Jak inspektor pracy może ukarać pracodawcę za wykroczenie przeciwko prawom pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Jakie są reakcje na wykroczenie pracodawcy
Inspektor pracy, który wykryje wykroczenie przeciwko prawom pracownika musi na nie zareagować. Od decyzji inspektora pracy będzie zależeć, jaką formę prawną przyjmie jego reakcja na wykroczenie. Inspektor może zastosować wobec pracodawcy środki wychowawcze, ukarać pracodawcę mandatem lub złożyć do sądu grodzkiego wniosek o ukaranie.
REKLAMA
Zobacz także: Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika
Zastosowanie środków wychowawczy
Inspektor pracy w stosunku do pracodawcy, który popełnił wykroczenie przeciwko prawom pracownika może poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwrócenia uwagi, ostrzeżenia lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.
Ukaranie pracodawcy mandatem
Najczęściej inspektorzy pracy stosują wobec pracodawców, którzy popełnili wykroczenie przeciwko prawo pracownika mandat karny. W postępowaniu mandatowym inspektor pracy może nałożyć grzywnę w wysokości do 2 000 zł. Jeżeli pracodawca ukarany co najmniej dwukrotnie za wykroczenie przeciwko prawom pracownika określone w Kodeksie pracy popełnia w ciągu dwóch lat od dnia ostatniego ukarania takie wykroczenie, to inspektor pracy ukarać go mandatem w wysokości do 5000 zł.
Jak wspomniano wyżej mandaty karne są najczęściej stosowaną reakcją na wykroczenie. Wynika to z faktu, iż grzywna nałożona w drodze mandatu w krótkim czasie po stwierdzeniu wykroczenia jest bardziej skuteczna niż odleglejsze w czasie i długotrwałe postępowanie przed sądem.
Skierowanie wniosku o ukaranie do sądu
W przypadku wykroczeń popełnionych przez pracodawcę z winy umyślnej oraz wykroczeń, które skutkują bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników lub wykroczeń, które w sposób rażący naruszają prawa pracownika inspektor pracy kieruje wniosek o ukaranie. Wniosek o ukaranie do sądu inspektor pracy kieruje również, jeśli pracodawca odmówił przyjęcia mandatu.
Natomiast w przypadku, kiedy inspektor pracy stwierdzi, że działania pracodawcy wypełnia znamiona przestępstw przeciwko prawom pracownika, a nie wykroczenia, to ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym fakcie prokuratora.
Zobacz także: Jakie kary grożą pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 roku Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 133 poz. 848, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 roku o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2007 r. Nr 89, poz. 589 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat