Już od września zmiany w pracy młodocianych – jakie?
19 lip 2022
Zmienią się zasady zatrudniania młodocianych pracowników, czyli m.in. uczniów branżowych szkół I stopnia, których według danych MEIN jest w Polsce 122 469. Trzeba pamiętać, że młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego. W myśl prawa pracy młodocianym jest osoba która ukończyła 15 lat i nie przekroczyła 18 lat.
Poziomy ryzyka w miejscu pracy
14 kwi 2022
Minister zdrowia wydal komunikat w sprawie środków ochrony indywidualnej pracowników wykonujących czynności dla których ocena ryzyka wykazuje potencjalne narażenie zawodowe na SARS-CoV-2. Sprawdź poziomy ryzyka w miejscu pracy. Publikujemy tabele zawierającą przykłady oraz konkretne wskazówki dla pracodawców.
Ocena ryzyka zawodowego - obowiązek pracodawcy
29 wrz 2015
Pracodawca ma obowiązek informowania pracowników o istniejącym na danym stanowisku ryzyku zawodowym łączącym się z wykonywaną pracą oraz o ustalonych procedurach i zasadach ochrony przed zagrożeniami. W tym celu ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną przez pracownika pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające to ryzyko.
Ocena ryzyka zawodowego - kto powinien ją posiadać?
30 cze 2015
Pracodawca zobowiązany jest do oceny i udokumentowania ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną na danym stanowisku pracą, do stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko oraz
do informowania pracowników o ryzyku zawodowym i zasadach ochrony przed zagrożeniami. Czym jest ocena ryzyka zawodowego i kto powinien ją posiadać?
Ocena ryzyka zawodowego
04 wrz 2013
Ocena ryzyka zawodowego jest podstawą profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników w przedsiębiorstwie. Od jakości tej oceny zależy skuteczność przyjętej w zakładzie pracy polityki bezpieczeństwa i higieny pracy, a co za tym idzie skuteczność zarządzania bhp.
Technologia "w chmurze"
30 kwi 2013
Trzy pytania do Marcina Stawowiaka, dyrektora ds. sprzedaży i
współpracy partnerskiej na Europę Środkową rozwiązań
SuccessFactors, SAP EMEA
Zagrożenia wypadkowe związane z wykonywaniem zawodu operatora wózka widłowego
13 kwi 2011
Pracodawca posiada magazyn, na którego wyposażeniu znajdują się wózki widłowe, obsługiwane przez uprawnionych pracowników. W zakładzie pracy miała miejsce kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która objęła m. in. analizę oceny ryzyka zawodowego występującego na stanowiskach utworzonych przez pracodawcę. Po kontroli inspektor pracy wydał wystąpienie dotyczące zaktualizowania oceny ryzyka zawodowego o wszystkie zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku operatora wózka widłowego. Co powinna zawierać taka ocena?
Samozatrudnienie a prawo pracy
07 lut 2011
W obowiązujących przepisach prawnych brak jest definicji
samozatrudnienia, co utrudnia precyzyjne określenie tego sposobu
aktywności zawodowej. Niemniej przyjmuje się, że przez pojęcie
samozatrudnienie rozumiemy jednoosobową działalność gospodarczą
prowadzoną na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej
przez osobę fizyczną – przedsiębiorcę, na własny rachunek i na własne
ryzyko.
Przewidzieć ryzyko
21 sty 2011
Rozmowa ze Sławomirem Paruchem, wspólnikiem w Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, kierującym Departamentem Prawa Pracy
Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?
20 gru 2010
W firmie zatrudniono 3 przedstawicieli handlowych, których praca polega na zbieraniu zamówień od sklepów detalicznych i sieci handlowych oraz ocenie ekspozycji sprzedanych towarów. Przedstawiciel pomaga też obsłudze sklepu w prezentowaniu towarów, zgodnie ze standardami firmowymi, poprzez pokazowe układanie towaru na półkach. Żaden z przedstawicieli zatrudnionych w firmie nie uległ wypadkowi przy pracy. Jakie zatem zagrożenia wypadkowe należy uwzględnić w ocenie ryzyka zawodowego?
Wykaz prac wzbronionych kobietom w każdym zakładzie pracy
15 gru 2010
W każdym zakładzie pracy należy stworzyć wykaz prac wzbronionych kobietom. Nawet jeśli w firmie w danej chwili nie pracują kobiety, nie można zakładać, że to się nie zmieni.
Biurko na godziny. Coworking – idea wspólnej pracy freelancerów
14 gru 2010
Wolnych strzelców w naszym kraju przybywa. Wraz z nimi pojawiają się także ciekawe rozwiązania wspierające działalność freelancerów. Jednym z najnowszych jest idea wspólnej pracy w jednym miejscu, czyli biuro coworkingowe.
Ręczne prace transportowe – ryzyko zawodowe
14 gru 2010
Przeciwdziałanie niebezpiecznym dla zdrowia zjawiskom, polegające na eliminowaniu lub zmniejszaniu uciążliwości i czynników ryzyka związanych z ręcznym przemieszczaniem ładunków, jest jednym z najistotniejszych obowiązków pracodawców. Dlatego warto wiedzieć, jak w odpowiedni sposób zorganizować pracę, w jaki niezbędny sprzęt pomocniczy oraz środki ochrony indywidualnej należy wyposażyć pracowników.
Obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym
13 sie 2010
Jednym z obowiązków pracodawcy jest obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą.
Metody i sposoby ograniczania oraz eliminowania ryzyka zawodowego wynikającego z pracy z czynnikiem chemicznym
06 lip 2010
Zagrożenia wynikające ze stosowania preparatów i substancji chemicznych należy ograniczać i eliminować zgodnie z ogólnymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, aby zapewnić skuteczne zmniejszanie szkodliwego oddziaływania tych czynników na organizm człowieka. Tylko ten pracownik służby bhp, który zna i umie zastosować dostępne środki redukujące ryzyko zawodowe na stanowisku pracy, może proponować pracodawcy rozwiązania w zakresie podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w firmie.
Jak informować pracownika o ryzyku zawodowym?
09 cze 2010
Obowiązek informacyjny w zakresie ryzyka zawodowego związanego z wykonywaniem danej pracy wynika wyraźnie z kodeksu pracy. Poinformowanie pracownika o ryzyku i zasadach ochrony przed zagrożeniami powinno nastąpić przed dopuszczeniem pracownika do określonej pracy.
Negatywny wpływ czynników biologicznych na personel szpitalny
05 maja 2010
W każdym szpitalu zatrudniającym około 600 pracowników co roku w ciąży jest 10–15 kobiet zatrudnionych w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Rolą specjalisty ds. bhp jest zadbanie o to, by miały świadomość zagrożeń dla zdrowia swojego i dziecka. Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu pracy kobiet w kontakcie z czynnikami biologicznymi wymienionymi w rozporządzeniu w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla ich zdrowia. Ważne jest również poruszenie zagadnień związanych ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi w trakcie szkoleń, a także w ocenie ryzyka zawodowego.
Jak oceniać narażenie zawodowe pracownika na czynniki szkodliwe
01 kwi 2010
Zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej oraz jej rozpoznanie może nastąpić u pracownika lub byłego pracownika, w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym lub po zakończeniu pracy.
Ocena ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na czynniki chemiczne
23 mar 2010
Niebezpieczne substancje chemiczne należą do najpowszechniejszych w środowisku pracy czynników szkodliwych dla zdrowia. Występują w procesie produkcji i są stosowane w procesach pracy na różnych stanowiskach, stając się źródłem zanieczyszczenia powietrza na stanowiskach pracy i zagrożeniem dla pracowników. Dlatego nawet przy stosowaniu niewielkich ilości środków chemicznych w procesie pracy należy uwzględniać zagrożenia związane z ich używaniem w ocenie ryzyka zawodowego.
Ryzyko zawodowe
21 gru 2009
Rozpoczynamy cykl artykułów na temat oceny ryzyka zawodowego, dlatego w pierwszym z nich chcemy odpowiedzieć na pytanie: jaki czynnik decyduje o tym, że ocena ryzyka jest dokumentem, który rzeczywiście wpływa na bezpieczeństwo pracowników i motywuje ich do współdziałania na rzecz poprawy i utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
Pracodawcy nie dbają o prawidłową organizację i wyposażenie stanowiska pracy
04 gru 2009
Jak wynika z tegorocznych wyników badań Ergotest 2009, pracodawcy nie dbają o prawidłową organizację i wyposażenie stanowiska pracy pracowników. Pracownicy skarżą się na niedostosowane do swoich potrzeb krzesło czy zbyt małą przestrzeń roboczą. Ponad 40 proc. pracowników nie ma możliwości regularnego korzystania z przysługującej im przerwy po każdej godzinie pracy z komputerem, a ponad jedna trzecia deklaruje, że pracodawca, nie partycypował w kosztach zakupu okularów korygujących wzrok, koniecznych do pracy z monitorem ekranowym.
Ryzyko zawodowe (art. 226)
01 lis 2009
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek badania ryzyka zawodowego i informowania o nim pracowników.
Opis stanowiska pracy a zakres obowiązków
29 wrz 2009
Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy m.in. określenie stanowiska pracy oraz zapoznanie pracownika z zakresem jego obowiązków.
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej
11 wrz 2009
Sąd może orzec wobec określonej osoby zakaz prowadzenia działalności
gospodarczej na własny rachunek, jeżeli osoba ta nie złożyła w terminie
2 tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o
jej ogłoszenie.
Jak powinienem ocenić ryzyko?
08 lip 2008
Rozpoczynam działalność gospodarczą, chcę zatrudnić parę osób. Słyszałem, że muszę dokonać oceny ryzyka zawodowego. Co to oznacza?
Ryzyko zawodowe
08 lip 2008
Prowadzę małą firmę, zatrudniam 5 osób. Czy wystarczy powiadomienie pracowników o zagrożeniach w pracy. Czy muszę jednak dokonać oceny ryzyka zawodowego?
Ryzyko zawodowe
02 lip 2008
Ocena ryzyka zawodowego jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ryzyko zawodowe to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z pracą.
Europejska kampania na rzecz oceny ryzyka zawodowego
01 lip 2008
„Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy” to dwuletnia kampania europejska, której celem jest promowanie zintegrowanego podejścia do oceny ryzyka zawodowego.
Jak dokonuje się oceny ryzyka zawodowego?
06 kwi 2008
Każdy pracownik przystępując do wykonywania pracy powinien wiedzieć, jakie potencjalne zagrożenia wiążą się z nią. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi informacji na ten temat.