reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > 2000 zł z FGŚP na każdy etat i zlecenie - nowe wsparcie

2000 zł z FGŚP na każdy etat i zlecenie - nowe wsparcie

2000 zł na etat i zlecenie - taką pomoc zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Rząd ma zająć się tą nową formą wsparcia branż dotkniętych obostrzeniami jeszcze w tym tygodniu. Pomoc ma przysługiwać z FGŚP i będzie można ją otrzymać na każdego pracownika i zleceniobiorcę. Co z limitem pomocy de minimis?

Zwolnienie ze składek i postojowe

Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział na Forum Przedsiębiorców Małopolski (poniedziałek - 16 listopada 2020 r.) , że jeszcze w tym tygodniu rząd zajmie się nową formą wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami wywołanymi koniecznością zahamowania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Pomoc ma dotyczyć tych branż, które zostały czasowo wyłączone - to aż 30 kodów PKD. Póki co wypracowane są już rozwiązania polegające na zawieszeniu obowiązku opłacania składek ZUS i wypłaty świadczenia postojowego z ZUS. W najbliższym czasie możliwość korzystania ze zwolnienia z ZUS i postojowego powinna zostać uruchomiona.

Polecamy: Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia (szczegółowa tabela) + 150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT - Komplet

Czasowe i całkowite wyłączenie działalności niesie za sobą ogromne spadki przychodów, problemy z rentownością firm, grupowe zwolnienia i niejednokrotnie walkę o przetrwanie. Rząd przygotowuje więc kolejną formę pomocy mającą przyczynić się do ochrony miejsc pracy, na czym bardzo mu zależy. Często podkreśla się bowiem niskie bezrobocie w Polsce względem innych państw dotkniętych pandemią COVID-19. Rządzący dążą do utrzymania tego poziomu.

2000 zł z FGŚP na każdy etat i zlecenie

W związku z tym dla firm czasowo wyłączonych z rynku przewiduje się wypłatę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w wysokości 2000 zł na każdy etat i każdą umowę zlecenie.

Limit pomocy de minimis

Wicepremier wspomniał również o problemie limitu pomocy de minimis. Jest to limit wynikający z uregulowań UE, a mianowicie z rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej nr 1407/2013 w sprawie stosowania art. 107 i 108 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. Reguluje się bowiem maksymalną kwotę, jaką państwo członkowskie UE może wspomóc jednego przedsiębiorcę - to 200 000 euro brutto na 3 następujące po sobie lata kalendarzowe. Wyjątkiem są firmy z sektora transportu drogowego towarów - tutaj limit wynosi 100 000 euro brutto.

Wicepremier powiadomił również, że Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o notyfikację w sprawie możliwości udzielania dalszej pomocy firmom, które wyczerpały już wskazany wyżej limit pomocy de minimis. Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin jest przekonany, że Polska otrzyma taką notyfikację.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama