Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawo pracy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawo pracy.
Kongres Prawa Pracy 2017 - aktualne regulacje oraz najważniejsze planowane zmiany
Aktualizacja: 05.09.2016
W dniach 12-13 października b.r. w Warszawie odbędzie się Kongres Prawa Pracy, organizowany przez firmę Russell Bedford Poland Akademia Sp. z o.o. Wszystkich zainteresowanych planowanymi zmianami w prawie pracy na rok 2017, zapraszamy na to wydarzenie. Patronat medialny nad Kongresem objął portal Infor.pl. »
Czy pracownik może złożyć wniosek o urlop rodzicielski w formie elektronicznej?
Aktualizacja: 14.04.2016
Urlop rodzicielski udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. Przepisy prawa pracy nie regulują w jakiej formie należy złożyć wniosek o urlop. W tym zakresie należy odwołać się do przepisów odrębnych w zakresie oświadczeń woli składanych w formie elektronicznej. »
Wydłużenie urlopu rodzicielskiego od stycznia 2016
Aktualizacja: 14.04.2016
Od 2 stycznia 2016 r. jeśli rodzic zdecyduje się łączyć urlop rodzicielski z pracą na część etatu, proporcjonalnie wydłuży się czas pobierania zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że wymiar urlopu podwoi się i będzie wynosił nie 32, tylko 64 tygodnie. »
Nowe okresy wypowiadania umów terminowych
Aktualizacja: 26.01.2016
Od 22 lutego 2016 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy i wraz z nią nowe okresy wypowiedzenia umów na czas określony. »
Umowy okresowe od 22 lutego 2016 r.
Aktualizacja: 19.02.2016
Od 22 lutego 2016 r. umowy zawierane na czas określony nie będą mogły trwać dłużej niż 33 miesiące, a łączna liczba umów zawieranych na czas określony nie będzie mogła przekroczyć trzech. Co się jeszcze zmieniło? »
PIP skontroluje firmy bez uprzedzenia
Aktualizacja: 20.01.2016
Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła kontrolować przedsiębiorców bez wcześniejszego zawiadomienia ich o kontroli. Do tej pory kontrole PIP bez uprzedzenia mogły wystąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach. »
Aktualizacja: 20.01.2016
Od 22 lutego 2016 r. nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza istotne zmiany w zawieraniu umów na czas określony. Umowy na czas określony będzie można zawierać maksymalnie na okres 33 miesięcy, a ich limit zwiększy się z dwóch do trzech. Jak stosować nowe przepisy o zatrudnieniu terminowym? »
Zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy
Aktualizacja: 12.10.2015
Pracodawca może zawiesić jedynie stosowanie przepisów wewnątrzzakładowych (np. układów zbiorowych pracy czy regulaminów pracy). Nie jest to dopuszczalne w stosunku do powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy, np. Kodeksu pracy czy rozporządzeń. Ponadto zawieszenie dotyczy zapisów kształtujących korzystniej sytuację pracowników niż przepisy powszechnie obowiązujące. »
Oświadczenia woli w prawie pracy
Aktualizacja: 05.10.2015
W czasie trwania stosunku pracy jego strony, tj. pracodawca i pracownik, są uprawnione do składania sobie wzajemnych oświadczeń woli. Zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą składać oświadczenia dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Takie oświadczenia woli skutkują rozwiązaniem stosunku pracy. »
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?
Aktualizacja: 29.09.2015
Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Natomiast gdy wystąpiły przyczyny uniemożliwiające stawienie się pracownika do pracy, powinien on niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności w pracy i przewidywanym terminie jej trwania. Jeżeli nie może tego zrobić niezwłocznie, to powinien zawiadomić pracodawcę o swojej nieobecności najpóźniej w drugim dniu nieprzystąpienia do pracy. »
Zaległy urlop wypoczynkowy - najważniejsze informacje
Aktualizacja: 21.09.2015
Zaległy urlop wypoczynkowy jest urlopem wypoczynkowym niewykorzystanym przez pracownika w poprzednim roku kalendarzowym. Niewykorzystanie przez pracownika przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo może być uzasadnione wieloma przyczynami. Kodeks pracy wyraźnie wskazuje sytuacje, których wystąpienie uzasadnia przesunięcie termin urlopu wypoczynkowego na inny termin. Czy zaległy urlop wypoczynkowy musi być udzielony do 30 września? »
Aktualizacja: 18.08.2015
Zdaniem Ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza dynamika spadku bezrobocia, która utrzymuje się od kilku miesięcy, może spowodować, że stopa bezrobocia już w sierpniu będzie jednocyfrowa. W ostatnich tygodniach rząd dokonał istotnych zmian, które zwiększają stabilność zatrudnienia. »
Rada Dialogu Społecznego - podpis Prezydenta RP
Aktualizacja: 27.07.2015
Wprowadzenie Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Rada Dialogu będzie m.in. realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie zatrudnienia. »
Zbiorowe układy pracy w Niemczech
Aktualizacja: 24.07.2015
Dlaczego niemieckie prawo pracy jest tak elastyczne? Duże znaczenie dla takiego stanu rzeczy mają mocne związki zawodowe oraz wysoka partycypacja pracownicza. Jakie znaczenie w Niemczech mają zbiorowe układy pracy? »
Czym jest układ zbiorowy pracy?
Aktualizacja: 30.06.2015
W Polsce prawo pracy reguluje przede wszystkim Kodeks pracy. W krajach zachodnich, gdzie często emigrują za pracą nasi rodacy, duże znaczenie (często większe niż Kodeks pracy) mają układy zbiorowe pracy. Warto zapoznać się z obowiązującymi w danym państwie przepisami prawa pracy. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »