Przerwy w pracy dla kobiety karmiącej piersią (art. 187)

REKLAMA
REKLAMA
Przerwy te są wliczane do czasu pracy. Gdy kobieta pracuje nie dłużej niż 4 godziny dziennie, przerwy na karmienie jej nie przysługują. Jeżeli zaś pracuje nie więcej niż 6 godzin dziennie, ma prawo do jednej przerwy na karmienie, 30 lub 45 minutowej, w zależności od liczby karmionych dzieci.
REKLAMA
Polecamy: Czym jest czas pracy pracownika
W praktyce kobiety sporadycznie korzystają z tego uprawnienia, ponieważ często mieszkają daleko od miejsca pracy, a przyzakładowe żłobki należą już do rzadkości. Przerwy te mogą być łączone na wniosek pracownicy. Mogą one być wykorzystane także w ten sposób, że pracownica wcześniej kończy pracę, a skrócony czas pracy odpowiada przysługującej jej przerwie na karmienie.
Prawo do przerwy na karmienie pracownica zachowuje dopóty, dopóki karmi dziecko piersią. Przepisy nie ograniczają bowiem okresu, przez który przysługuje przerwa na karmienie. Nie istnieją też szczególne wymagania co do tego, jak pracownica ma udowodnić fakt karmienia dziecka. Wystarczające powinno być samo oświadczenie pracownicy.
Polecamy: Prawo pracownika do przerwy w pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA