REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ergonomia w miejscu pracy: Klucz do zwiększenia efektywności i poprawy zdrowia pracowników

Ergonomia to nauka o dostosowywaniu środowiska pracy do potrzeb pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca stanowi znaczną część naszego życia. Spędzamy w biurach, fabrykach, magazynach i innych miejscach pracy wiele godzin każdego dnia. Dlatego tak ważne jest, aby te miejsca były przyjazne dla zdrowia i komfortu pracowników. Ergonomia odgrywa kluczową rolę w zwiększeniu efektywności i poprawie zdrowia pracowników. 

W tym artykule omówimy dlaczego ergonomia jest tak istotna i jakie korzyści niesie ze sobą jej wdrożenie.

REKLAMA

Autopromocja

Co to jest ergonomia

Ergonomia, nazywana również nauką o dostosowywaniu środowiska pracy do potrzeb pracowników, zajmuje się projektowaniem miejsc pracy i narzędzi tak, aby były one jak najbardziej odpowiednie dla ludzi. Głównym celem ergonomii jest minimalizowanie ryzyka wystąpienia urazów i dolegliwości związanych z pracą, a także zwiększenie wydajności i komfortu pracowników.

Ergonomia uwzględnia szereg czynników, w tym:

 • Ergonomia fizyczna: Dotyczy dostosowania sprzętu, mebli i innych elementów środowiska pracy do ciała pracowników, aby zmniejszyć obciążenie mięśni, stawów i kręgosłupa.
 • Ergonomia sensoryczna: Obejmuje dostosowanie zmysłów pracowników do ich zadań, takie jak optymalne oświetlenie, dźwięk i klimatyzacja.
 • Ergonomia poznawcza: Koncentruje się na dostosowaniu zadań i procesów pracy do umiejętności, umysłu i percepcji pracowników.

Korzyści płynące z ergonomii w miejscu pracy

Poprawa zdrowia pracowników

Jedną z najważniejszych korzyści ergonomii jest poprawa zdrowia pracowników. Ergonomiczne stanowiska pracy, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowników, zmniejszają ryzyko urazów i dolegliwości związanych z pracą, takich jak bóle kręgosłupa, zespoły nadgarstka czy bóle głowy. Poprawia to ogólny stan zdrowia pracowników i zmniejsza absencję z pracy z powodu kontuzji.

Zwiększenie efektywności

Ergonomia przekłada się również na zwiększenie efektywności pracy. Pracownicy, którzy pracują w ergonomicznych warunkach, są bardziej skoncentrowani, mniej zmęczeni i bardziej produktywni. Ergonomiczne narzędzia i środowisko pracy pomagają w wykonywaniu zadań sprawniej i precyzyjniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obniżenie kosztów

Inwestycja w ergonomię może początkowo wydawać się kosztowna, ale w dłuższej perspektywie może znacząco obniżyć koszty związane z absencją pracowników, leczeniem urazów związanymi z pracą oraz obniżyć ryzyko wystąpienia wypadków przy pracy.

Zwiększenie satysfakcji pracowników

Ergonomiczne miejsca pracy przekładają się na większą satysfakcję pracowników. Wiedza o tym, że pracodawca troszczy się o ich zdrowie i komfort, może poprawić morale i lojalność pracowników.

Jak wdrożyć ergonomię w miejscu pracy

Aby wdrożyć ergonomię w miejscu pracy, warto rozważyć następujące kroki:

 • Przeprowadzenie oceny ryzyka ergonomicznego: Zidentyfikuj obszary, w których istnieją potencjalne zagrożenia dla zdrowia i komfortu pracowników.
 • Dostosowanie stanowisk pracy: Dostosuj meble, narzędzia i sprzęt do potrzeb pracowników. Upewnij się, że są one odpowiednie dla różnych grup wiekowych i poziomów umiejętności.
 • Szkolenie pracowników: Przekaż pracownikom wiedzę na temat ergonomii i nauki prawidłowych postaw i ruchów ciała.
 • Monitorowanie i dostosowywanie: Regularnie monitoruj stanowiska pracy i zbieraj opinie pracowników. Dostosowuj środowisko pracy do zmieniających się potrzeb.
 • Kultura organizacyjna: Promuj kulturę organizacyjną, która stawia na pierwszym miejscu zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.

Podsumowując, ergonomia w miejscu pracy ma ogromne znaczenie dla zdrowia, efektywności i satysfakcji pracowników. Inwestycja w ergonomię może przynieść wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Poprawa stanu zdrowia pracowników, zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów to tylko niektóre z korzyści, które można osiągnąć dzięki ergonomii. Dlatego warto zwrócić uwagę na ten aspekt w miejscu pracy i dążyć do stworzenia ergonomicznego środowiska pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Uczniowie i studenci mogą więcej dorobić w wakacje

ZUS przypomina, że od 1 czerwca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do 31 sierpnia br.

KRUS: Składki na ubezpieczenia społeczne rolników w III kwartale 2024 r. [za rolników, małżonków, domowników, pomocników rolnika]

Rolnicy i ich domownicy ubezpieczeni w KRUS muszą opłacić składki na składki na swoje ubezpieczenie społeczne za III kwartał 2024. Jaki jest termin płatności i wysokość składek?

Co się zmieni 1 lipca 2024 r. Nie tylko minimalne wynagrodzenie za pracę - także niektóre świadczenia

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Od tego dnia zmienią się również niektóre świadczenia przewidziane w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych.

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

REKLAMA

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

REKLAMA

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

REKLAMA