REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego za czas udziału w turnusie rehabilitacyjnym

rehabilitacja osoba niepełnosprawna turnus rehabilitacyjny pracownik niepełnosprawny wynagrodzenie pracodawca
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego za czas udziału w turnusie rehabilitacyjnym
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Osobie niepełnosprawnej przysługuje zwolnienie od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Za czas tego zwolnienia pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje wynagrodzenie. Jak należy je obliczyć i kiedy wypłacić?

Zwolnienie od pracy na czas turnusu rehabilitacyjnego

Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Zwolnienie to:

REKLAMA

Autopromocja
 • przysługuje w wymiarze do 21 dni roboczych, nie częściej niż raz w roku,

 • jest udzielane przez pracodawcę na podstawie wniosku lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym o skierowanie na turnus rehabilitacyjny.

Zwolnienie w celu udziału w turnusie rehabilitacyjnym jest udzielane niezależne od zwykłego urlopu wypoczynkowego oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia za udział w turnusie rehabilitacyjnym

Za czas zwolnienia na udział w turnusie rehabilitacyjnym pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje wynagrodzenie. Pracodawca oblicza je tak jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. W obliczeniach powinien uwzględnić wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, a w szczególności wynagrodzenie oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, premie zadaniowe czy premie regulaminowe o charakterze roszczeniowym. Do obliczeń nie bierze się pod uwagę:

 • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

 • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas nie zawinionego przez pracownika przestoju,

 • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,

 • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

 • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

 • dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

 • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

 • kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,

 • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,

 • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,

 • wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości należy uwzględnić w wysokości należnej w miesiącu wykorzystywania zwolnienia. Natomiast:

 • składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc wykorzystywania zwolnienia, pracodawca powinien uwzględnić w średniej wysokości z tego okresu,

 • składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc wykorzystywania zwolnienia, należy uwzględnić w wysokości z tego okresu.

Jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu 3 miesięcy, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie należy podzielić przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku gdy:

 • przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia, poprzedzający miesiąc wykorzystywania zwolnienia, lub 

 • przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, 

pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie zmienne, przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownikowi przysługiwało takie wynagrodzenie.

Ustalenie wysokości wynagrodzenia za czas turnusu rehabilitacyjnego

Po ustaleniu podstawy wymiaru wynagrodzenia pracodawca powinien ustalić wysokość wynagrodzenia należnego pracownikowi za czas turnusu rehabilitacyjnego. 

W tym celu podstawę wymiaru wynagrodzenia należy podzielić przez współczynnik urlopowy obowiązujący w roku wykorzystywania zwolnienia (w 2024 r. współczynnik wynosi 20,92 dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, a w przypadku zatrudnienia na niepełny etat – w wysokości proporcjonalnej). Następnie otrzymany wynik należy podzielić przez dobową normę czasu obowiązującą pracownika niepełnosprawnego.

Wypłata wynagrodzenia za czas turnusu rehabilitacyjnego

Sam fakt udzielenia pracownikowi niepełnosprawnemu zwolnienia od pracy nie jest jedynym warunkiem wypłaty wynagrodzenia za ten okres. Pracodawca wypłaca wynagrodzenie po przedstawieniu przez pracownika dokumentu potwierdzającego jego pobyt na turnusie rehabilitacyjnym. Dokument ten powinien wystawić organizator turnusu.

Podstawa prawna:

 • art. 10f, art. 20 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 44)

 • § 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz.U. z 2003 r. Nr 100 poz. 927)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA