąż pojawiają się nieprawidłowości związane z zawieraniem przez pracowników dodatkowych umów cywilnoprawnych z podmiotami zewnętrznymi, podczas gdy praca wykonywana jest na rzecz własnego pracodawcy. Firmy unikają w ten sposób płacenia składek.

W dalszym ciągu pojawiają się również nieprawidłowości związane z obliczaniem składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. ⒸⓅ

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

REKLAMA