REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odsetki, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wizja na celowniku

Sformułowana misja i wizja firmy to standard w każdej niemal organizacji. Często jednak zdarza się, że są to deklaracje pozostające tylko na papierze. Co więc zrobić, aby wizja firmy była znana pracownikom, akceptowana przez nich i na co dzień realizowana? Praktyczne metody działania i osiągnięte efekty pokazuje przykład firmy Auchan Polska.

Co to jest statystyczna karta wypadku przy pracy?

Statystyczną kartę wypadku przy pracy Z-KW wypełnia się na podstawie zatwierdzonego protokołu powypadkowego, sporządzonego według określonego wzoru, w którym stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy lub na podstawie karty wypadku.

Umowa o właściwość miejscową sądu pracy

Przygotowujemy się do otwarcia oddziału spółki w Złotoryi. Czy w umowach o pracę z osobami, które zostaną zatrudnione w tym oddziale, możemy wpisać, że ewentualne spory, jakie mogą wyniknąć z łączącego strony stosunku pracy, będzie rozstrzygać sąd właściwy dla siedziby pracodawcy, czyli sąd w Kielcach?

Jakie są różnice w oskładkowaniu kosztów zakwaterowania pracowników i zleceniobiorców

Nasza spółka działa w branży budowlanej. Zatrudniamy osoby na umowy o pracę i umowy zlecenia. Większość zleceniobiorców podlega ubezpieczeniom społecznym. Osoby te zaczniemy wysyłać na budowy znajdujące się również w innych miastach Polski. Zapewnimy im zakwaterowanie w hotelach pracowniczych. Koszty na ten cel nie będą przekraczać miesięcznie 500 zł na 1 osobę, nie będziemy więc opłacać od nich podatku. Czy od tych kosztów należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

REKLAMA

Kiedy odprawa pośmiertna przysługuje od kilku pracodawców

Nasza firma zawarła porozumienie z innym pracodawcą dotyczące „wypożyczenia” na okres 3 miesięcy jednego z techników produkcji. Pracownik wyraził zgodę na udzielenie mu w naszym zakładzie urlopu bezpłatnego i wykonywanie w tym czasie pracy u innego pracodawcy. Zatrudniony wykonywał pracę u drugiego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony (na 3 miesiące) zgodnie z zawartym porozumieniem. Po 2 miesiącach pracy pracownik z powodu ciężkiej choroby zmarł. Czy jesteśmy zobowiązani do wypłacenia uprawnionym członkom rodziny zmarłego pracownika odprawy pośmiertnej, czy powinien to zrobić pracodawca, u którego pracownik wykonywał pracę w chwili śmierci?

Odpowiedzialność materialna pracowników

Pracownicza odpowiedzialność materialna ma na celu umożliwienie pracodawcy uzyskania od pracownika odszkodowania wówczas, gdy w sposób zawiniony naraził pracodawcę na szkodę. Kodeks pracy przewiduje odrębnie odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną z winy umyślnej oraz szkodę wyrządzoną z winy nieumyślnej.

Odpowiedzialność urzędników za naruszenie prawa - nowa ustawa

Trwają prace nad poselskim projektem ustawy o szczególnych zasadach odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. W ocenie Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) poselski projekt dotyczący finansowego karania urzędników za rażące błędy w podejmowanych decyzjach jest niezbędny dla poprawy jakości ich pracy.

"Grasz o staż" – mija termin przyjmowania zgłoszeń

Jeszcze przez kilka dni studenci i absolwenci mogą wziąć udział w jubileuszowej, XV edycji konkursu "Grasz o staż". Czeka na nich ponad 190 praktyk oraz nagrody dodatkowe o łącznej sumie ponad 100000 złotych.

REKLAMA

Czy zamieszczenie w umowie o pracę klauzuli ograniczającej wybór sądu, który ma rozpatrywać spory między pracodawcą a pracownikiem, jest skuteczne

Zatrudniamy pracowników w różnych placówkach firmy, które znajdują się na terenie całego kraju. Aby uniknąć dodatkowych wyjazdów w przypadku ewentualnych spraw sądowych, chcemy zamieścić w umowie o pracę zapis, że wszelkie spory między pracodawcą a pracownikiem będzie rozstrzygał sąd właściwy dla siedziby centrali pracodawcy. Czy zamieszczenie tego rodzaju klauzuli w umowie o pracę będzie skuteczne?

Szkolenie wstępne w formie instruktażu stanowiskowego

Obok instruktażu ogólnego niektórzy z pracowników będą musieli zostać przeszkoleni podczas tzw. instruktażu stanowiskowego.

Opodatkowanie pomocy materialnej dla pracownika

W styczniu 2010 r. z powodu silnych opadów śniegu uległo zniszczeniu wiele gospodarstw i budynków mieszkalnych. W związku z katastrofą poszkodowani zatrudnieni w naszej firmie otrzymali pomoc finansową w wysokości do 6000 zł. Czy pomoc materialna udzielona pracownikowi poszkodowanemu na skutek katastrofy naturalnej jest opodatkowana?

Kadry na odległość

Outsourcing kadrowo-płacowy zaczyna być coraz bardziej popularny. Wiele firm decyduje się na zlecanie na zewnątrz tej funkcji. Wdrożenie outsourcingu kadrowo-płacowego powoduje bowiem uproszczenie struktury działu HR firmy oraz pozwala zaoszczędzić czas, który może zostać wykorzystany na inne kluczowe aspekty działalności.

Czy pracownicy mogą wykonywać pracę w pomieszczeniach bez oświetlenia naturalnego znajdujących się poniżej poziomu otaczającego terenu?

Pracodawca prowadzi działalność handlową na terenie kompleksu budynków mieszkalnych. Zamierza rozszerzyć działalność i wynająć pomieszczenia w piwnicy, gdzie chce zorganizować stałe stanowiska dla pracowników. Miejscem wykonywania pracy pracowników byłyby pomieszczenia usytuowane poniżej otaczającego terenu, bez oświetlenia naturalnego. Czy istnieje możliwość zorganizowania takich stanowisk pracy, jeżeli tak, to jakie kroki powinien poczynić?

Urlop uzupełniający

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W marcu będzie miał 10-letni staż pracy, a tym samym uzyska prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni. Czy w takiej sytuacji wymiar urlopu należy obliczyć proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku i udzielić mu jedynie 4 i pół dnia urlopu?

Bilet miesięczny dla pracownika

Pracodawcy mogą kupować bilety miesięczne niepełnosprawnym pracownikom.

Jak należy rozumieć pojęcie dostępności dla pracowników instrukcji bhp maszyn i urządzeń użytkowanych na terenie zakładu pracy?

Na terenie zakładu pracy w procesie produkcji używanych jest ponad 20 maszyn. Powierzchnia hali produkcyjnej wynosi powyżej 2000 m2. Praca na terenie zakładu pracy wykonywana jest na dwie zmiany. Instrukcje bhp maszyn i urządzeń przechowywane są na terenie biura pracodawcy u kierownika parku maszynowego. Podczas kontroli Państwowej Inspekcji Pracy inspektor pracy nakazał udostępnić pracownikom do stałego korzystania instrukcje bhp. W jaki sposób pracodawca powinien udostępnić pracownikom instrukcje?

Zmiana zasad wydawania karty EKUZ

1 maja 2010 r. wchodzą w życie przepisy, zmieniające dotychczasowe regulacje obowiązujące w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia.

Nietrzeźwość pracownika

Powszechnie wiadomo, że spożywanie alkoholu w miejscu pracy jest surowo zabronione. Niestety zakaz ten jest często łamany. Jakie narzędzia ma pracodawca, aby ukarać pracownika za bycie picie alkoholu podczas wykonywania obowiązków służbowych?

Krytyka pod adresem pracownika

Pomimo, że krytykowanie bądź karanie pracowników nie zawsze jest najlepszym motywatorem, to jednak czasami nie ma innego sposobu, aby zmienić zachowanie niezadowalające nas pracownika.

Czy wyposażenie stanowiska pracy wpływa na efektywność pracownika?

Czy aranżacja przestrzeni oraz jakość poszczególnych elementów stanowiska pracy mają wpływ na zaangażowanie pracownika? Jak zapewnić stymulujące warunki pracy? Czy jest jeden kluczowy element, czy temat należy traktować kompleksowo?

Czy pracownik może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Praca w godzinach nadliczbowych nie jest obowiązkiem pracowniczym. Z drugiej strony zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik jest potrzebny w pracy. Czy zatem pracownik musi stosować się do poleceń pracodawcy, który może nakazać pracę w godzinach nadliczbowych, czy może odmówić pracy w godzinach nadliczbowych?

Czy z dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem może korzystać pracownik, którego dzieci pochodzą z różnych związków małżeńskich

Pracownik rozwiódł się z pierwszą żoną. Mają wspólnie 10-letniego syna. Z drugą żoną ma 4-letnie dziecko. Czy pracownikowi przysługują 2 dni opieki na drugie dziecko, jeżeli była żona korzysta z tych dni opieki na ich wspólne dziecko, natomiast pracownik chce skorzystać z tych dni na drugie dziecko?

Co musi a co może znaleźć się w umowie o pracę?

Kodeks pracy określa pewne postanowienia umowy o pracę, które muszą się znaleźć w zawieranej umowie. Oprócz jednak pewnych elementów podstawowych, pracownik i pracodawca mają prawo zamieścić w umowie każde postanowienie, na które godzą się obie strony.

Kto będzie wypłacał emeryturę z ZUS dla repatrianta zamieszkałego w Czechach

Pracownik otrzymuje z ZUS wcześniejszą emeryturę jako repatriant z azjatyckiej części byłego ZSRR. Przy ustalaniu świadczenia ZUS uwzględnił mu zagraniczne okresy zatrudnienia wynoszące łącznie 22 lata oraz okresy zatrudnienia w Polsce – 3 lata. Chcemy oddelegować pracownika do pracy w Czechach – otwieramy tam oddział firmy. Pracownik chce zamieszkać w Czechach na stałe, ponieważ tam mieszka jego rodzina. ZUS uwzględnił okresy zatrudnienia za granicą pod warunkiem, że pracownik będzie mieszkał w Polsce. Czy po wyjeździe z Polski pracownik straci prawo do emerytury?

Równouprawnienie w pracy - ostatnie ostrzeżenie

Komisja Europejska (KE) wysłała Polsce ostatnie, przed pozwaniem do Trybunału w Luksemburgu, upomnienie w sprawie opóźnień we wdrożeniu uniijnej dyrektywy dotyczącej równouprawnienia kobiet i mężczyzn w miejscu pracy.

W jaki sposób zmotywować pozafinansowo pracownika?

Zbliżają się święta wielkanocne i zastanawiam się, w jaki sposób mógłbym obdarować moich pracowników. Wprawdzie firma miała ostatnio kłopoty finansowe, ale nie chciałbym, żeby pracownicy poczuli się rozczarowani, nie otrzymując żadnego upominku. Z jakich pozapłacowych form mógłbym skorzystać?

Jak wyzwolić kreatywność wśród pracowników?

Jestem szefem komórki HR w 100-osobowej firmie z branży technologicznej. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że nasze wyniki byłyby lepsze, gdyby nasi pracownicy byli bardziej kreatywni. Nie mamy budżetu na promowanie innowacyjności ani na konkursy, ani na wysłanie wszystkich pracowników na szkolenie. Musimy to zrobić własnymi zasobami. Pytanie: jak?

Podnoszenie kwalifikacji według zasad ustalonych przez pracownika i pracodawcę

Pracownik powinien uzgadniać z pracodawcą zasady, na jakich będzie podnosił swoje kwalifikacje. Jeśli przepisy będą narzucały pracodawcom ponoszenie dodatkowych kosztów na kursy czy studia pracowników, nie będą się na to godzić - uważa PKPP Lewiatan.

Pokolenie Y wyzwaniem dla pracodawców

Dla polskich pracodawców pokolenie Y jest często wyzwaniem, a zarządzanie nim wymaga specjalnej wiedzy i dodatkowych zasobów. Osoby z pokolenia Y nie przywykły do trudu, mają specyficzny stosunek do władzy i chcą być podziwiane. Jak zatem pracodawca ma motywować młodych ludzi do ciężkiej pracy?

Przyszłość polskich emerytów zagrożona

Chyba nie jest nam już obce stwierdzenie, że ZUS ma niedobory. Co roku rząd dopłaca do ZUS miliardy złotych. Wiemy także, że ZUS ratuje się zaciągając kredyty. Co to dla nas oznacza?

Zatrudnienie kierowcy skazanego za składanie fałszywych zeznań

Jesteśmy firmą spedycyjną. Obecnie prowadzimy nabór na stanowisko kierowcy. Wszystkim kandydatom postawiliśmy warunek złożenia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Jeden z kandydatów przedstawił zaświadczenie, z którego wynika, że był on skazany za składanie fałszywych zeznań. Czy dyskwalifikuje go to w ubieganiu się o stanowisko kierowcy?

Czy wychowawcy placówki opiekuńczo-wychowawczej przysługuje wynagrodzenie za okres zawieszenia w obowiązkach służbowych

Wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej, podlegający ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, ma prawo od 1 stycznia 2009 r. do 1/2 wynagrodzenia w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych (uchwała Sądu Najwyższego z 14 stycznia 2010 r., III PZP 4/09).

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 53)

Omawiany artykuł wskazuje sytuacje, kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Co więcej, są to sytuacje kiedy Kodeks pracy nie wymaga, aby wina leżała po stronie pracownika.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52)

Omawiany artykuł wskazuje sytuacje, kiedy pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Warunkiem koniecznym jest tutaj wina pracownika.

Kiedy okres pozostawania bez pracy wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia? (art. 51)

Zgodnie z omawianym artykułem, pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Na podstawie fikcji prawnej uznaje się więc ten okres za czas wykonywania pracy.

Odmowa przywrócenia pracownika do pracy (art. 48)

Wskutek odwołania pracownika od niezgodnego z prawem rozwiązania umowy, sąd może orzec o jego przywróceniu do pracy. Jednakże samo orzeczenie sądu nie powoduje, że dochodzi automatycznie do nawiązania na nowo przerwanego stosunku pracy.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy pracownikowi w okresie ochronnym (art. 43)

W ściśle określonych sytuacjach, pracodawca może wypowiedzieć na niekorzyść dotychczasowe warunki wynagradzania lub warunki pracy pracownikom objętym przedemerytalnym okresem ochronnym na podstawie art. 39 Kodeksu pracy.

Zmiana warunków pracy i płacy (art. 42)

Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

Czy można zwolnić dyscyplinarnie pracownika za przewinienie, za które został wcześniej ukarany karą porządkową

Ukaraliśmy pracownika karą nagany za przebywanie w pracy w stanie nietrzeźwości. Na drugi dzień pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie. Zostawił niezałatwioną terminową sprawę. Czy w takiej sytuacji możemy zwolnić pracownika dyscyplinarnie z tego samego powodu, za który został ukarany karą nagany?

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczeń pracownika, któremu pismo o rozwiązaniu umowy o pracę wysłano pocztą

Wysłałem pracownikowi listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pismo o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. Pismo odebrała żona zwolnionego pracownika. Z jakim dniem dochodzi do rozwiązania tego stosunku pracy i z jakim dniem powinienem go wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego?

Kobiety nie mogą liczyć na równe traktowanie w pracy

Kobiety, które 8 marca otrzymują bukiety goździków i serdeczne życzenia, nie mogą jednocześnie liczyć na równe traktowanie w pracy. Panie cały czas zarabiają mniej od mężczyzn średnio o 15 proc., pomimo że wykonują te same zadania na tych samych stanowiskach – wynika z analizy serwisów Raportplacowy.pl i otoPraca.pl.

Wnioski do FGŚP o wypłatę zaległych wynagrodzeń

Byli pracownicy upadłych firm, którzy do 30 czerwca 2007 r. nie złożyli wniosku o wypłatę zaległych wynagrodzeń, będą mogli wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

W jakim wymiarze przysługuje urlop ojcowski pracownikowi, któremu urodziły się bliźnięta

Naszemu pracownikowi 7 grudnia 2009 r. urodziły się bliźnięta. Obecnie pracownik ten chce skorzystać z urlopu ojcowskiego. Czy urlop ten przysługuje mu w wymiarze 1 tygodnia czy 2 tygodni, skoro jest ojcem bliźniąt?

Dodatek funkcyjny dla pracowników administracji rządowej

Pracuję na stanowisku radcy prawnego w urzędzie administracji rządowej, a moja koleżanka kieruje również w tej samej instytucji zespołem ds. zamówień publicznych, w którym pracuje 3 pracowników. Pracodawca nie wypłaca nam dodatku funkcyjnego. Nasi koledzy pracujący w innym urzędzie administracji rządowej otrzymują takie dodatki. Czy taki dodatek ma charakter uznaniowy?

Różnice między umową pracowniczą a kontraktem menedżerskim

Jedną z form zatrudnienia jest kontrakt menedżerski. Nie jest on jednak regulowany przepisami prawa pracy.

Śmierć przyczyną wygaśnięcia umowy o pracę

Do praw majątkowych pozostających po zmarłym pracowniku wchodzi najczęściej prawo do wynagrodzenia za pracę, do wszelkich składników tego wynagrodzenia, oraz do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Praca podczas urlopu wychowawczego

Musimy wiedzieć, że pracownik ma prawo podjąć pracę, inną działalność, a także naukę i szkolenie podczas przebywania na urlopie wychowawczym. Zajęcie te nie mogą jednak wyłączać możliwości osobistej opieki nad dzieckiem. Przebywanie na urlopie wychowawczym nie zwalnia również z obowiązku zachowania lojalności wobec pracodawcy. Czy zatem można zwolnić pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym, który podjął pracę w konkurencyjnej firmie?

Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia palarni w zakładzie pracy zatrudniającym 16 pracowników?

W zakładzie pracy zatrudnionych jest 16 pracowników. Żądają oni od pracodawcy zapewnienia palarni. Motywują to tym, że palący pracownicy „zadymiają” pomieszczenia pracy, w których pracę wykonują również osoby niepalące, co jest szkodliwe dla osób niepalących. Czy pracodawca musi zapewnić palarnię w zakładzie pracy, w którym zatrudnionych jest 16 pracowników?

Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikom za czas przestoju z powodu złych warunków atmosferycznych

W lutym br. w naszej firmie, świadczącej usługi budowlane, nastąpił przestój z powodu złych warunków atmosferycznych. Część pracowników nie mogła w tym czasie pracować mimo gotowości do podjęcia pracy. Nasz regulamin wynagradzania nie przewiduje wynagrodzenia za przestój w takiej sytuacji. Czy za ten czas powinniśmy wypłacić pracownikom wynagrodzenie?

Czy można przerwać zasiłek macierzyński na czas pobytu starszego dziecka w szpitalu

Pracownica od 10 grudnia 2009 r. przebywa na urlopie macierzyńskim w związku z urodzeniem 23 grudnia 2009 r. trzeciego dziecka. 7-letnia córka pracownicy 10 lutego 2010 r. miała wypadek i jest w szpitalu. Czy w związku z wykorzystaniem przez pracownicę 56 dni zasiłku macierzyńskiego i pobytem starszego dziecka w szpitalu może ona wystąpić o przerwanie zasiłku macierzyńskiego i wznowić wypłatę tego zasiłku po wyjściu dziecka ze szpitala?

REKLAMA