Jak dokonuje się oceny ryzyka zawodowego?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca ma ponadto obowiązek oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego. Jest zobowiązany do podejmowania działań profilaktycznych, w celu zwalczania ryzyka.
REKLAMA
Ryzyko zawodowe
Ryzyko zawodowe jest to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą. Zdarzeń powodujących wystąpienie u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych. Niekorzystne skutki może spowodować występowanie zagrożeń zawodowych w środowisku pracy lub sposób wykonywania pracy.
Pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną w jego firmie pracą. Musi więc zidentyfikować wszelkie zagrożenia występujące w pracy. Ponadto musi ocenić, czy zastosowano niezbędne środki mogące zmniejszyć występowanie zagrożeń.
W trakcie dokonywania oceny ryzyka zawodowego pracodawca ustala, czy w wyniku oddziaływania czynników środowiska pracy nikt nie uleganie wypadkowi, lub nie zapadnie na chorobę zawodową.
Zobacz: Wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy
Sposób oceny ryzyka
Dokonanie pełnej i fachowej oceny ryzyka oraz określenie sposobów jego redukcji nie jest łatwe. Na szczególne trudności może się natknąć pracodawca w dużej firmie lub zakładzie o zróżnicowanej strukturze.
Pracodawca do pomocy może zaangażować specjalistę bhp, technologii i organizacji pracy. Może to być jego pracownik lub specjalista z zewnątrz.
Co należy poddać ocenie?
W trakcie oceny ryzyka zawodowego warto poddać ocenie stosowane i istniejące w zakładzie:
- materiały,
- urządzenia,
- elementy ruchome maszyn i urządzeń,
- układ pomieszczeń,
- rozmieszczenie stanowisk pracy,
- metody pracy,
- organizację pracy.
Dokumentacja
Po dokonaniu oceny ryzyka pracodawca lub specjalista bhp musi udokumentować swoje ustalenia i stwierdzone zagrożenia.
Warto podkreślić, że nie ma oficjalnego formularza oceny ryzyka.
Należy spisać potencjalne zagrożenia, z adnotacją o stosowanych, oraz planowanych przez pracodawcę sposobach przeciwdziałania. Dokument ten należy następnie umieścić w zakładowych dokumentach.
Zobacz: Wymogi bezpieczeństwa dla budynku z miejscami pracy
Z dokumentu musi wynikać stopień narażenia na czynniki:
- szkodliwe (np. hałas),
- niebezpieczne (np. ruchome elementy),
- uciążliwe (np. wydatek energetyczny).
Informowanie pracowników
Obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym dotyczy każdego pracownika, niezależnie od rodzaju zajmowanego stanowiska.
Pracodawca zobowiązany jest poinformować pracownika o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną przez niego pracą, oraz zasadach ochrony przed zagrożeniami, w tym o stosowaniu środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.
Przepisy prawa pracy nie określają, w jaki sposób pracodawca powinien poinformować pracownika o ryzyku zawodowym. Pracodawca może wybrać dowolną formę. Jednak sposób przekazywania tych informacji należy określić w regulaminie pracy.
Niepoinformowanie lub błędne poinformowanie pracownika o ryzyku zawodowym może być przyczyną odpowiedzialności cywilnej pracodawcy.
Pracodawca będzie mógł dochodzić odszkodowania za szkodę spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Zobacz serwis: Badania lekarskie
Błędna ocena ryzyka
Przeprowadzenie błędnej oceny ryzyka zawodowego może spowodować:
- zmniejszenie ilości i wydajności produkcji (wskutek wypadków przy pracy i chorób zawodowych pracowników),
- zwiększenie składki ubezpieczeniowej (kosztów ubezpieczenia),
- konieczność uczestnictwa w procesach sądowych.
Brak oceny ryzyka albo jej nierzetelne przeprowadzenie może być uznane przez inspektora pracy za niewywiązanie się pracodawcy z podstawowych obowiązków.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat