| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Negatywny wpływ czynników biologicznych na personel szpitalny

Negatywny wpływ czynników biologicznych na personel szpitalny

W każdym szpitalu zatrudniającym około 600 pracowników co roku w ciąży jest 10–15 kobiet zatrudnionych w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Rolą specjalisty ds. bhp jest zadbanie o to, by miały świadomość zagrożeń dla zdrowia swojego i dziecka. Bezwzględnie należy przestrzegać zakazu pracy kobiet w kontakcie z czynnikami biologicznymi wymienionymi w rozporządzeniu w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla ich zdrowia. Ważne jest również poruszenie zagadnień związanych ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi w trakcie szkoleń, a także w ocenie ryzyka zawodowego.

Kobiety pracujące w służbie zdrowia narażone są na działanie czynników biologicznych, które mogą powodować zaburzenia rozwoju ich dzieci. Zaburzenia takie mogą dotyczyć kobiet, które w czasie ciąży przebyły infekcje wirusowe, zakażenia bakteryjne lub zakażenia pierwotniakami.

Wiedza na temat szkodliwości czynników biologicznych oddziaływujących negatywnie na organizm pracowników powinna być przekazywana pracownikom służby zdrowia na bieżąco, czy to na szkoleniach okresowych, instruktażach, czy w trakcie kontroli warunków pracy. Niejednokrotnie rutyna w wykonywaniu obowiązków służbowych powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia zagrożenia biologicznego, dlatego tak ważne jest dotarcie do świadomości pracownika z informacją, że niezastosowanie się do procedur wdrożonych w zakładzie może w konsekwencji przyczynić się do wystąpienia zagrożenia zdrowia i życia.

Wysokie ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną mają kobiety, które w pierwszych 10 tygodniach ciąży przebyły różyczkę. Wirus cytomegalii wywiera szkodliwy wpływ na organizm noworodka, gdyż powoduje pierwotne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Zakażenie kobiety ciężarnej wirusem opryszki może być niebezpieczne dla niej samej (zapalenie płuc), zaś przeniesienie wirusa z matki na płód może powodować powstanie wad wrodzonych. Ryzyko wad jest również wyższe u dzieci kobiet, które w czasie ciąży przebyły infekcje grypowe lub grypopochodne (nie wszystkie badania potwierdzają tę opinię). Z innych infekcji wirusowych niebezpieczne dla płodu jest zakażenie parwowirusem (choroba zakaźna wywoływana przez parwowirus B19; parwowirus jest wirusem rozpowszechnionym wśród zwierząt, który rozwija się w krwinkach czerwonych i może doprowadzić do anemii). Często objawy są praktycznie niezauważalne. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Parwowirus powoduje poronienia, wewnątrzmaciczną śmierć płodu lub powstanie wad wrodzonych. Wirus świnki powoduje dwukrotny wzrost ryzyka poronienia samoistnego, a ponadto może być przyczyną wad serca. Kobiety, które są zarażone wirusem WZW B (seropozytywne), przekazują zakażenie potomstwu, co podwyższa ryzyko śmierci z powodu marskości wątroby lub raka wątroby w wieku dorosłym. W przypadku nosicielstwa przez matki wirusa HIV rodzą się dzieci o obniżonej masie ciała i większa jest śmiertelność tych dzieci w okresie noworodkowym i dzieciństwie. U wszystkich dzieci zakażonych w okresie okołoporodowym dochodzi w końcu do pełnego rozwoju choroby i przedwczesnej śmierci. Toksoplazmoza może być powodem poronienia, przedwczesnego porodu i obumarcia płodu.

WSKAZÓWKA!

Największe ryzyko zakażeń występuje u personelu medycznego mającego kontakt z chorymi i zakażonym materiałem biologicznym. Dlatego najważniejsze jest postępowanie profilaktyczne.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »