Refundacja szkieł kontaktowych
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji gdy noszenie soczewek kontaktowych zalecił lekarz, jest to dla pracownika podstawą do ubiegania się o zwrot kosztów ich nabycia.
REKLAMA
Obowiązujące obecnie przepisy regulujące tą kwestię wskazują, że pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza. Dzieje się tak, wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Zobacz: Co pracodawca wiedzieć powinien kierując pracownika na badania?
W przepisach nie ma wzmianki o szkłach kontaktowych. W przepisach polskich nie używa się pojęcia "szkła kontaktowe", jednak przepisy europejskie przewidują, że pracodawca ma zapewnić pracownikowi urządzenia korygujące. Stąd możliwość domagania się soczewek. Nie ma bowiem wskazania na okulary, jako jedyne urządzenie korygujące.
Zobacz serwis: Choroby zawodowe
Pracownicy mogą starać się o refundację soczewek, jeśli zakup soczewek zamiast okularów będzie wynikał z zaleceń lekarza badającego wzrok.
Podstawa prawna:
Par. 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 973)
Dyrektywa 90/270/EWG dotycząca minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat