REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS: Do 27 marca można złożyć wniosek o dofinansowanie działań na rzecz BHP. Można uzyskać nawet 300 tys. zł!

Do 27 marca 2024 r. płatnicy składek mają czas na złożenie wniosku do ZUS na dofinansowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednorazowo można uzyskać nawet 300 tys. zł wsparcia.

BHP przy czyszczeniu i malowaniu natryskowym. Nowe rozporządzenie już obowiązuje

Bezpieczeństwo i higiena pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym, napylaniu i natryskiwaniu cieplnym to przedmiot regulacji nowego rozporządzenia ministra rozwoju i technologii. Nowe zasady BHP w tym zakresie obowiązują już od stycznia 2024 r.

Zdarzył Ci się wypadek przy pracy? Co powinieneś zrobić Ty, co musi zrobić Twój pracodawca

Szkolenie BHP jest obowiązkowe dla każdego pracownika na początku zatrudnienia. W jego trakcie pracownik zapoznaje się z zasadami, których powinien przestrzegać w miejscu pracy. Wszystko po to, aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń, w tym wypadków. Niestety, jak głosi przysłowie: „nieszczęścia chodzą po ludziach”. Co powinien zrobić pracownik, który uległ wypadkowi w pracy? Odpowiadamy. 

Wypadki przy pracy. Od stycznia do września 2023 r. było o 7,5% więcej poszkodowanych niż rok wcześniej

Ponad 45 tys. osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy w okresie styczeń–wrzesień 2023 r. To o 7,5% więcej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. Zwiększył się także z 2,99 do 3,22 wskaźnik wypadkowości, tj. liczba poszkodowanych na 1000 pracujących. 233 osoby zostały poszkodowane podczas pracy zdalnej. To wstępne dane, jakie podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Bezpieczeństwo w pracy. Czynniki szkodliwe dla zdrowia – co zagraża pracownikom

W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy. 

Znaczenie dialogu społecznego w kształtowaniu bezpiecznych warunków pracy

Bezpieczeństwo w miejscu pracy stanowi kluczowy element dla dobrostanu pracowników i efektywności przedsiębiorstw. Współczesne organizacje zdają sobie sprawę, że utrzymanie bezpiecznych warunków pracy nie jest jedynie kwestią przestrzegania przepisów, ale także rezultatem aktywnego dialogu społecznego. Dialog ten odgrywa zasadniczą rolę w identyfikowaniu zagrożeń, opracowywaniu skutecznych strategii bezpieczeństwa oraz budowaniu zaufania między pracownikami a pracodawcą. 

Wyzwania dla PIP na lata 2021-2027

Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko, w dniach 25-26 października 2023 r. brała udział w 84. posiedzeniu plenarnym Komitetu Wyższych Inspektorów Pracy (SLIC - Senior Labour Inspectors Committee). Dyskutowano o wyzwaniach w zakresie BHP dla Państwowych Inspekcji Pracy i ogólnie dla rynku pracy na lata 2021-2027.

Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy: Co każdy pracodawca wiedzieć powinien

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy jest kluczowym aspektem każdej odpowiedzialnej firmy. Pracodawcy mają nie tylko moralny, ale także prawny obowiązek zapewnić bezpieczne i zdrowe warunki pracy dla swoich pracowników. Jednakże, ze zmieniającymi się technologiami, globalizacją i nowymi rodzajami zagrożeń, wymagania w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy stale ewoluują. 

REKLAMA

Bezpieczne praktyki w przemyśle: Studium przypadku sukcesu w poprawie higieny i bezpieczeństwa pracy

Przemysł to jedno z najważniejszych gałęzi gospodarki, ale jednocześnie sektor, w którym bezpieczeństwo pracowników stanowi priorytetową kwestię. Brak odpowiednich standardów higieny i bezpieczeństwa może prowadzić do wypadków, obniżenia efektywności pracy oraz negatywnie wpływać na reputację przedsiębiorstwa.

Program poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy: Inwestycja w ludzi i sukces firmy

Bezpieczeństwo pracowników to fundament każdego przedsiębiorstwa. Wprowadzenie skutecznego programu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy przekłada się nie tylko na zdrowie i życie pracowników, ale także na efektywność firmy oraz jej reputację na rynku. Dlatego też, coraz więcej organizacji decyduje się na inwestycję w rozwinięte strategie bezpieczeństwa.

Psychologia pracy a bezpieczeństwo: Jak motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezmiernie ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wypadki i urazy w pracy nie tylko powodują cierpienie i straty zdrowia, ale także mogą znacząco wpłynąć na efektywność i rentowność przedsiębiorstwa. Jednak nawet w miejscach pracy, w których obowiązują rygorystyczne przepisy bezpieczeństwa, zdarzają się sytuacje, w których pracownicy nie przestrzegają procedur bezpieczeństwa. W takich przypadkach psychologia pracy może odgrywać kluczową rolę w motywowaniu pracowników do przestrzegania tych procedur.

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do zwiększenia efektywności i poprawy zdrowia pracowników

Praca stanowi znaczną część naszego życia. Spędzamy w biurach, fabrykach, magazynach i innych miejscach pracy wiele godzin każdego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby te miejsca były przyjazne dla zdrowia i komfortu pracowników. Ergonomia odgrywa kluczową rolę w zwiększeniu efektywności i poprawie zdrowia pracowników. 

Ergonomia w pracy przy biurku

Praca przy biurku stała się nieodłącznym elementem życia wielu osób, zarówno w biurach, jak i w zdalnych miejscach pracy. W miarę jak spędzamy coraz więcej czasu siedząc przed komputerem, zagadnienia związane z ergonomią stają się coraz bardziej istotne. Ergonomia, czyli nauka o dostosowywaniu środowiska pracy do potrzeb pracowników, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu komfortu, zdrowia i efektywności podczas pracy przy biurku.

Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

Odzież intensywnej widzialności – co należy o niej wiedzieć?

Odzież intensywnej widzialności, zwana również odzieżą „hi–vis” ratuje życie każdego dnia. Została zaprojektowana tak, aby mogła zapewnić użytkownikowi widoczność, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia lub złych warunków atmosferycznych. To ważny element ubioru – zarówno w pracy, jak i w drodze do niej. Najlepszą ochronę zapewniają certyfikowane materiały fluorescencyjne wraz z elementami odblaskowymi, które powinny być odpowiednio pielęgnowane.

Praca zdalna. Ostrożnie z chemikaliami

Praca zdalna nie zawsze jest możliwa. Kodeks pracy wymaga, by praca zdalna była wykonywana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wskazuje prace, które nie mogą być wykonywane w trybie pracy zdalnej. Między innymi wykluczone jest, by podczas pracy zdalnej stosowane były niebezpieczne czynniki chemiczne. Jakie przepisy określają, które czynniki chemiczne mogą być niebezpieczne?

Bhp podczas pracy zdalnej. Jakie obowiązki ma pracodawca?

Bhp w pracy zdalnej. W związku z wykonywaniem przez pracownika pracy zdalnej pracodawca będzie musiał mu zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

REKLAMA