REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Psychologia pracy a bezpieczeństwo: Jak motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa

Jak motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezmiernie ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wypadki i urazy w pracy nie tylko powodują cierpienie i straty zdrowia, ale także mogą znacząco wpłynąć na efektywność i rentowność przedsiębiorstwa. Jednak nawet w miejscach pracy, w których obowiązują rygorystyczne przepisy bezpieczeństwa, zdarzają się sytuacje, w których pracownicy nie przestrzegają procedur bezpieczeństwa. W takich przypadkach psychologia pracy może odgrywać kluczową rolę w motywowaniu pracowników do przestrzegania tych procedur.

Psychologia pracy zajmuje się badaniem zachowań, myśli i emocji pracowników w kontekście ich pracy. Zrozumienie, dlaczego pracownicy czasami nie przestrzegają procedur bezpieczeństwa, wymaga analizy psychologicznych czynników, które na to wpływają. Kilka z tych czynników to:

REKLAMA

Autopromocja
  • Brak świadomości: Często pracownicy nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń związanych z ich pracą. Dlatego ważne jest, aby dostarczać im odpowiednią edukację i informacje na temat bezpieczeństwa.
  • Zmęczenie i stres: Pracownicy narażeni na długie godziny pracy lub wysoki poziom stresu mogą mieć obniżoną zdolność do koncentracji i przestrzegania procedur.
  • Kultura organizacyjna: Kultura pracy w firmie może wpływać na zachowania pracowników. W miejscach pracy, gdzie bezpieczeństwo jest priorytetem i jest ono aktywnie wspierane przez kierownictwo, pracownicy są bardziej skłonni przestrzegać procedur bezpieczeństwa.

Motywowanie pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa

Aby skutecznie motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa, trzeba brać pod uwagę ich psychologiczne potrzeby i motywacje. Oto kilka strategii, które mogą być pomocne:

  • Zrozumienie indywidualnych potrzeb: Każdy pracownik jest inny i ma własne potrzeby i motywacje. Istotne jest, aby pracodawca zrozumiał, co naprawdę motywuje każdego z pracowników. Może to wymagać prowadzenia rozmów indywidualnych i dostosowania strategii motywacyjnych do konkretnych osób.
  • Dostarczanie odpowiednich narzędzi i szkoleń: Pracownicy muszą być odpowiednio wyposażeni i przeszkoleni, aby przestrzegać procedur bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest inwestowanie w odpowiednie narzędzia i szkolenia.
  • Nagradzanie przestrzegania procedur: Nagrody mogą być skutecznym narzędziem motywującym pracowników. To może być zarówno nagroda finansowa, jak i pochwała lub uznanie za dobrą pracę.
  • Kreowanie bezpiecznej kultury pracy: Kultura organizacyjna ma ogromny wpływ na zachowania pracowników. Tworzenie kultury, w której bezpieczeństwo jest priorytetem, może skutecznie motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa.

Monitorowanie i feedback

Nie wystarczy tylko motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa. Ważne jest także monitorowanie ich zachowań i dostarczanie im feedbacku. Pracownicy muszą wiedzieć, że ich działania mają znaczenie i że są konsekwencje za niewłaściwe zachowanie.

Podsumowując, bezpieczeństwo w miejscu pracy jest kwestią kluczową dla zdrowia i efektywności pracowników oraz sukcesu firmy. Psychologia pracy może pomóc zrozumieć, dlaczego pracownicy czasami nie przestrzegają procedur bezpieczeństwa, oraz jak ich motywować do tego, aby to robić. Kluczowe jest zrozumienie indywidualnych potrzeb i motywacji pracowników oraz kreowanie kultury organizacyjnej, która wspiera bezpieczeństwo. Monitoring i feedback są równie ważne, aby utrzymać wysoki poziom przestrzegania procedur bezpieczeństwa. Warto inwestować w psychologię pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobrostan pracowników oraz osiągnąć sukces organizacyjny.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA