REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe diety dla wszystkich sołtysów oraz zapewnienie im przez gminę ubezpieczenia. Posłowie mają pomysł

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Obowiązkowe diety dla wszystkich sołtysów oraz zapewnienie im przez gminę ubezpieczenia. Posłowie mają pomysł
Obowiązkowe diety dla wszystkich sołtysów oraz zapewnienie im przez gminę ubezpieczenia. Posłowie mają pomysł
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowe diety dla wszystkich sołtysów oraz zapewnienie im przez gminę ubezpieczenia. Posłowie Klubu Parlamentarnego Polska 2050 Trzecia Droga mają ciekawy pomysł. W dniu 30 lipca 2024 r. klub złożył na ręce Marszałka Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim. Będziemy śledzili losy tego projektu, a póki co poniżej najważniejsze założenia.

Zmiana przepisów o samorządzie gminnym i funduszu sołeckim

Posłowie Klubu Parlamentarnego Polska 2050 Trzecia Droga w dniu 30 lipca 2024 r. złożyła na ręce Marszałka Sejmu RP projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2024 r. poz. 609 i 721) i ustawy z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz.U. poz. 301), dalej jako: projekt. Co jest głównym celem zmian? Mając na uwadze, że to organy jednostek pomocniczych oraz bezpośrednio działający mieszkańcy lokalnej wspólnoty samorządowej mogą najefektywniej wykonywać zadania, trzeba ich docenić. Jak można to zrobić? To pytanie retoryczne, ponieważ zwykle największą zachętą do bardziej efektywnego i proaktywnego działania są świadczenia, świadczenia pieniężne, a w tym przypadku diety dla sołtysów. Pomysł partii Polska 2050 Trzecia Droga sprowadza się więc między innymi do obowiązkowej diety dla wszystkich sołtysów oraz zapewnienia im przez gminę ubezpieczenia. Posłowie mają pomysł.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne
Jakie zmiany i cele w samorządzie gminy i funduszu sołeckim. Wprowadzenie:
  • funduszu sołeckiego w każdej gminie wiejskiej i miejsko-wiejskiej
  • wyższej o 10 punktów procentowych refundacji wydatków sołectw
  • diet i ubezpieczenia dla wszystkich sołtysów
  • możliwości powoływania młodzieżowych rad jednostek pomocniczych
  • możliwości wyodrębniania w budżecie gminy środków na przedsięwzięcia przewidziane do realizacji w innych niż sołectwo jednostkach pomocniczych
  • możliwości powoływania konwentu przewodniczącego organów wykonawczych jednostek pomocniczych gminy
  • dodatkowych uprawnień dla sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli w celu zwiększenia efektywności ich działania
  • bardziej elastycznej procedury ustalania funduszu sołeckiego na dany rok.

Obowiązkowe diety dla wszystkich sołtysów

Na chwilę obecną ustawa o samorządzie gminnym, a konkretnie art. 37b ust. 1 wskazuje, że: "Rada gminy może ustanowić zasady, na jakich przewodniczącemu organu wykonawczego jednostki pomocniczej będzie przysługiwała dieta oraz zwrot kosztów podróży służbowej.". Sprawa tyczy się o dwa słowa, ponieważ projektodawca, chce zamiast fakultatywności wprowadzić obligatoryjność. Słowa: "może ustanowić" chce zastąpić słowem: "ustanawia".

Ważne

Przez pojęcie diety należy więc rozumieć zwrot ogólnych kosztów związanych z pełnieniem funkcji, natomiast "koszty podróży służbowej" to koszty związane z wyjazdem podjętym w celu realizacji zadań wynikających z pełnionej funkcji. 

Obecnie jedynie część gmin przyjmuje przepisy regulujące tę kwestię, co powoduje nierówność uprawnień sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli, którzy z poświęceniem wykonują swoje obowiązki” – podkreślono w uzasadnieniu.

Powyższe uprawnienie ("może ustanowić") daje możliwość lokalnemu prawodawcy na swobodę oceny, czy istnieje potrzeba przyznania diety i zwrotu kosztów podróży, a jeśli tak, to na jakich zasadach, uwzględniając specyfikę lokalną. Nawet nieprzyznanie diety sołtysom nie powoduje naruszenia cytowanego przepisu. Rada uprawniona jest jedynie do określenia zasad, na jakich diety będą sołtysom przysługiwały, a nie do określenia sposobu ich wypłacania. Zasady na jakich przyznaje się dietę i (lub) zwrot kosztów podróży mogą być regulowane statutem gminy. Rada gminy może także podjąć odrębną uchwałę w tym zakresie.

Fundusz sołecki w każdej gminie wiejskiej i miejsko-wiejskiej

Proponuje się wprowadzenie funduszu sołeckiego w każdej gminie wiejskiej i miejsko-wiejskiej. Czym jest to uzasadnione? Jak podkreśla projektodawca: „Biorąc pod uwagę, że wg danych rządowych za rok 2023 na 2173 gmin, w których były sołectwa jako jednostki pomocnicze, fundusz sołecki powstał w 1522 gminach, zasadne jest jego obligatoryjne rozszerzenie na wszystkie gminy. Da to równe prawa mieszkańcom wszystkich sołectw i znacząco wpłynie na rozwój partycypacji obywatelskiej w wykonywaniu zadań publicznych na najniższym szczeblu organizacyjnym”.

Ubezpieczenie dla sołtysów

Autorzy projektu proponują większe zabezpieczenie dla sołtysów, ponieważ teraz ich ochrona prawna nie jest wystarczająca, chodzi konkretnie o ubezpieczenie. Proponuje się dodać art. 37c w ustawie o samorządzie gminnym, który brzmiałby tak: Gmina zapewnia ubezpieczenie przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej od odpowiedzialności cywilnej i od następstw nieszczęśliwych wypadków, podczas wykonywania zadań. Istotne jest to, że ubezpieczenie ma być związane z wykonywaniem zadań, nie obowiązywałoby np. w sprawach życia codziennego czy np. w pracach w gospodarstwie sołtysa-rolnika.

W polskich gminach brak w tym zakresie jednolitości, ponieważ część z nich ubezpiecza dodatkowo sołtysów, ale większa część nie. Słusznie uzasadnia to projektodawca, ponieważ podkreśla, że sołtysi wykonując w terenie swoje zadania (np. pobór podatku czy dostarczanie dokumentacji z tym związanej) narażeni są na niebezpieczeństwo uszczerbku na zdrowiu, a w sytuacjach wypadków z tym związanych pozostają bez odszkodowania. 

Kiedy wchodzą w życie nowe przepisy: świadczenia i uprawnienia dla sołtysów?

Trzeba mieć na uwadze, że to dopiero projekt. Przed ewentualną nowelizacją przepisów jeszcze długa droga. Niemniej jednak, na chwilę obecną projekt trafił do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu oraz Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Kancelarii Sejmu. Zgodnie z projektem ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., z zastrzeżeniem przepisów co do funduszu sołeckiego, bo ten mógłby obowiązywać niekiedy dopiero przy budżecie na 2026 r.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablice GUS 2025. Jest nowa tabela średniego dalszego trwania życia

Od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. obowiązują nowe tablice trwania życia. GUS przedstawił je 25 marca. Tablice trwania życia GUS wpływają na wysokość emerytury. Jak czytać dalsze trwanie życia z tablic?

Wczasy pod gruszą 2025 w czasie majówki. Ile wynosi grusza?

Wczasy pod gruszą w 2025 r. można wykorzystać w czasie majówki np. już od 26 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi grusza? Czym grusza różni się od świadczenia urlopowego? Kiedy pracodawca powinien wypłacić dofinansowanie do urlopu pracownika?

Najniższa krajowa 2025 netto. 30,50 zł brutto na godzinę - ile to netto?

Najniższa krajowa stawka godzinowa w 2025 roku wynosi 30,50 zł brutto. Ile można zarobić na umowie zlecenie na godzinę netto? Jak rosła najniższa krajowa na zleceniu? Oblicz wysokość wynagrodzenia za pomocą kalkulatora umów zleceń.

Kto może liczyć na najwyższy wzrost wynagrodzenia w lipcu 2025 r.? Ta grupa pracowników ze znacznym wzrostem pensji [WZROST NAWET DO 11 TYS ZŁ]

1 lipca 2025 r. zwiększy się najniższe wynagrodzenie zasadnicze niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ich wynagrodzenie powiązane jest z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce narodowej, które wzrosło w zeszłym roku.

REKLAMA

Dlaczego pracodawcy nie chcą zatrudniać osób z symbolem 02-P?

Pracodawcy przy rekrutacji zaczęli zwracać uwagę na coraz to bardziej zróżnicowane aspekty. Oczywiście wciąż chętnie zatrudniane są osoby ze stopniem niepełnosprawności, ze względu na różne przywileje finansowe, które się z tym wiążą, ale pracodawcy "selekcjonują" te osoby. Okazuje się, że np. trudniej dostać pracę przy posiadaniu symbolu 02-P.

PIT-0: Ulga dla osób w wieku emerytalnym. Zamiast przejść na emeryturę opłaca się pracować

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zrezygnowały ze swojej aktywności zawodowej i nie dostają emerytury z ZUS - mogą korzystać z ulgi dla pracujących seniorów zwanej popularnie PIT-0. Dlatego nie zawsze opłaca się przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Niepełnosprawni: 31 marca 2025 r. tysiące kart parkingowych utraciło ważność. Trzeba złożyć nowy wniosek

W stosunku do niektórych osób z niepełnosprawnościami z orzeczonym stopniem znacznym i umiarkowanym upłynął termin ważności kart parkingowych w dniu 31 marca 2025 r., o ile takowe posiadali. Termin ważności tych kart i tak był wydłużony z 30 września 2024 r. właśnie do końca marca 2025 r. Sprawdź czy sytuacja Cię dotyczy i jakie są zasady wydawania kart na 2025 r.

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy a znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności

Miejsce parkingowe przed zakładem pracy - czy zawsze jest gwarantowane dla osoby z niepełnosprawnością? Odpowiedź może zaskoczyć, bo jak to mawiają prawnicy: "to zależy". Wszystko zależy od momentu budowy czy przebudowy terenu przed zakładem. To uprawnienie dla osób z niepełnosprawnościami, z orzeczonym znaczny czy umiarkowanym stopnie, nie jest więc zawsze gwarantowane.

REKLAMA

Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

REKLAMA