REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

COVID-19, Rozwiązanie stosunku pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca zdalna na izolacji - projekt ustawy

Praca zdalna na izolacji będzie uregulowana prawnie. Powstał projekt ustawy dopuszczający możliwość wykonywania pracy w czasie izolacji, a więc chorym na COVID-19.

Postojowe - listopad 2020 r.

Postojowe to świadczenie wypłacane przez ZUS w ramach tarczy antykryzysowej. Za listopad 2020 r. o postojowe mogą ubiegać się takie branże jak: gastronomia, fitness czy hotelarstwo. Są to branże, które najbardziej ucierpiały z powodu restrykcji nałożonych w wyniku nasilenia się II fali epidemii koronawirusa. Dla kogo jest świadczenie postojowe, a dla kogo dodatkowe świadczenie postojowe? Jaki musi być spadek przychodów? Ile wynosi postojowe? Ile razy można je pobrać? Czy postojowe to przychód?

Praca dla Ukraińca po 10-dniowej kwarantannie

Praca dla Ukraińca może obecnie rozpocząć się dopiero po 10-dniowej kwarantannie. Zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy jest szczególnie duże w logistyce. Firmy kurierskie i e-commerce chętnie zatrudniają pracowników ze Wschodu. Przewidziane są dla nich specjalne benefity, jak: startery telekomunikacyjne, darmowe zakwaterowanie na czas kwarantanny i czas pracy, dostarczanie posiłków w czasie kwarantanny czy pomoc przy zakładaniu konta w banku.

BHP pracy zdalnej - o czym trzeba pamiętać?

Około 33% Polaków pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Jak zadbać o BHP pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracownik, co może zapewnić pracodawca?

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do testu na covid po kwarantannie?

Test na covid po kwarantannie nie jest obowiązkowy. Uznaje się, że po odbyciu kwarantanny bez żadnych objawów osoba jest zdrowa. Co w przypadku, gdy pracodawca wymaga zrobienia testu przed dopuszczeniem do pracy? Czy pracodawca może zmusić do testu pracownika?

Pracownik ma covid-19 - obowiązki pracodawcy

Pracownik ma COVID-19. Pracodawca dowiedział się o tym z profilu informacyjnego. Jakie w związku z tym ciążą na pracodawcy obowiązki? Jakich formalności należy dokonać?

Ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy - kontrowersje

Zatrudnianie lekarzy ma być ułatwione. Przede wszystkim upraszcza się wykonywanie zawodu lekarza osobom spoza UE. To rozwiązanie na braki kadrowe w szpitalach i przychodniach. W związku z tym powstał projekt nowelizacji niektórych ustaw. Dlaczego budzi on kontrowersje samorządu lekarskiego?

Maseczki w pracy - jakie są przepisy?

Maseczki w pracy to obowiązek? Jakie są przepisy? Praca to jedno z najczęstszych miejsc, w których dochodzi do zakażeń koronawirusem. Jakie kary za brak maseczki może nałożyć pracodawca? Jaka może być wysokość kary pieniężnej? Czy pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, gdy jego współpracownik nie nosi maseczki? Co na to bhp?

REKLAMA

Tarcza branżowa - listopad 2020

Tarcza branżowa to wsparcie dla firm najbardziej dotkniętych restrykcjami związanymi z II falą pandemii COVID-19 w listopadzie 2020 r. Są to takie branże jak: gastronomiczna, kulturalno-rozrywkowa, fitness, siłownie, sport, rekreacja, sprzedaż detaliczna, turystyczna, edukacyjna. Antykryzysowa tarcza branżowa przewiduje m.in. zwolnienie ZUS i postojowe za listopad. Sprawdź, z jakiego jeszcze wsparcia można skorzystać.

Izolacja a praca zdalna

Izolacja domowa polega na odosobnieniu osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19. Czy osoby przebywające na izolacji mogą wykonywać pracę zdalną? Jak wypowiada się w tej kwestii ZUS i PIP? Co z pracą na kwarantannie? Jakie dokumenty potrzebne są do wypłaty świadczeń chorobowych domowników osób zakażonych koronawirusem?

Największe wyzwania niemieckich pracodawców

Wyzwania pracodawców niemieckich wywołane pandemią COVID-19 można sprowadzić do 2 najważniejszych. Są nimi praca zdalna i cyberbezpieczeństwo.

Utrata pracy aż 1/4 kobiet w Warszawie

Utrata pracy przez kobiety w Warszawie w ostatnich miesiącach sięga poziomu 1/4. Kolejnym negatywnym zjawiskiem związanym z epidemią koronawirusa jest obniżenie zarobków warszawianek. Z jakimi trudnościami zmagają się kobiety podczas pandemii? Jak stolica wspiera warszawianki na rynku pracy?

Pielęgniarki i położne wszczynają spory zbiorowe

Spory zbiorowe na skalę całego kraju zapowiedziały pielęgniarki i położne. Żądają: publikacji ustawy, która przyznaje im 100% dodatku covidowego, zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, godnego traktowania przez kadrę kierowniczą oraz utrzymania zagwarantowanego poziomu wynagrodzeń. Od kiedy będą naliczane wyższe wynagrodzenia dla medyków skierowanych do pracy z COVID-19 przez wojewodów?

Zasiłek opiekuńczy dla medyków - ZUS

Zasiłek opiekuńczy dla medyków będzie zdaniem ZUS rozpatrywany indywidualnie dla każdego przypadku. Ponadto, ZUS zwrócił się z pytaniem o interpretację przepisów w tej sprawie do MRPiPS. Jaką otrzymał odpowiedź?

Zasiłek opiekuńczy (covid) niezależnie od zawodu rodziców - MEN

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim rodzicom dzieci do 8 lat niezależnie od wykonywanego przez nich zawodu. Takie stanowisko ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zasiłek opiekuńczy covid - ZUS i KRUS

Zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19 można otrzymać zarówno w ZUS jak i KRUS. Pobierz druki wniosku o zasiłek opiekuńczy z KRUS i oświadczenia do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS. Do kiedy można pobierać zasiłek? Ile wynosi?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy a limit 60 dni

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy należy się w związku z niemożnością wykonywania pracy i koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu epidemii koronawirusa. Czy pobieranie dodatkowego zasiłku dolicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego?

Dziecko z potrzebą kształcenia specjalnego a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w m.in. przypadku zamknięcia szkoły z powodu epidemii koronawirusa. Rodzic lub opiekun dziecka otrzymuje wówczas zwolnienie z pracy na opiekę nad dzieckiem. Czy dotyczy to także 12-letniego dziecka ze stwierdzoną potrzebą kształcenia specjalnego?

Pandemia koronawirusa a polski rynek pracy

Rynek pracy w 2020 r. uległ drastycznym zmianom. Wszystko to za sprawą epidemii koronawirusa. Z czym pracodawcy sobie nie poradzili? Co z bezpieczeństwem pracy? Jak pandemia wpływa na zdrowie pracowników?

2000 zł z FGŚP na każdy etat i zlecenie - nowe wsparcie

2000 zł na etat i zlecenie - taką pomoc zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Rząd ma zająć się tą nową formą wsparcia branż dotkniętych obostrzeniami jeszcze w tym tygodniu. Pomoc ma przysługiwać z FGŚP i będzie można ją otrzymać na każdego pracownika i zleceniobiorcę. Co z limitem pomocy de minimis?

Czy praca zdalna podczas izolacji domowej jest dozwolona?

Izolacja a praca - coraz więcej osób chorych na COVID-19 zastanawia się, czy mogą pracować podczas izolacji domowej. Na izolacji przebywają osoby z pozytywnym wynikiem testu. Czy prawo zezwala zakażonym wirusem SARS-CoV-2 na pracę? A co z kwarantanną?

Ile może zarobić lekarz przy pracy z COVID-19?

Zarobki lekarza pracującego przy COVID-19 są wyższe. Personel medyczny ma przyznawany dodatek covidowy. Jaka jest wysokość dodatku? Kto może go otrzymać? Ile medycy mogą zarobić?

Dodatek covidowy nie dla wszystkich medyków

Dodatek covidowy miał przysługiwać wszystkim medykom. Jednak ustawa covidowa wprowadzająca m.in. ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy ze Wschodu oraz zawierająca nakaz noszenia maseczek została podpisana przez Prezydenta RP 3 listopada, ale wciąż nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zwłoka jest celowa. W międzyczasie przyjęto poprawkę, zgodnie z którą nie wszyscy medycy otrzymają dodatek 100%.

Praca zdalna na kwarantannie - nowe przepisy

Praca zdalna na kwarantannie to jeden z najpopularniejszych tematów ostatnich tygodni. Czy nowe przepisy rozwieją wszystkie wątpliwości? Kiedy można pracować na kwarantannie? Czy pracodawca może zmusić do pracy? Co z odmową pracownika?

Akcja #POMAGAMY (praktyczny pakiet pomocowy)

Akcja #POMAGAMY to praktyczny pakiet pomocowy dla naszych czytelników w dobie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia w postaci bezpłatnych porad, materiałów, webinariów czy wideoporad.

Czy pracodawca musi informować o COVID-19 u pracownika?

COVID-19 u pracownika może powodować wątpliwości u pracodawcy - czy musi on informować o przypadku koronawirusa wśród swoich pracowników?

Projekt ustawy o ułatwieniach w zatrudnianiu medyków spoza UE

Zatrudnianie medyków spoza UE ma być łatwiejsze. Trwają pracę nad projektem ustawy o zatrudnianiu lekarzy, pielęgniarek i ratowników spoza Unii Europejskiej. Praca w polskich placówkach nie będzie wymagała ukończenia studiów medycznych.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS - listopad

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS można ponownie składać. Został on przywrócony od 9 do 29 listopada 2020 r. Pobierz wzór wniosku i przeczytaj najważniejsze informacje o zasiłku.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS - listopad 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS wrócił 9 listopada podobnie jak dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS. Są one przyznawane w tych samych sytuacjach. Kto i kiedy może ubiegać się o zasiłek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w listopadzie - jak uzyskać?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 9 do 29 listopada 2020 r. Jak uzyskać zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem do 8 lat i starszym dzieckiem niepełnosprawnym?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w listopadzie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od dziś (9 listopada) i będzie przysługiwał do 29 listopada. Kto może go otrzymać? Kiedy wnioskować o zasiłek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada - wniosek

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy składa się w formie oświadczenia. Druk oświadczenia został uaktualniony ze względu na powrót dodatkowego zasiłku od 9 do 29 listopada 2020 r. Pobierz wzór.

Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad

Postojowe i zwolnienie ZUS zostaje przedłużone na listopad 2020 r. Premier omówił na konferencji z godziny 13:00 (6 listopada 2020 r.) dalsze wsparcie antykryzysowe - 10 form pomocy antykryzysowej dla firm. Rozwinął informację o sytuacji w państwie polskim. Czy będzie kwarantanna narodowa?

Najnowsze zmiany w ustawie covidowej

Zmiany w ustawie covidowej zostały podpisane przez prezydenta 3 listopada 2020 r. Najnowsze zmiany dotyczą m.in. dodatków covidowych dla medyków, uznawania kwalifikacji lekarzy zdobytych poza granicami UE, powoływania lekarzy do pracy przy COVID-19, wysokości wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji, kompetencji koordynatora ratownictwa medycznego.

Covidowe - dodatek dla medyków

Covidowe dla medyków wyniesie 100% wynagrodzenia. Czy dodatek przewidziany jest dla wszystkich pracowników służby zdrowia zaangażowanych w walkę z epidemią COVID-19? Prezydent podpisał już nowelizację ustawy covidowej. Czy medycy podlegają odpowiedzialności karnej? Kto jeszcze otrzyma 100% wynagrodzenia w przypadku kwarantanny? Co zmieni się w delegowaniu lekarzy do pracy przy COVID-19?

Koronawirus - czy pracodawca może zmusić do testu?

Test na koronawirusa służy pracodawcom do zapewnienia bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Czy pracodawca może zmusić pracownika do testu na COVID-19 i przedstawienia jego wyniku?

Czy pracodawca może zmusić do pracy na kwarantannie?

Coraz więcej osób otrzymuje pośredni lub bezpośredni nakaz pracy na kwarantannie. Co na to prawo? Jaka jest opinia ZUS? Czy pracodawca może zmusić pracownika do pracy podczas odbywania kwarantanny?

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

ZUS ma sam pozyskiwać informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację w związku z COVID-19. Czy możliwa jest praca na kwarantannie? Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Wiceprezydent Warszawy: wdrażajcie pracę zdalną!

Wiceprezydent Warszawy zwraca się do pracodawców w stolicy, aby wdrażali pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe. Należy minimalizować ryzyko przebywania w przestrzeni publicznej.

Procedura COVID-19 - pracownik z koronawirusem

Pracownik ma koronawirusa. Jak wygląda procedura COVID-19 w zakładzie pracy? Jak powinien postąpić pracodawca w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem SARS CoV-2? Czy może skierować pracownika na test na koronawirusa? Co w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu?

COVID-19 jako choroba zawodowa - wyższy zasiłek chorobowy

COVID-19 jako choroba zakaźna znajduje się w wykazie chorób zawodowych. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wyższy zasiłek chorobowy. Najważniejsze jest potwierdzenie, że do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czy koronawirus to choroba zawodowa tylko medyków? Okazuje się, że nie.

Wynagrodzenie za czas kwarantanny pracownika

Za czas kwarantanny pracownika ustanowionej decyzją inspektora sanitarnego przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Kto je płaci? Jeśli pracownik z własnej inicjatywy przechodzi na kwarantannę, nie może liczyć na żadne świadczenie.

Likwidacja stanowiska pracy jako przyczyna rozwiązania stosunku pracy

Likwidacja stanowiska pracy jest jedną z przyczyn uzasadniających wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę. W przypadku jednak gdy będzie to pozorne działanie służące jedynie pozbyciu się pracownika, pracodawca musi liczyć się z obowiązkiem jego ponownego zatrudnienia.

Czy pracodawca może skierować pracownika na badania psychiatryczne?

Pracownik posiada aktualne badanie lekarskie, ale jego zachowanie w pracy stało się niestandardowe. Czy pracodawca może mimo to skierować pracownika na badania psychiatryczne? Sugerowanie choroby psychicznej znajduje się bowiem na liście 45. kryteriów mobbingu według Leymanna.

Tarcza Antykryzysowa 5.0 (dla turystyki) od 15 października 2020 r. - świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS

Tarcza Antykryzysowa 5.0 wchodzi w życie 15 października 2020 r. Jest to tarcza branżowa dla turystyki, która przewiduje: świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Kto i na jakich zasadach z niej skorzysta?

Hybrydowy model pracy - 3 podstawowe rodzaje

Hybrydowy model pracy to połączenie pracy zdalnej z pracą stacjonarną. Zyskał na znaczeniu w dobie epidemii koronawirusa. Poznaj 3 podstawowe rodzaje hybrydowego modelu pracy. Jakie są jego zalety?

Absencje i rotacje pracowników - jak zapewnić ciągłość pracy w firmie?

Ze zjawiskiem absencji i rotacji pracowników spotykamy się często w sezonie wakacyjnym, ale także jesienno-zimowym, kiedy wzrasta liczba pracowników na zwolnieniach lekarskich. W tym roku sytuacja może być szczególnie ciężka z powodu koronawirusa. Już teraz warto opracować procedury na wypadek licznych i nagłych absencji pracowników. Jak zapewnić ciągłość pracy i prawidłowe funkcjonowanie firmy?

ZUS skontroluje osoby, które pobrały świadczenie postojowe

ZUS będzie przeprowadzał kontrole osób, które pobrały świadczenie postojowe. Zacznie je badać po odwołaniu stanu epidemii. Ile ma lat na kontrolę i wyegzekwowanie nienależnie pobranego postojowego?

Jak koronawirus zmienił rynek pracy?

Koronawirus niewątpliwie zmienił rynek pracy. Czy nadal jest to rynek pracownika? A może teraz prym wiodą pracodawcy? Okazuje się, że nie jest to takie czarno-białe.

Topowe zawody 2020/2021 - specjalista ds. BHP i ekspert e-commerce

Topowe zawody w 2020 i 2021 r. to specjalista ds. BHP i ekspert e-commerce. Wygląda na to, że koronawirus znacząco zmienił rynek pracy. Dużo większą uwagę przywiązuje się do bezpieczeństwa pracy. Jakie jeszcze zawody są w czołówce?

REKLAMA