REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać wynagrodzenie oddelegowanego pracownika (Włochy)

Oddelegowanie pracownika za granicę a wynagrodzenie
Oddelegowanie pracownika za granicę a wynagrodzenie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy we Włoszech?

Jak obliczyć wynagrodzenie oddelegowanego pracownika (Włochy)

PROBLEM

Autopromocja

Pracownicy na umowie o pracę z minimalnym wynagrodzeniem są oddelegowani do pracy na 1,5 miesiąca do Włoch. Jak liczyć ich wynagrodzenie? Pracownicy sami pokrywają wydatki na posiłki, noclegi natomiast zapewnia zleceniodawca.

RADA

Najpierw należałoby zweryfikować wynagrodzenie za czas delegowania do Włoch, bowiem prawo unijne przewiduje, że państwo delegujące ma obowiązek zagwarantować wynagrodzenie jakie przysługuje w państwie wykonywania pracy, na podstawie tamtejszych przepisów takich jak ustawy czy branżowe układy zbiorowe pracy.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z unijną dyrektywą, Państwa Członkowskie zapewniają, bez względu na to, jakie prawo ma zastosowanie do danego stosunku pracy, by przedsiębiorstwa delegujące gwarantowały, w oparciu o zasadę równego traktowania, pracownikom, którzy zostali delegowani na ich terytorium, stosowanie warunków zatrudnienia obejmujących zagadnienia, które w Państwie Członkowskim, gdzie wykonywana jest praca, określane są przez przepisy ustawowe, wykonawcze lub administracyjne, i/lub umowy zbiorowe lub orzeczenia arbitrażowe uznane za powszechnie stosowane m.in. wynagrodzenie wraz ze stawką za godziny nadliczbowe, stawki dodatków lub zwrot wydatków na pokrycie kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania dla pracowników znajdujących się daleko od domu z powodów zawodowych.

We Włoszech nie ma jednej krajowej stawki minimalnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Stawki są ustalane w porozumieniu ze związkami zawodowymi dla poszczególnych grup zawodowych oraz zgodnie z zakresem obowiązków pracowniczych.

Zatem, dla pracowników delegowanych należy ustalić obowiązujące tam wynagrodzenie dla danej grupy zawodowej, z uwzględnieniem kategorii stanowiska i zaszeregowania, tak aby wynagrodzenie wypłacone przez polskiego pracodawcę za czas pracy we Włoszech nie było niższe.

Nie można więc wypłacić za okres oddelegowania wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w Polsce.

Dopiero po takiej weryfikacji w zakresie wynagrodzenia i jego składników za czas pracy we Włoszech należy podejść do rozliczenia tego wynagrodzenie w Polsce, z podatku dochodowego oraz składek na ZUS.

Jeżeli wynagrodzenie zostanie określone w walucie obcej - euro - to najpierw należy je przeliczyć na złotówki według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Następnie należy uwzględnić zwolnienia przychodu z podatku PIT oraz składek ZUS dotyczące pracowników wykonujących czasowo pracę za granicą.

Zwolniona z podatku dochodowego jest część przychodów osób mających miejsce zamieszkania w Polsce, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących przychody ze stosunku pracy za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w tym stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownik zatrudnionego w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej.

Natomiast z podstawy wymiaru składek na ZUS wyłączona jest część wynagrodzenia pracowników, których przychód jest wyższy niż prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce, zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców - w wysokości równowartości diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, za każdy dzień pobytu, przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tym zastrzeżeniem, że tak ustalony miesięczny przychód tych osób stanowiący podstawę wymiaru składek nie może być niższy od kwoty tego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

To oznacza, że jeżeli przychód pracownika będzie niższy niż 5 922 zł (w 2022 r.), to zwolnienie składkowe nie przysługuje i składki należy rozliczyć od faktycznego przychodu.

A jeśli przychód okaże się wyższy niż 5 922 zł, to należy zwolnienie zastosować, przy czym jeśli po odliczeniu równowartości diet (kwoty zwolnienia) ponownie przychód będzie mniejszy niż 5 922 zł, to jako podstawę wymiaru składek należy wykazać to przeciętne miesięczne wynagrodzenie.

W dalszej kolejności obliczenie zaliczki na podatek oraz składek na ZUS przebiega już standardowo, na ogólnych zasadach.

Podstawa prawna:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z 28 czerwca 2018 r. zmieniająca dyrektywę 96/71/WE dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług (PE/18/2018/REV/1)

art. 11a ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)

§ 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1949 ze zm.)

Izabela Nowacka

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA