REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Anna Szocińska

REKLAMA

Pracownik zatrudniony na pełny etat w miesiącu, z którego wynagrodzenie jest wliczane do podstawy wymiaru, był przez 5 dni na urlopie bezpłatnym. Zachorował w kwietniu br. Czy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić miesiąc, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za ten miesiąc wliczyć w kwocie faktycznie wypłaconej czy je uzupełnić?

RADA
Urlop bezpłatny jest nieobecnością usprawiedliwioną, dlatego do podstawy wymiaru wynagrodzenia należy wliczyć wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym po uzupełnieniu.

UZASADNIENIE

Tak jak w każdym przypadku ustalania podstawy wymiaru, wlicza się do niej wynagrodzenie, które pracownik otrzymał za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc zachorowania. W przypadku Państwa pracownika będzie to wynagrodzenie za pracę, które pracownik otrzymał w okresie od kwietnia 2006 r. do marca 2007 r.

Jeśli w okresie, z którego przyjmujemy wynagrodzenie do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia z powodu nieprzepracowania części miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych, czyli np. był na urlopie bezpłatnym, to przy obliczaniu podstawy wymiaru:

- wyłącza się wynagrodzenie z miesięcy, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy w danym miesiącu,

- przyjmuje się, po uzupełnieniu, wynagrodzenie z miesięcy, w których przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.

Państwa pracownik był na urlopie bezpłatnym przez 5 dni, czyli w tym miesiącu przepracował więcej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Dlatego w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego.

Jeżeli przysługuje mu wynagrodzenie stałe, to w podstawie wymiaru należy uwzględnić kwotę wynagrodzenia, jaka przysługuje pracownikowi za przepracowanie pełnego miesiąca, czyli wynagrodzenie, które zostało ustalone w umowie o pracę.

Natomiast w przypadku wynagrodzenia zmiennego, kwotę wynagrodzenia, które pracownik otrzymał, należy podzielić przez liczbę dni jego pracy, a następnie pomnożyć przez liczbę dni, przez które powinien pracować.

Przykład:
Pracownik został zatrudniony 2 stycznia 2006 r. W sierpniu 2006 r. chorował przez 17 dni roboczych, a powinien przepracować w tym miesiącu 22 dni. W grudniu 2006 r. przepracował 14 dni roboczych, a powinien przepracować 19 dni. W tym miesiącu przez 5 dni korzystał z urlopu bezpłatnego. W kwietniu 2007 r. zachorował.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie pracownika za okres od kwietnia 2006 r. do marca 2007 r. Z podstawy wymiaru należy wyłączyć sierpień 2006 r., ponieważ pracownik pracował przez mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Natomiast wynagrodzenie za grudzień należy wliczyć do podstawy wymiaru po jego uzupełnieniu.


Podstawa prawna:

  • art. 36, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiek emerytalny kobiet 2024

Wiek emerytalny kobiet w Polsce w 2024 roku wynosi 60 lat. Czy trwają prace nad podniesieniem wieku emerytalnego do 65 lat i tym samym zrównaniem go z wiekiem emerytalnym mężczyzn?

Pilne! Praca sezonowa 2024

Właśnie zaczął się okres wakacyjny, to właśnie teraz szczególnie potrzeba jest praca pracowników sezonowych. Poniżej odpowiedzi na pytania: Co to znaczy praca sezonowa? Czy praca sezonowa jest legalna? Ile trwa praca sezonowa? Jak wygląda praca sezonowa?

Wiek emerytalny w Norwegii

Jaki jest wiek emerytalny w Norwegii? Czy po 5 latach pracy w Norwegii należy się norweska emerytura (alderspensjon)? Ile wynosi minimalna emerytura w Norwegii?

Pracodawco, zatrudniasz wysoko wrażliwego pracownika? Nie wiesz, jaki masz skarb

Jaki powinien być idealny pracownik? Kogo zatrudnić, aby przynosił jak najwięcej korzyści firmie? Kto najlepiej zadba o atmosferę w organizacji? Jak znaleźć lojalnego, rzetelnego i sumiennego pracownika? Odpowiedzią może być rekrutacja kandydata do pracy pod kątem wysokiej wrażliwości.

REKLAMA

Kiedy najkorzystniej przejść na emeryturę w 2025 r.

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2025 r. ponieważ jest to zależne od wielu czynników, m.in. od miesiąca urodzenia. Poniżej jednak zostanie wskazane jakie czynniki brać pod uwagę i jakie kroki podejmować przechodząc na emeryturę.

Odbierasz służbowy telefon, odpisujesz na maile podczas urlopu? Należy ci się wynagrodzenie

W poniedziałek, 24 czerwca na Dziennik.pl ukazała się rozmowa z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim. Marszałek Szymon Hołownia powołał go na to stanowisko 15 czerwca 2024 r. Inspektor został zapytany przez Dziennik.pl m.in. o kwestie dotyczące prawa do wypoczynku, skrócenia czasu pracy czy przywrócenia handlu w niedzielę. Stanecki podkreślił, że jeżeli pracownik odbiera maile albo telefony od pracodawcy na urlopie - należy mu to wliczyć do czasu pracy.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

REKLAMA

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji B. Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o zmianach w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

REKLAMA