REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć delegację pracownika, który zachorował za granicą

Motowilczuk Izabela
Jak rozliczyć delegację pracownika, który zachorował za granicą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik wyjechał w zagraniczną podróż służbową. Zaraz na jej początku, ale już za granicą Polski, zachorował i przebywał przez cały czas trwania delegacji na zwolnieniu lekarskim. Jak trzeba rozliczyć tę delegację? Nie mamy żadnych regulacji wewnątrzzakładowych dotyczących podróży służbowych.

Rada

Państwa pracownikowi należy się zwrot kosztów wynikających z podróży służbowej oraz zwrot niezbędnych kosztów leczenia za granicą. Z tytułu podróży zagranicznej przysługuje mu zatem dieta, zwrot kosztów noclegu, zwrot kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej, a także zwrot udokumentowanych niezbędnych kosztów leczenia za granicą.

REKLAMA

Autopromocja

Uzasadnienie

Prawo do świadczenia z tytułu delegacji w czasie choroby

Jeśli nie mają Państwo regulacji wewnętrznych dotyczących odbywania i rozliczania podróży służbowych, ani umowa o pracę pracownika nie zawiera w tym zakresie żadnych postanowień, koszty takiego wyjazdu zwraca się na zasadach wynikających z rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej – dalej: rozporządzenie w sprawie podróży służbowych (art. 77§ 5 Kodeksu pracy). To, że faktycznie pracownik nie wykonał polecenia pracodawcy, w związku z którym odbywał podróż, nie ma znaczenia. Gdyby nie polecenie pracodawcy, pracownik nie wyjechałby za granicę. Zatem koszty jego pobytu za granicą obciążają pracodawcę w ramach normalnego ryzyka prowadzenia przez niego działalności.

Jedyny wyjątek od ogólnych zasad zwrotu tych kosztów dotyczy diet. Za każdy dzień (dobę) pobytu w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym w czasie podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje jedynie 25% diety (§ 15 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych).

Koszty leczenia za granicą

Oprócz tych zwykłych należności z tytułu odbywania podróży służbowej Państwa pracownikowi przysługuje także zwrot kosztów leczenia za granicą (§ 19 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych).

REKLAMA

Koszty te muszą być udokumentowane i niezbędne. Nie podlegają zwrotowi koszty zakupu leków, których nabycie za granicą nie było konieczne, koszty zabiegów chirurgii plastycznej i kosmetycznych oraz koszty nabycia protez ortopedycznych, dentystycznych lub okularów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów należy dołączyć do rozliczenia kosztów podróży służbowej (§ 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych). Mogą to być w szczególności rachunki, faktury lub bilety potwierdzające poszczególne wydatki. Jeżeli przedstawienie dokumentu nie jest możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.

Koszty niezbędne to takie, które trzeba było koniecznie ponieść w danej sytuacji. Jest to kwestia ocenna i zależy od konkretnej sytuacji. Niezbędność kosztów leczenia ocenia pracodawca.

Przykład

Pracownik w czasie zagranicznej podróży służbowej zachorował na infekcję bakteryjną. Lekarz przepisał mu antybiotyki i probiotyki. Pracownik poniósł koszty wizyty lekarskiej (zrefundowane przez NFZ) oraz zakupu antybiotyków i probiotyków. Ponadto zakupił preparat mineralno-witaminowy, który ogólnie wpływał na poprawę kondycji organizmu. Pracodawca ze swoich środków zwrócił koszt zakupu leków przepisanych przez lekarza. Te leki były niezbędne przy leczeniu infekcji. Natomiast nie zwrócił kosztów zakupu preparatu mineralno-witaminowego. Za ogólną kondycję swojego organizmu odpowiada pracownik. Zakup preparatów wspomagających jej utrzymanie nie jest związany z leczeniem infekcji, której pracownik nabawił się za granicą.

 Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej RIO

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA