REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Psychologia pracy a bezpieczeństwo: Jak motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa

Jak motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezmiernie ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Wypadki i urazy w pracy nie tylko powodują cierpienie i straty zdrowia, ale także mogą znacząco wpłynąć na efektywność i rentowność przedsiębiorstwa. Jednak nawet w miejscach pracy, w których obowiązują rygorystyczne przepisy bezpieczeństwa, zdarzają się sytuacje, w których pracownicy nie przestrzegają procedur bezpieczeństwa. W takich przypadkach psychologia pracy może odgrywać kluczową rolę w motywowaniu pracowników do przestrzegania tych procedur.

Psychologia pracy zajmuje się badaniem zachowań, myśli i emocji pracowników w kontekście ich pracy. Zrozumienie, dlaczego pracownicy czasami nie przestrzegają procedur bezpieczeństwa, wymaga analizy psychologicznych czynników, które na to wpływają. Kilka z tych czynników to:

Autopromocja
  • Brak świadomości: Często pracownicy nie zdają sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń związanych z ich pracą. Dlatego ważne jest, aby dostarczać im odpowiednią edukację i informacje na temat bezpieczeństwa.
  • Zmęczenie i stres: Pracownicy narażeni na długie godziny pracy lub wysoki poziom stresu mogą mieć obniżoną zdolność do koncentracji i przestrzegania procedur.
  • Kultura organizacyjna: Kultura pracy w firmie może wpływać na zachowania pracowników. W miejscach pracy, gdzie bezpieczeństwo jest priorytetem i jest ono aktywnie wspierane przez kierownictwo, pracownicy są bardziej skłonni przestrzegać procedur bezpieczeństwa.

Motywowanie pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa

Aby skutecznie motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa, trzeba brać pod uwagę ich psychologiczne potrzeby i motywacje. Oto kilka strategii, które mogą być pomocne:

  • Zrozumienie indywidualnych potrzeb: Każdy pracownik jest inny i ma własne potrzeby i motywacje. Istotne jest, aby pracodawca zrozumiał, co naprawdę motywuje każdego z pracowników. Może to wymagać prowadzenia rozmów indywidualnych i dostosowania strategii motywacyjnych do konkretnych osób.
  • Dostarczanie odpowiednich narzędzi i szkoleń: Pracownicy muszą być odpowiednio wyposażeni i przeszkoleni, aby przestrzegać procedur bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest inwestowanie w odpowiednie narzędzia i szkolenia.
  • Nagradzanie przestrzegania procedur: Nagrody mogą być skutecznym narzędziem motywującym pracowników. To może być zarówno nagroda finansowa, jak i pochwała lub uznanie za dobrą pracę.
  • Kreowanie bezpiecznej kultury pracy: Kultura organizacyjna ma ogromny wpływ na zachowania pracowników. Tworzenie kultury, w której bezpieczeństwo jest priorytetem, może skutecznie motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa.

Monitorowanie i feedback

Nie wystarczy tylko motywować pracowników do przestrzegania procedur bezpieczeństwa. Ważne jest także monitorowanie ich zachowań i dostarczanie im feedbacku. Pracownicy muszą wiedzieć, że ich działania mają znaczenie i że są konsekwencje za niewłaściwe zachowanie.

Podsumowując, bezpieczeństwo w miejscu pracy jest kwestią kluczową dla zdrowia i efektywności pracowników oraz sukcesu firmy. Psychologia pracy może pomóc zrozumieć, dlaczego pracownicy czasami nie przestrzegają procedur bezpieczeństwa, oraz jak ich motywować do tego, aby to robić. Kluczowe jest zrozumienie indywidualnych potrzeb i motywacji pracowników oraz kreowanie kultury organizacyjnej, która wspiera bezpieczeństwo. Monitoring i feedback są równie ważne, aby utrzymać wysoki poziom przestrzegania procedur bezpieczeństwa. Warto inwestować w psychologię pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo i dobrostan pracowników oraz osiągnąć sukces organizacyjny.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA