Sejm: Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu i wyższe wynagrodzenie pracowników
REKLAMA
REKLAMA
- Coraz bliżej do zmiany ograniczeń w handlu w niedziele i święta
- Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu
- Zmiana uprawnień pracowników pracujących w niedziele
- Będzie zmiana Kodeksu pracy
- Wejście w życie przepisów
Coraz bliżej do zmiany ograniczeń w handlu w niedziele i święta
Sejm na najbliższym posiedzeniu w dniu 12 czerwca rozpatrzy projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz ustawy – Kodeks pracy. Projekt ma na celu zmianę regulacji dotyczących zasad prowadzenia handlu w niedzielę. Ograniczenia handlu w niedziele i święta określa ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni (j.t. Dz.U. z 2024 r., poz. 449).
REKLAMA
Zdaniem projektodawców, ustawa w obecnym stanie prawnym nie spełniła części celów dla jakich ją przyjęto:
- nie przyczyniła się do wsparcia małych, lokalnych sklepów w ich konkurencji z wielkimi sieciami handlowymi;
- zawiera wiele arbitralnych zwolnień, które mogą być pretekstem do nadużyć oraz prowadzić do sytuacji podważających szacunek obywateli do całego systemu prawnego.
Będą dwie niedziele handlowe w miesiącu
Projekt nowelizacji zakłada zniesienie zakazu handlu w:
- pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego;
- pierwszą niedzielę grudnia i kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia, z wyłączeniem niedzieli przypadającej na dzień 24 grudnia;
- niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy. Jeżeli będzie to pierwsza albo trzecia niedziela w miesiącu zakaz nie będzie obowiązywać także w niedzielę poprzedzającą pierwszą albo trzecią niedzielę tego miesiąca.
Proponowany projekt oznaczać będzie zwiększenie swobody wyboru konsumentów, co do czasu i miejsca robienia zakupów.
Zmiana uprawnień pracowników pracujących w niedziele
Projektowana nowelizacja rozszerzy uprawnienia pracownicze z tytułu pracy w niedzielę. Zakłada się, że pracownikowi wykonującemu pracę w niedzielę będzie przysługiwać za ten dzień wynagrodzenie w podwójnej wysokości. Ponadto pracodawca będzie obowiązany zapewnić pracownikowi inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.
Pracodawca będzie zobowiązany zapewnić pracownikowi co najmniej dwie niedziele wolne od pracy w miesiącu kalendarzowym.
Zgodnie z projektem, jeżeli wykorzystanie przez pracownika dnia wolnego nie będzie możliwe, pracodawca będzie zobowiązany zapewnić mu dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego.
Będzie zmiana Kodeksu pracy
W związku z innym ukształtowaniem uprawnień pracowników handlu z tytułu wykonywania pracy w niedzielę, w Kodeksie pracy dodane zostaną przepisy wyłączające w tym zakresie przepisy kodeksowe.
Obecnie wszystkich pracowników placówek handlowych pracujących w niedzielę obowiązują identyczne zasady rekompensaty z tego tytułu określone w Kodeksie pracy. Gwarantują one pracownikowi dzień wolny od pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, wypłatę dodatku do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia obliczonego jak za pracę godzinach nadliczbowych.
Wejście w życie przepisów
Projekt ustawy zakłada, że wejdzie ona w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat