REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2000 zł z FGŚP na każdy etat i zlecenie - nowe wsparcie

Redakcja
2000 zł z FGŚP na każdy etat i zlecenie.
2000 zł z FGŚP na każdy etat i zlecenie.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

2000 zł na etat i zlecenie - taką pomoc zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Rząd ma zająć się tą nową formą wsparcia branż dotkniętych obostrzeniami jeszcze w tym tygodniu. Pomoc ma przysługiwać z FGŚP i będzie można ją otrzymać na każdego pracownika i zleceniobiorcę. Co z limitem pomocy de minimis?

Zwolnienie ze składek i postojowe

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział na Forum Przedsiębiorców Małopolski (poniedziałek - 16 listopada 2020 r.) , że jeszcze w tym tygodniu rząd zajmie się nową formą wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami wywołanymi koniecznością zahamowania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Pomoc ma dotyczyć tych branż, które zostały czasowo wyłączone - to aż 30 kodów PKD. Póki co wypracowane są już rozwiązania polegające na zawieszeniu obowiązku opłacania składek ZUS i wypłaty świadczenia postojowego z ZUS. W najbliższym czasie możliwość korzystania ze zwolnienia z ZUS i postojowego powinna zostać uruchomiona.

Autopromocja

Polecamy: Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia (szczegółowa tabela) + 150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT - Komplet

Czasowe i całkowite wyłączenie działalności niesie za sobą ogromne spadki przychodów, problemy z rentownością firm, grupowe zwolnienia i niejednokrotnie walkę o przetrwanie. Rząd przygotowuje więc kolejną formę pomocy mającą przyczynić się do ochrony miejsc pracy, na czym bardzo mu zależy. Często podkreśla się bowiem niskie bezrobocie w Polsce względem innych państw dotkniętych pandemią COVID-19. Rządzący dążą do utrzymania tego poziomu.

2000 zł z FGŚP na każdy etat i zlecenie

W związku z tym dla firm czasowo wyłączonych z rynku przewiduje się wypłatę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości 2000 zł na każdy etat i każdą umowę zlecenie.

Limit pomocy de minimis

Wicepremier wspomniał również o problemie limitu pomocy de minimis. Jest to limit wynikający z uregulowań UE, a mianowicie z rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej nr 1407/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. Reguluje się bowiem maksymalną kwotę, jaką państwo członkowskie UE może wspomóc jednego przedsiębiorcę - to 200 000 euro brutto na 3 następujące po sobie lata kalendarzowe. Wyjątkiem są firmy z sektora transportu drogowego towarów - tutaj limit wynosi 100 000 euro brutto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wicepremier powiadomił również, że Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o notyfikację w sprawie możliwości udzielania dalszej pomocy firmom, które wyczerpały już wskazany wyżej limit pomocy de minimis. Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin jest przekonany, że Polska otrzyma taką notyfikację.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA