REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu bezpieczeństwem i higieną pracy: Co każdy pracodawca wiedzieć powinien

Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy jest kluczowym aspektem każdej odpowiedzialnej firmy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy jest kluczowym aspektem każdej odpowiedzialnej firmy. Pracodawcy mają nie tylko moralny, ale także prawny obowiązek zapewnić bezpieczne i zdrowe warunki pracy dla swoich pracowników. Jednakże, ze zmieniającymi się technologiami, globalizacją i nowymi rodzajami zagrożeń, wymagania w zakresie zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy stale ewoluują. 

W tym artykule omówimy nowoczesne wyzwania, z którymi borykają się pracodawcy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przedstawimy kluczowe kroki, które powinny być podjęte, aby sprostać tym wyzwaniom.

Autopromocja

Zmieniające się technologie

Rozwój technologii przynosi ze sobą nowe rodzaje ryzyka zawodowego. Automatyzacja, sztuczna inteligencja i robotyka stwarzają nowe zagrożenia, które wymagają zaawansowanych metod monitorowania i zabezpieczenia. Pracodawcy muszą zainwestować w szkolenie swoich pracowników, aby umożliwić im bezpieczne korzystanie z nowoczesnych technologii oraz opracować procedury awaryjne na wypadek wypadków związanych z nowymi technologiami.

Zagrożenia zdrowotne i psychospołeczne

Zdrowie psychiczne pracowników staje się coraz ważniejszym obszarem zainteresowania. Stres związany z pracą, wypalenie zawodowe oraz mobbing są problemami, które mogą prowadzić do obniżenia produktywności, zwiększonej absencji oraz pogorszenia jakości pracy. Pracodawcy powinni działać proaktywnie, aby zapobiegać tym zagrożeniom, na przykład poprzez programy wsparcia psychologicznego dla pracowników oraz edukację dotyczącą radzenia sobie ze stresem.

Globalizacja i różnice kulturowe

Firmy operujące na międzynarodowych rynkach muszą uwzględnić różnice kulturowe w swoich programach bezpieczeństwa i higieny pracy. Różnice w przepisach prawnych, normach kulturowych oraz oczekiwaniach pracowników mogą mieć wpływ na skuteczność działań związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Pracodawcy powinni być świadomi tych różnic i dostosowywać swoje strategie zgodnie z lokalnymi wymogami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cyberbezpieczeństwo

W erze cyfrowej zagrożenia związane z bezpieczeństwem danych są coraz bardziej powszechne. Ataki hakerskie mogą nie tylko naruszyć prywatność pracowników, ale także zakłócić działanie firmy. Pracodawcy powinni inwestować w cyberbezpieczeństwo oraz edukować swoich pracowników w zakresie podstawowych zasad bezpieczeństwa online, aby zminimalizować ryzyko cyberataków.

Podsumowując, w obliczu nowoczesnych wyzwań, zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy staje się coraz bardziej skomplikowane. Pracodawcy muszą być elastyczni, świadomi zmieniających się zagrożeń i gotowi na ciągłe doskonalenie swoich strategii. Inwestycje w szkolenia pracowników, rozwijanie świadomości kulturowej, dbałość o zdrowie psychiczne oraz zabezpieczenie przed zagrożeniami cybernetycznymi są kluczowymi aspektami skutecznego zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. Tylko poprzez podejście holistyczne i zaangażowanie wszystkich stron można stworzyć bezpieczne i zdrowe miejsce pracy, które przyczynia się do sukcesu firmy oraz dobrostanu pracowników.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA