reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Badania lekarskie - czy należy się dieta

Badania lekarskie - czy należy się dieta

Wiemy, że mamy obowiązek pokrywać koszty badań okresowych i kontrolnych swoich pracowników oraz dokonywać zwrotu kosztów dojazdu na te badania. Koszty dojazdu zwracamy na podstawie przedłożonego rozliczonego druku delegacji. Czy powinniśmy także wypłacać diety?

RADA
Nie mają Państwo obowiązku wypłacania diet, ponieważ podróż odbyta w celu wykonania obowiązkowych badań nie jest podróżą służbową.

UZASADNIENIE
Okresowe i kontrolne badania lekarskie pracowników powinny być przeprowadzane w miarę możliwości w godzinach pracy. W razie przejazdu na te badania do innej miejscowości pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Przepis Kodeksu pracy odwołuje się do przepisów dotyczących podróży służbowych jedynie w zakresie przysługującego pracownikowi zwrotu kosztów przejazdu. Nie oznacza to, że podróż odbyta w celu wykonania badań lekarskich jest podróżą służbową i należy do niej stosować wprost wszystkie przepisy dotyczące podróży służbowych, a uprawniające pracowników m.in. do diet.

Pracownikowi udającemu się do innej miejscowości w celu wykonania badań lekarskich przysługuje więc, poza wynagrodzeniem za czas nieświadczenia pracy (zachowuje bowiem prawo do wynagrodzenia), tylko zwrot kosztów przejazdu.

Koszty te rozliczamy tak jak w razie odbycia przez pracownika podróży służbowej. Oznacza to, że środek transportu właściwy do odbycia podróży określa pracodawca.

Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje. Na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na przejazd w podróży samochodem osobowym, motocyklem lub motorowerem niebędącym własnością pracodawcy.

W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż:
• 0,4894 zł – dla samochodu o pojemności skokowej silnika do 900 cm3,
• 0,7846 zł – dla samochodu o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3,
• 0,2161 zł – dla motocykla,
• 0,1297 zł – dla motoroweru.Podstawa prawna:
• art. 775, art. 229 § 3 Kodeksu pracy,
• § 5 rozporządzenia z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990 ze zm.),
• § 2 rozporządzenia z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (DzU nr 27, poz. 271 ze zm.).
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama