Kategorie

W jaki sposób zmotywować pozafinansowo pracownika?

Magdalena Słomczewska
Zbliżają się święta wielkanocne i zastanawiam się, w jaki sposób mógłbym obdarować moich pracowników. Wprawdzie firma miała ostatnio kłopoty finansowe, ale nie chciałbym, żeby pracownicy poczuli się rozczarowani, nie otrzymując żadnego upominku. Z jakich pozapłacowych form mógłbym skorzystać?

Okres przedświąteczny, czas obdarowywania najbliższych, najlepiej sprzyja budowaniu dobrej atmosfery oraz więzi emocjonalnej między pracownikami a firmą. Warto jednak pamiętać, iż o lojalność i motywację pracowników powinniśmy dbać przez cały rok, a nasze działania powinny mieć charakter długofalowy.

Dbanie o lojalność i motywację pracowników jest wyzwaniem dla wszystkich menedżerów zarządzającymi zespołem. W końcu nie od dziś wiadomo, iż zadowolony i pozytywnie nastawiony do firmy pracownik to skarb i klucz do sukcesu całej firmy. Jak zatem sprawić, aby przez cały rok czuł on, iż jest doceniany i odpowiednio nagradzany przez swojego pracodawcę?

Czy pensja wystarcza

Reklama

Otrzymywane co miesiąc wynagrodzenia nie spełniają już wystarczającej funkcji motywacyjnej dla pracowników – szczególnie w okresie gorszej koniunktury gospodarczej. Stała pensja nie wystarczy również do tego, aby stworzyć trwałe relacje z pracownikiem. To narzędzie z minionej epoki. Dziś dobrze skonstruowany system motywacyjny powinien zawierać wiele motywatorów – zarówno o charakterze emocjonalnym, jak i materialnym, które spełnią oczekiwania pracowników. Jeżeli więc nie możemy zaoferować podwyżki lub dodatkowej premii, warto rozejrzeć się za pozafinansowym sposobem budowania lojalności.

Świadczenia pozapłacowe mają bowiem za zadanie stworzenie u pracownika poczucia, że firma, dla której pracuje, jest miejscem o niepowtarzalnym charakterze, nastawionym na zrozumienie i spełnienie jego rzeczywistych potrzeb. Dobrze skonstruowany pakiet świadczeń pozapłacowych pomaga także w utrzymaniu wysokiego zaangażowania pracownika, a to z kolei przekłada się na lepsze wyniki finansowe firmy.

Co ceni pracownik

Reklama

Warto jednak podkreślić, iż świadczenia pozapłacowe to jednak olbrzymi zbiór, do którego zalicza się zarówno opiekę medyczną, bilety do kina, jak i telefon komórkowy, więc wybór nie jest łatwy. Zarówno pracownicy, jak i firmy mają tu swoje preferencje. Nie ma nic gorszego niż nietrafiony upominek lub też sytuacja, w której każdy pracownik otrzymuje dokładnie taki sam rodzaj benefitów. Dlatego też pracownicy cenią najbardziej te formy świadczeń pozapłacowych, które są dopasowane do ich indywidualnych potrzeb czy zainteresowań. Warto zatem dołożyć starań, aby je poznać. Rozwiązaniem są tu zarówno anonimowe ankiety czy rozmowy z pracownikami, jak i pozostawienie decyzji w gestii samego pracownika.

Obecnie obserwujemy ciągłe przywiązanie pracodawców do tradycyjnych form nagradzania pracowników, takich jak np. kupony podarunkowe, z drugiej strony, rośnie zainteresowanie nowoczesnymi narzędziami, takimi jak: przedpłacona karta podarunkowa czy zestawy podarunkowe vivabox skierowane do konkretnych grup odbiorców: kobiet i mężczyzn, a także do dzieci.

Warto również podkreślić, iż trzymanie się utartego schematu przekazywania świadczeń w okolicach świąt czy też jako dofinansowanie urlopu wypoczynkowego nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Okazji jest wiele

Każda firma ma przecież swój cykl działalności – czas, kiedy podsumowuje dokonania, ogłasza wyniki finansowe, czy też zamyka rok obrotowy. Warto zatem wykorzystać również te momenty, aby przekazać pracownikom dodatkową nagrodę za ich pracę i współudział w sukcesie firmy. Co więcej, istnieje również wiele mniejszych sytuacji, takich jak zdobycie klienta, wygranie przetargu, zakończenie projektu itp., które mogą stać się powodem do nagrodzenia pracownika. Okazji jest zatem wiele i w zasadzie nie ma reguł. Poza jedną: dobrze skonstruowany system musi obejmować wszystkich pracowników, być przemyślany i zaplanowany na długofalowe działania.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?