REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć delegację pracownika, który zachorował za granicą

Motowilczuk Izabela
Jak rozliczyć delegację pracownika, który zachorował za granicą
Jak rozliczyć delegację pracownika, który zachorował za granicą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik wyjechał w zagraniczną podróż służbową. Zaraz na jej początku, ale już za granicą Polski, zachorował i przebywał przez cały czas trwania delegacji na zwolnieniu lekarskim. Jak trzeba rozliczyć tę delegację? Nie mamy żadnych regulacji wewnątrzzakładowych dotyczących podróży służbowych.

Rada

Państwa pracownikowi należy się zwrot kosztów wynikających z podróży służbowej oraz zwrot niezbędnych kosztów leczenia za granicą. Z tytułu podróży zagranicznej przysługuje mu zatem dieta, zwrot kosztów noclegu, zwrot kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej, a także zwrot udokumentowanych niezbędnych kosztów leczenia za granicą.

Autopromocja

Uzasadnienie

Prawo do świadczenia z tytułu delegacji w czasie choroby

Jeśli nie mają Państwo regulacji wewnętrznych dotyczących odbywania i rozliczania podróży służbowych, ani umowa o pracę pracownika nie zawiera w tym zakresie żadnych postanowień, koszty takiego wyjazdu zwraca się na zasadach wynikających z rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej – dalej: rozporządzenie w sprawie podróży służbowych (art. 77§ 5 Kodeksu pracy). To, że faktycznie pracownik nie wykonał polecenia pracodawcy, w związku z którym odbywał podróż, nie ma znaczenia. Gdyby nie polecenie pracodawcy, pracownik nie wyjechałby za granicę. Zatem koszty jego pobytu za granicą obciążają pracodawcę w ramach normalnego ryzyka prowadzenia przez niego działalności.

Jedyny wyjątek od ogólnych zasad zwrotu tych kosztów dotyczy diet. Za każdy dzień (dobę) pobytu w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym w czasie podróży zagranicznej pracownikowi przysługuje jedynie 25% diety (§ 15 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych).

Koszty leczenia za granicą

Oprócz tych zwykłych należności z tytułu odbywania podróży służbowej Państwa pracownikowi przysługuje także zwrot kosztów leczenia za granicą (§ 19 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych).

Koszty te muszą być udokumentowane i niezbędne. Nie podlegają zwrotowi koszty zakupu leków, których nabycie za granicą nie było konieczne, koszty zabiegów chirurgii plastycznej i kosmetycznych oraz koszty nabycia protez ortopedycznych, dentystycznych lub okularów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów należy dołączyć do rozliczenia kosztów podróży służbowej (§ 5 ust. 2 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych). Mogą to być w szczególności rachunki, faktury lub bilety potwierdzające poszczególne wydatki. Jeżeli przedstawienie dokumentu nie jest możliwe, pracownik składa pisemne oświadczenie o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania.

Koszty niezbędne to takie, które trzeba było koniecznie ponieść w danej sytuacji. Jest to kwestia ocenna i zależy od konkretnej sytuacji. Niezbędność kosztów leczenia ocenia pracodawca.

Przykład

Pracownik w czasie zagranicznej podróży służbowej zachorował na infekcję bakteryjną. Lekarz przepisał mu antybiotyki i probiotyki. Pracownik poniósł koszty wizyty lekarskiej (zrefundowane przez NFZ) oraz zakupu antybiotyków i probiotyków. Ponadto zakupił preparat mineralno-witaminowy, który ogólnie wpływał na poprawę kondycji organizmu. Pracodawca ze swoich środków zwrócił koszt zakupu leków przepisanych przez lekarza. Te leki były niezbędne przy leczeniu infekcji. Natomiast nie zwrócił kosztów zakupu preparatu mineralno-witaminowego. Za ogólną kondycję swojego organizmu odpowiada pracownik. Zakup preparatów wspomagających jej utrzymanie nie jest związany z leczeniem infekcji, której pracownik nabawił się za granicą.

 Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej RIO

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA