REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokonuje się oceny ryzyka zawodowego?

Ewa Ryś
Dokonanie pełnej i fachowej oceny ryzyka oraz określenie sposobów jego redukcji nie jest łatwe.
Dokonanie pełnej i fachowej oceny ryzyka oraz określenie sposobów jego redukcji nie jest łatwe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik przystępując do wykonywania pracy powinien wiedzieć, jakie potencjalne zagrożenia wiążą się z nią. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi informacji na ten temat.

Pracodawca ma ponadto obowiązek oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego. Jest zobowiązany do podejmowania działań profilaktycznych, w celu zwalczania ryzyka.

Autopromocja

Ryzyko zawodowe

Ryzyko zawodowe jest to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą. Zdarzeń powodujących wystąpienie u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych. Niekorzystne skutki może spowodować występowanie zagrożeń zawodowych w środowisku pracy lub sposób wykonywania pracy.

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną w jego firmie pracą. Musi więc zidentyfikować wszelkie zagrożenia występujące w pracy. Ponadto musi ocenić, czy zastosowano niezbędne środki mogące zmniejszyć występowanie zagrożeń.

W trakcie dokonywania oceny ryzyka zawodowego pracodawca ustala, czy w wyniku oddziaływania czynników środowiska pracy nikt nie uleganie wypadkowi, lub nie zapadnie na chorobę zawodową.

Zobacz: Wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposób oceny ryzyka

Dokonanie pełnej i fachowej oceny ryzyka oraz określenie sposobów jego redukcji nie jest łatwe. Na szczególne trudności może się natknąć pracodawca w dużej firmie lub zakładzie o zróżnicowanej strukturze.

Pracodawca do pomocy może zaangażować specjalistę bhp, technologii i organizacji pracy. Może to być jego pracownik lub specjalista z zewnątrz.

Co należy poddać ocenie?

W trakcie oceny ryzyka zawodowego warto poddać ocenie stosowane i istniejące w zakładzie:

 • materiały,
 • urządzenia,
 • elementy ruchome maszyn i urządzeń,
 • układ pomieszczeń,
 • rozmieszczenie stanowisk pracy,
 • metody pracy,
 • organizację pracy.

Dokumentacja

Po dokonaniu oceny ryzyka pracodawca lub specjalista bhp musi udokumentować swoje ustalenia i stwierdzone zagrożenia.

Warto podkreślić, że nie ma oficjalnego formularza oceny ryzyka.

Należy spisać potencjalne zagrożenia, z adnotacją o stosowanych, oraz planowanych przez pracodawcę sposobach przeciwdziałania. Dokument ten należy następnie umieścić w zakładowych dokumentach.

Zobacz: Wymogi bezpieczeństwa dla budynku z miejscami pracy

Z dokumentu musi wynikać stopień narażenia na czynniki:

 • szkodliwe (np. hałas),
 • niebezpieczne (np. ruchome elementy),
 • uciążliwe (np. wydatek energetyczny).

Informowanie pracowników

Obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym dotyczy każdego pracownika, niezależnie od rodzaju zajmowanego stanowiska.

Pracodawca zobowiązany jest poinformować pracownika o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną przez niego pracą, oraz zasadach ochrony przed zagrożeniami, w tym o stosowaniu środków ochrony indywidualnej i zbiorowej.

Przepisy prawa pracy nie określają, w jaki sposób pracodawca powinien poinformować pracownika o ryzyku zawodowym. Pracodawca może wybrać dowolną formę. Jednak sposób przekazywania tych informacji należy określić w regulaminie pracy.

Niepoinformowanie lub błędne poinformowanie pracownika o ryzyku zawodowym może być przyczyną odpowiedzialności cywilnej pracodawcy.

Pracodawca będzie mógł dochodzić odszkodowania za szkodę spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Zobacz serwis: Badania lekarskie

Błędna ocena ryzyka

Przeprowadzenie błędnej oceny ryzyka zawodowego może spowodować:

 • zmniejszenie ilości i wydajności produkcji (wskutek wypadków przy pracy i chorób zawodowych pracowników),
 • zwiększenie składki ubezpieczeniowej (kosztów ubezpieczenia),
 • konieczność uczestnictwa w procesach sądowych.

Brak oceny ryzyka albo jej nierzetelne przeprowadzenie może być uznane przez inspektora pracy za niewywiązanie się pracodawcy z podstawowych obowiązków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka: Nauczyciele dalej bez wynagrodzenia za wycieczki. Ale jest dofinansowanie do wycieczek

Podróż z klasą to nowy program dofinansowania 100% wycieczek szkolnych. Zapowiedziała go min. edukacji Barbara Nowacka. W odróżnienia od programów wprowadzonych przez P. Czarnka, szkoły mają większą swobodę wyboru celu wycieczki. Dalej nauczyciele nie mają przewidzianego wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

Czterodniowy tydzień pracy za tę samą płacę. Polacy rozstrzygnęli

Według sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Radia ZET, nieco więcej niż 47% Polaków popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Z drugiej strony, prawie 40% respondentów nie chce skrócenia tygodnia pracy, jeśli to oznacza utrzymanie obecnych wynagrodzeń.

MRPiPS: Podwyżka o 1000 zł prawnie niemożliwa. Od 1 lipca 2024 r. pracownicy poniżej 4300 zł pensji minimalnej [projekt rozporządzenia]

Problem dotyczy VI grup zaszeregowania pracowników samorządowych. Rząd nie może im dać pensji minimalnej 4300 zł brutto. Bo wymaga to podwyżki 30%, a w budżecie zapisano 20%. Rozwiązaniem jest dorzucenie pracownikom brakujących pieniędzy przez samorządy.

We wrześniu emeryci i renciści otrzymają czternastą emeryturę. Ile to będzie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie określające termin wypłaty czternastej emerytury. Zgodnie z nim wypłata czternastki nastąpi we wrześniu. Jaka będzie wysokość świadczenia?

REKLAMA

Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

REKLAMA