Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podatki. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podatki.
Podróż służbowa – najważniejsze orzeczenia sądów w 2018 r.
Aktualizacja: 03.08.2018
Podróż służbowa, zwana także powszechnie delegacją, związana jest z rożnymi świadczeniami i dietami, które przysługują pracownikowi. Pomimo uregulowania wielu kwestii w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniach ministerstwa, w praktyce właściwa interpretacja przepisów dotyczących podróży służbowej bywa kłopotliwa. Wiele wątpliwości w tym zakresie rozstrzyga orzecznictwo sądów. »
Diety krajowe i zagraniczne w podróżach służbowych - najważniejsze informacje
Aktualizacja: 21.09.2015
Z tytułu podróży służbowej krajowej lub zagranicznej pracownikowi zatrudnionemu w sferze budżetowej oraz poza tą sferą przysługują diety w wysokości określonej przez rozporządzenie o podróżach służbowych. Jak prawidłowo rozliczać diety? Czy diety z tytułu podróży służbowej stanowią przychód podlegający opodatkowaniu? »
Jak rozliczyć podróż służbową zleceniobiorcy
Aktualizacja: 07.09.2011
Zleceniodawcy powinni zwracać zleceniobiorcy koszty podróży, jeżeli była ona niezbędna do prawidłowego wykonania zlecenia. W celu rozliczenia wydatków mogą być stosowane przepisy dotyczące pracowników, pod warunkiem że odpowiednie zapisy znajdą się w umowie-zleceniu. »
Jak rozliczać koszty używania prywatnego samochodu do celów służbowych
Aktualizacja: 07.12.2010
Pracodawca może zwrócić pracownikowi poniesione koszty używania własnego samochodu osobowego do celów służbowych. Zwrot tych kosztów w formie ryczałtu lub kilometrówki jest zwolniony ze składek ZUS. »
Opodatkowanie i oskładkowanie diet z tytułu podróży służbowej kierowcy
Aktualizacja: 17.05.2010
Diety z tytułu podróży służbowej są zwolnione z podatku do wysokości przysługującej pracownikom sfery budżetowej. Diety w tej wysokości są też zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników. »
Opodatkowanie świadczeń z tytułu podróży służbowej
Aktualizacja: 09.01.2009
Zwolnione z podatku są diety i inne należności wypłacone za czas podróży służbowej pracownika wyłącznie do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach. »
Należności z tytułu odbywania zagranicznych podróży służbowych
Aktualizacja: 22.12.2008
Zakład pracy wysyłając pracownika w podróż służbową za granicę ma obowiązek zwrócić mu m.in. koszty podróży i noclegów. Pracodawca musi wypłacić pracownikowi także diety. Nawet zapewnienie bezpłatnego wyżywienia nie zwolni całkowicie pracodawcy z obowiązku wypłacenia diet. W takim przypadku pracownik powinien otrzymać za każdą dobę podróży 25% diety. »
Zwrot pracownikom kosztów przejazdu autostradami płatnymi
Aktualizacja: 31.12.2008
Pracownicy naszej firmy kilka razy w miesiącu odbywają podróże służbowe prywatnymi samochodami. Ponieważ jeżdżą również autostradami, chcielibyśmy na podstawie paragonów za przejazd dokonywać im zwrotu kosztów takich płatnych przejazdów. Czy zwrot tego typu wydatków jest możliwy? Jeżeli tak, to czy może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego? »
Czy usługi transportowe to podróż służbowa
Aktualizacja: 22.12.2008
Prowadzę firmę transportową w ramach spółki cywilnej. Czy w przypadku wykonywania usługi transportowej do innego kraju, do kosztów działalności mogę zaliczyć diety, które przysługują w związku z podróżą służbową? »
Zasady rozliczania podróży służbowych
Aktualizacja: 21.01.2009
Podróże służbowe wiążą się z koniecznością ich prawidłowego rozliczania. Ma to znaczenie zarówno dla pracowników, którzy mogą skorzystać z możliwości zwolnienia otrzymanych świadczeń od podatku dochodowego, ale również dla pracodawców i właścicieli firm. Ci ostatni mają najwięcej wątpliwości związanych z zasadami rozliczania odbywanych podróży w interesach, tym bardziej że organy podatkowe nie zajmują jednolitego stanowiska, a sądy administracyjne coraz częściej prezentują pogląd odmienny od resortu finansów. »
Wniosek o odroczenie składek za XI