reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Pracownik zatrudniony na pełny etat w miesiącu, z którego wynagrodzenie jest wliczane do podstawy wymiaru, był przez 5 dni na urlopie bezpłatnym. Zachorował w kwietniu br. Czy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić miesiąc, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za ten miesiąc wliczyć w kwocie faktycznie wypłaconej czy je uzupełnić?

RADA
Urlop bezpłatny jest nieobecnością usprawiedliwioną, dlatego do podstawy wymiaru wynagrodzenia należy wliczyć wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym po uzupełnieniu.

UZASADNIENIE

Tak jak w każdym przypadku ustalania podstawy wymiaru, wlicza się do niej wynagrodzenie, które pracownik otrzymał za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowania. W przypadku Państwa pracownika będzie to wynagrodzenie za pracę, które pracownik otrzymał w okresie od kwietnia 2006 r. do marca 2007 r.

Jeśli w okresie, z którego przyjmujemy wynagrodzenie do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z powodu nieprzepracowania części miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych, czyli np. był na urlopie bezpłatnym, to przy obliczaniu podstawy wymiaru:

- wyłącza się wynagrodzenie z miesięcy, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy w danym miesiącu,

- przyjmuje się, po uzupełnieniu, wynagrodzenie z miesięcy, w których przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.

Państwa pracownik był na urlopie bezpłatnym przez 5 dni, czyli w tym miesiącu przepracował więcej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Dlatego w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego.

Jeżeli przysługuje mu wynagrodzenie stałe, to w podstawie wymiaru należy uwzględnić kwotę wynagrodzenia, jaka przysługuje pracownikowi za przepracowanie pełnego miesiąca, czyli wynagrodzenie, które zostało ustalone w umowie o pracę.

Natomiast w przypadku wynagrodzenia zmiennego, kwotę wynagrodzenia, które pracownik otrzymał, należy podzielić przez liczbę dni jego pracy, a następnie pomnożyć przez liczbę dni, przez które powinien pracować.

Przykład:
Pracownik został zatrudniony 2 stycznia 2006 r. W sierpniu 2006 r. chorował przez 17 dni roboczych, a powinien przepracować w tym miesiącu 22 dni. W grudniu 2006 r. przepracował 14 dni roboczych, a powinien przepracować 19 dni. W tym miesiącu przez 5 dni korzystał z urlopu bezpłatnego. W kwietniu 2007 r. zachorował.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie pracownika za okres od kwietnia 2006 r. do marca 2007 r. Z podstawy wymiaru należy wyłączyć sierpień 2006 r., ponieważ pracownik pracował przez mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Natomiast wynagrodzenie za grudzień należy wliczyć do podstawy wymiaru po jego uzupełnieniu.


Podstawa prawna:

  • art. 36, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama