Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kontrola pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kontrola pracodawcy.
Kontrola w firmie - czy kontroler może mieć wgląd w akta osobowe?
Aktualizacja: 03.08.2020
Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedsiębiorcy zwracają się z pytaniami, czy w ramach przeprowadzanych kontroli instytucje, takie jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), mogą mieć wgląd do akt osobowych pracowników. Kiedy instytucje państwowe wykonują czynności kontrolne w ramach przyznanych im uprawnień, mogą mieć wgląd w dokumentację pracownika? »
Badanie pracownika alkomatem - wspólne stanowisko MRPiPS i UODO
Aktualizacja: 17.09.2019
Badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja, ale nie pracodawca – takie stanowisko Prezesa UODO potwierdziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. »
Kontrola zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę 2019
Aktualizacja: 14.02.2019
Każdy pracodawca ma prawo do przeprowadzania kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Jakie są zasady przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przez pracodawców w 2019 roku? »
Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim - co oznacza pismo z ZUS
Aktualizacja: 29.01.2019
"Ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają” - taką treść pisma otrzymali przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników. »
Monitoring pojazdów służbowych i korespondencji pracownika a RODO
Aktualizacja: 23.10.2018
W jaki sposób pracodawca może prowadzić monitoring pojazdów służbowych zgodnie z RODO? Czy pracodawca może kontrolować korespondencję pracownika? »
Czy pracodawca może sprawdzać pocztę pracownika?
Aktualizacja: 16.08.2016
Poczta elektroniczna jest narzędziem pracy pracownika. Czy pracodawca ma prawo sprawdzić prywatną pocztę pracownika na służbowym sprzęcie? »
Elektroniczne zwolnienia lekarskie 2016 - obowiązki pracodawców
Aktualizacja: 14.01.2016
Od 1 stycznia 2016 r. lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu choroby. Oznacza to, że kontrola zwolnień będzie możliwa już pierwszego dnia choroby. W tym celu, pracodawca musi spełnić określone warunki. »
Coraz częstsze kontrole zwolnień lekarskich
Aktualizacja: 20.08.2015
Nieuzasadnione zwolnienia to dodatkowe koszty dla pracodawców i dlatego pracodawcy coraz częściej kontrolują zwolnienia lekarskie swoich pracowników. Sam pracodawca – jako płatnik składek – może dokonać takiej kontroli. W I kwartale br. łączna kwota cofniętych bądź pomniejszonych świadczeń sięgnęła 53 mln zł. »
Kontrola zwolnienia lekarskiego
Aktualizacja: 09.10.2014
Za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy. Z tego właśnie powodu, mimo iż okres zasiłkowy dotyczy czasu choroby, który przeznacza się na szybki powrót pracownika do zdrowia i w konsekwencji pracy, często dochodzi do nadużyć ze strony pracownika. Kto może dokonywać kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego? »
Jak kontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim?
Aktualizacja: 04.12.2012
Pracodawca podejrzewający pracownika o nadużywanie zwolnienia lekarskiego może w pewnych okolicznościach sam skontrolować chorego pracownika. Jak przebiega kontrola chorego pracownika przez pracodawcę? »
Cudzoziemcy z wyższymi kwalifikacjami nie muszą mieć zezwolenia na pracę
Aktualizacja: 01.08.2012
Przepisy ustawy z dnia 27 kwietnia 2012 roku o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wskazują kolejną grupę osób, które mogą pracować w Polsce bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę. »
Zezwolenia na pracę dla cudzoziemców w Polsce 2012 / 2013
Aktualizacja: 01.08.2012
Zezwolenie na pracę wydawane jest przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego, bądź ze względu na siedzibę podmiotu, do którego cudzoziemiec jest delegowany. Zezwolenie wydawane jest wyłącznie na pisemny wniosek podmiotu, który chce powierzyć pracę cudzoziemcowi. »
Abolicja dla cudzoziemców - wnioski tylko do 2 lipca 2012 r.
Aktualizacja: 12.06.2012
Wielu przedsiębiorców zatrudnia cudzoziemców, nie zawsze jednak legalnie. Przeszkodą dla legalnego zatrudnienia cudzoziemca jest najczęściej jego nielegalny pobyt w Polsce. Warto więc przypomnieć, że od 1 stycznia 2012 r. obowiązują przepisy ustawy o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa ta wprowadziła abolicję dla cudzoziemców. »
Czy inspektor pracy może pouczyć zamiast nakładać mandat
Aktualizacja: 31.03.2012
Inspektor pracy może wobec pracodawcy, który dopuścił się wykroczenia przeciwko prawom nałożyć mandat, ale może także poprzestać na pouczeniu pracodawcy. »
Wymogi bezpieczeństwa dla budynku z miejscami pracy
Aktualizacja: 27.09.2011
Obiekty budowlane, w których znajdują się pomieszczenia pracy powinny odpowiadać wymogom dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy. Przebudowa obiektu budowlanego, w którym znajdują się pomieszczenia pracy, powinna uwzględniać poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, co dotyczy również tej części obiektu budowlanego, w której znajdują się pomieszczenia pracy. »
Wniosek o odroczenie składek za XI